Okulary z filtrem UV: Dlaczego warto je nosić nie tylko latem

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym do zdolności widzenia. Jednak zbyt duża jego ilość jest niebezpieczna dla zdrowia, może być również szkodliwa dla oczu. Zabezpieczyć je można, nosząc okulary z filtrem UV.

O wpływie promieniowania słonecznego na skórę i o kosmetykach przeciwsłonecznych możesz przeczytać tutaj.

Przed czym chronią okulary z filtrem UV

Nadmierna i długotrwała ekspozycja na światło ultrafioletowe (UV) może uszkodzić tęczówkę, siatkówkę, soczewkę i rogówkę. Może również wywołać zaćmę, a w najgorszym razie doprowadzić nawet do trwałej utraty wzroku. Chociaż oczy są w pewnym stopniu chronione przez naturalne mechanizmy, takie jak mrużenie, zwężanie źrenic czy plamkę żółtą, okulary z dobrej jakości filtrem UV zapewnią skuteczną ochronę naszego wzroku nawet podczas długotrwałego przebywania na słońcu.

Jakie filtry w okularach?

Filtr UV jest niewidzialną powłoką na soczewkach okularów. Dlatego kolor i stopień zaciemnienia szkieł nie musi oznaczać ich zdolności do blokowania promieni UV.

Promieniowanie UV obejmuje fale świetlne o długości 400-200 nanometrów: promienie UVA mają zakres 380-315 nanometrów, UVB 315-280 nanometrów, a UVC 280-200 nanometrów. Przy wyborze okularów warto więc szukać tych z filtrem oznaczonym na metce lub naklejce jako „UV 400”, który zablokuje szkodliwe fale.

Kiedy nosić okulary z filtrem UV?

Chociaż promieniowanie słoneczne najsilniejsze jest latem, występuje ono przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Dlatego zaleca się stosowanie filtrów UV zarówno w okularach przeciwsłonecznych, jak i tych korekcyjnych, używanych na co dzień. Szczególnie ostrożność należy zachować, przebywając w pobliżu wody lub śniegu, które dodatkowo odbijają światło słonecznie prosto w nasze oczy.

Na szkodliwy wpływ promieniowania UV narażone są zwłaszcza dzieci i osoby przed 30. rokiem życia, chociaż uszkodzenia zwykle ujawniają się w późniejszym wieku. Dlatego ważne jest używanie okularów z filtrem już od najmłodszych lat.

Poza jakością filtra ważny jest również kształt okularów. Aby uzyskać najskuteczniejszą ochronę, warto wybierać te z większymi szkłami lub panoramiczne, które zapewnią ochronę pod każdym kątem.

Czy filtr z czasem traci skuteczność?

Naukowcy z Uniwersytetu w São Paulo w Brazylii sprawdzili, czy okulary przeciwsłoneczne z czasem tracą swoją moc blokowania promieniowania UV. Przeprowadzone przez nich badanie wykazało, że codzienne użytkowanie, a zwłaszcza niedostateczne dbanie o okulary, czyli przechowywanie ich bez etui lub upuszczenie na ziemię, może powodować zarysowania soczewek, które z stopniowo zmniejszają ich skuteczność.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi