Olejek lawendowy - w czym pomoże? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Olejek lawendowy – w czym pomoże?

Olejek lawendowy – w czym pomoże?

Olejek lawendowy wykorzystuje się głównie w aromaterapii. Stosowano go już w starożytności. Sprawdź, jakie ma właściwości.

Na początek trochę wiedzy podstawowej. Olejek lawendowy uzyskuje się z lawendy wąskolistnej, zwanej też lekarską lub prawdziwą. Roślina ta uprawiana jest przede wszystkim w południowej Francji w regionie Prowansja. 

Olejek lawendowy – właściwości

W jego składzie znajdują się:

  • linalol
  • octan linalolu
  • lawendulol
  • ß-kariofilen
  • terpinen-4-olu
  • cyneol
  • ocymen
  • kamfora
  • substancje czynne: garbniki, kumaryny, fitosterole, flawonoidy oraz kwasy fenolowe

Jeśli chodzi o działanie olejku lawendowe to zapewne pierwsze, co przychodzi nam do głowy to: ukojenie i uspokojenie nerwów. Nie mylimy się. Wpływa on bowiem bezpośrednio wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu minimalizuje stany napięcia nerwowego, uczucie niepokoju oraz problemy z zasypianiem. Warto zaznaczyć, że antydepresyjne, przeciwlękowe oraz uspokajające działanie lawendy potwierdzają badania.

Jak go używać? W okresach wzmożonego stresu możemy np. skropić olejkiem pościel albo dodać go relaksującej kąpieli. Można nim także wzbogacić ulubiony szampon albo żel do mycia. 

Warto dodać, że może on być również pomocny w łagodzeniu bólu głowy, także pochodzenia migrenowego. Jak pokazują badania, wdychanie olejku lawendowego przez zaledwie piętnaście minut może znacznie zmniejszyć nasilenie migreny. 

Ponadto wykazuje on działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Dlatego sprawdzi się w postaci okładów, które przyspieszą proces gojenia się ran, oparzeń oraz ukąszeń owadów. 

Natomiast dzięki dużej zawartości substancji czynnych olejek lawendowy ma też właściwości odmładzające i wygładzające. Można go również stosować jako środek wspomagający leczenie trądziku: likwiduje on bowiem bakterie, łagodzi stany zapalne oraz rozjaśnia zaczerwienienia i blizny.

Zobacz: Trądzik – przyczyny, czynniki ryzyka oraz fakty i mity na jego temat

Przeciwskazania

Nie powinny go stosować – bez konsultacji z lekarzem specjalistą – kobiety w ciąży oraz w czasie karmienia piersią. Warto również pamietać, że olejek lawendowy może powodować reakcje alergiczne lub podrażnienia.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >