Olejek goździkowy – do czego może się przydać? » Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

Olejek goździkowy – do czego może się przydać?

Olejek goździkowy - jak stosować?/ fot. Kelly Sikkema unsplash.com

Olejek goździkowy to preparat popularny wśród zwolenników medycyny naturalnej. Zobacz, na jakie dolegliwości może pomóc.

Warto wiedzieć, że ta powszechnie używana w kuchni przyprawa ma też wiele właściwości prozdrowotnych. Goździki od stuleci używane są w medycynie indyjskiej Ajurweda oraz chińskiej. Natomiast olejek goździkowy to jeden z najlepiej znanych i najdłużej stosowanych preparatów w ziołoterapii. 

Olejek goździkowy – zastosowanie

Pozyskiwany jest przede wszystkim z pączków kwiatowych czapetki pachnącej, znanej również pod nazwą drzewo goździkowe. Głównym składnikiem olejku jest eugenol. To właśnie przyjemny, ostry zapach eugenolu kojarzą się nam z goździkami. Warto jednak dodać, że eugenol ważne dla naszego organizmu właściwości. Działa antyseptycznie, czyli odkażająco oraz znieczulająco. Dlatego wykorzystywany jest powszechnie w dentystyce do odkażania kanałów zębowych oraz – po zmieszaniu z tlenkiem cynku – jako cement dentystyczny. Ponadto w olejku goździkowym znajduje się wiele substancji organicznych, m.in. salicylan metylu, który wykazuje zewnętrzne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozgrzewające. Dlatego warto stosować olejek na skórę przy różnego rodzaju bólach mięśni i stawów (w szczególności na tle reumatycznym) oraz przy nerwobólach. Pomaga on również przy łagodzeniu wszelkiego rodzaju ukąszeń owadów oraz odstrasza insekty (głównie meszki).

Warto pamiętać, żeby przed nałożeniem na skórę koniecznie rozcieńczyć olejek goździkowy w neutralnym oleju bazowym (najczęściej jest to olej roślinny tłoczony na zimno). Dobry rozwiązaniem będą także aromatyczne kąpiele, nasiadówki czy moczenie nóg w wodzie z dodatkiem kilku kropli olejku goździkowego.

Dobry na włosy

Olejek goździkowy wykazuje ciekawe działanie jeśli chodzi o włosy. Polecamy jest zwłaszcza do pielęgnacji włosów siwych, ponieważ ma naturalne właściwości przyciemniające. Można z niego również przygotować wzmacniającą odżywkę do włosów. Wystarczy połączyć olejek z oliwą z oliwek, a gotową mieszankę wmasować w wilgotne włosy.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04!

Zobacz również:

Powiązane

Dieta śródziemnomorska: Na czym polega? Dlaczego jest uważana za zdrową?

Czy papierosy niszczą tylko płuca?

Rzucić palenie nie jest łatwo, ale można to zrobić