Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Olejek eukaliptusowy – właściwości i zastosowanie

Olejek eukaliptusowy – właściwości i zastosowanie

Olejek eukaliptusowy ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Sprawdź, dlaczego warto mieć go w domu.

Produkuje się go z liści eukaliptusa, który należy do rodziny roślin mirtowatych. Warto zaznaczyć, że eukaliptus obejmuje wiele gatunków roślin, pochodzących z Australii, Nowej Gwinei oraz południowo-wschodniej Indonezji. Olejek eukaliptusowy wytwarza się w procesie destylacji liści rośliny z parą wodną.

Olejek eukaliptusowy – właściwości

Jest bezbarwny i oleisty. Warto zaznaczyć, że w powszechnym użyciu jest od stuleci. W medycynie ludowej stosowano go do leczenia dolegliwości układu oddechowego, astmy, problemów gastrycznych oraz zakażeń pasożytniczych. Badania wykazały, że olejek eukaliptusowy ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Swoje działanie odkażające zawdzięcza substancji o nazwie eukaliptol, która jest w stanie niszczyć niektóre szczepy wirusów. 

Wykorzystuje się go przede wszystkim w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, przy katarze, kaszlu i zapaleniu zatok. Jest pomocny również przy łagodzeniu bólów reumatycznych. Olejek eukaliptusowy pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Rozkurcza oskrzela, upłynnia zalegającą wydzielinę śluzową, udrażnia zatoki nosa. 

Warto pamiętać, że świetnie sprawdzi się przy ukąszeniach owadów, ponieważ łagodzi swędzenie. Przynosi również ulgę przy oparzeniach, a ze względu na swoje działanie wykrztuśnie i przeciwzapalnie często wykorzystywany jest do inhalacji. Wystarczy dodać kilka kropel olejku do gorącej wody i głęboko wdychać opary przez kilka minut. 

Olejek eukaliptusowy może pomóc nam również w walce ze stresem. Wdychanie jego oparów sprzyja odprężeniu, wyciszeniu i ułatwia zasypianie. Jego dobroczynne działanie polecane jest także przy nawracających migrenach.

Jak stosować?

W aptece i sklepach internetowych możemy kupić czysty olejek eukaliptusowy. Należy jednak pamiętać, że w skoncentrowanej postaci nie wolno nakładać go bezpośrednio na skórę, ponieważ może ją podrażnić. 

Olejek eukaliptusowy można wykorzystać do:

  • masażu relaksacyjnego (zazwyczaj 5 kropli olejku mieszamy z łyżką oliwy, oleju kokosowego lub innego tzw. oleju nośnikowego).
  • kąpieli po długim, ciężkim dniu (15 kropli olejku eterycznego wlewamy do małego naczynia i podstawiamy go pod strumień letniej wody).
  • inhalacji w czasie przeziębienia lub grypy (ilość olejku zależy od zaleceń producenta danego sprzętu).
  • skropienia poduszki lub ubrania, aby złagodzić stres  – w takim wypadku wystarczy jedna kropla olejku.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >