Ogród w oknie – jak stworzyć wyjątkowy świat w doniczce? [PORADY]

Ogród w oknie – jak stworzyć wyjątkowy świat w doniczce Fot. Pixabay

Poznaj sposoby na wyhodowanie pięknych kompozycji kwiatowych w doniczce pod oknem, niezależnie od miejsca zamieszkania i stopnia nasłonecznienia.

W czasach pandemii uwięzieni w swoich domach musieliśmy znaleźć sposób na poradzenie sobie z obecną sytuacją. Teraz, kiedy przyszła wiosna, co może bardziej podnieść nas na duchu niż piękne, kolorowe kwiaty, które możemy oglądać tuż za naszym oknem? W dodatku nie musimy mieć ogrodu, żeby stworzyć nasz własny, kolorowy mikroświat. Nawet jeśli mieszkamy w betonowym bloku.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Doniczki pod okno mogą być umieszczone nie tylko na parapecie, ale także na patio, gankach, postawione na schodach przed wejściem do domu lub bloku.

Dla tych, którzy nie dysponują ogrodem, bo na przykład mieszkają w bloku, w dodatku na wyższych piętrach, donice pod okno są wspaniałym sposobem na stworzenie miniogrodu bez przestrzeni na zewnątrz. Jednak przy ich tworzeniu najważniejsze jest bezpieczeństwo:

„Zdarzały się już przypadki śmierci z powodu spadających donic, więc bezpieczeństwo to podstawa” – mówi Nina Browne, manager ds. komunikacji w Ogrodzie Botanicznym w Brooklynie w Nowym Jorku.

Trzeba się więc upewnić, że wywieszona pod oknem donica jest włożona do solidnie przymocowanych uchwytów. Pamiętajmy, że musi przetrwać wszystkie burze, deszcze i silne wiatry, które cały czas będą próbowały ją zrzucić.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo uchwytów parapetowych, którymi można przymocować donice do okna na zewnątrz. Ważne, by wybrać takie, które są solidne i nie zardzewieją zbyt szybko. Ponieważ z reguły kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, warto wybrać nawet te nieco droższe, bo wówczas wciąż nie wydamy fortuny, a będziemy mieli większą ufność, że te elementy będą lepszej jakości.

Warto przeczytać:

Światło i woda – jak je zapewnić roślinom?

Zanim wybierzemy rośliny do naszej doniczki, oceńmy, w którym oknie najlepiej ją ustawić. Musimy pamiętać, że rośliny w donicach podokiennych wysychają szybciej niż te umieszczone bezpośrednio w gruncie. Dlatego też musimy częściej je podlewać – zwłaszcza dotyczy to roślin, które ustawimy na południowej stronie.

Podlewanie roślin w tego typu donica musi być częstsze również dlatego, że rośliny umieszczone blisko ścian zewnętrznych budynku są bardziej chronione przed deszczem niż rośliny rosnące w ogrodzie.

Sposób na zacienione miejsca

A co zrobić, jeśli w naszym mieszkaniu nie mamy okien wychodzących na południe? Czy da się wyhodować piękne rośliny w zacienionym miejscu? Jak najbardziej jest to wykonalne. Warto wykorzystać w tym celu rośliny cieniolubne, takie jak:

  • zamiokulkas zamiolistny (bardzo odporna roślina, ale trzeba uważać, żeby nie podawać jej zbyt dużo wody, bo to jej szkodzi, prowadzi do żółknięcia i gnicia liści, a nawet w ostateczności do zwiędnięcia);
  • bluszcz pospolity – bardzo często spotykany, dobrze znoszący brak nasłonecznienia, ale jest wymagający pod jednym względem: jest wrażliwy na wahania w kwestii wody – jej nadmiar prowadzi do żółknięcia i opadania liści, a niedobór do ich brązowienia i zasychania.
  • trzykrotka pasiasta – to jedna z najpopularniejszych roślin domowych, ma bardzo ładne, kolorowe liście;
  • skrzydłokwiat – ozdobna roślina z białymi, skierowanymi w górę kwiatami i błyszczącymi liśćmi.

Jakie rośliny są najlepsze na południową i zachodnią stronę?

Jeśli nasze mieszkanie ma okna wychodzące tylko na południe lub zachód, to warto pomyśleć o sukulentach, czyli roślinach, które przystosowały się do przetrwania z ograniczoną ilością wody i jednoczesną dużą dawką promieni słonecznych. Są to na przykład kaktusy, grubosz jajowaty, haworsja pasiasta, sansewieria gwinejska, czy echeveria elegans.

O Sukulenty łatwo dbać ze względu na fakt, że nie trzeba ich cały czas podlewać, ale też nie można tego zaniedbywać. Tego typu rośliny nie powinny mieć stale wilgotnego podłoża – to im szkodzi. Częściej (czyli mniej więcej raz w tygodniu) powinny być podlewane wiosną. Latem podlewamy je rzadziej – około raz na dwa tygodnie, a zimą wystarczy raz w miesiącu.

Kwiaty w oknie - o czym pamiętać?

Jakie rośliny dobrze rosną w zacienionych miejscach?

Rośliny cieniolubne, to między innymi takie jak: zamiokulkas zamiolistny, bluszcz pospolity, trzykrotka pasiasta, skrzydłokwiat i inne.

Jak dbać o rośliny w doniczkach?

Rośliny w donicach podokiennych wysychają szybciej niż te umieszczone bezpośrednio w gruncie. Dlatego też musimy częściej je podlewać.

Jakie rośliny są najlepsze na południową lub zachodnią stronę?

Jeśli nasze mieszkanie ma okna wychodzące tylko na południe lub zachód, to warto pomyśleć o sukulentach, czyli roślinach, które przystosowały się do przetrwania z ograniczoną ilością wody i jednoczesną dużą dawką promieni słonecznych.

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie