Ogród: Jak zaplanować, aby cieszył od początku i pięknie się rozwijał?

Posiadanie ogrodu należy do najczęściej wymienianych przewag domu jednorodzinnego nad mieszkaniem w bloku. Bywa spełnieniem marzenia o stworzeniu swojej rodzinie miejsca nawiązującego do znanych z lat dziecinnych domów i ogrodów, w których spędzało się wakacje i weekendy, będąc u dziadków. Założenie pięknego i praktycznego ogrodu wymaga pewnej wiedzy, kilku decyzji na początek i wielu godzin pracy, jeśli właściciele mają zamiar samodzielnie się nim zajmować.

Zacznij od pomysłu i wstępnych prac ziemnych. Kupowanie i sadzenie roślin to jeden z ostatnich etapów, więc nie podejmuj zbyt pochopnie decyzji w sklepie ogrodniczym. Zakładanie ogrodu to właściwie plan na dwa-trzy lata.

Styl ogrodu dopasuj do domu, wielkości działki i własnych upodobań

Zanim zaczniesz, pomyśl chwilę, jaki to ma być ogród i ile pracy chcesz i możesz mu poświęcić. Może być w jakimś konkretnym stylu, który zafascynował cię w czasie podróży, może być połączeniem różnych elementów – zielony albo wielobarwny, uporządkowany albo robiący wrażenie trochę dzikiej natury. Niektóre rośliny wystarczy podlewać lub przyciąć raz-dwa razy do roku, inne wymagają więcej pielęgnacji.

Ogród angielski nawiązuje do naturalnego krajobrazu, jest pełen kolorowych kwiatów, wśród których królują róże – rabatowe i pnące. Na środku najczęściej znajduje się trawnik, dalej można trafić na ciekawie zaaranżowane zakątki, jak altana czy ławeczka.

Ogród w stylu francuskim, odwołujący się do baroku, powinien być zaprojektowany na planie figury geometrycznej – koła, kwadratu lub prostokąta z budynkiem lub altaną w centrum. Wszystkie rośliny są tu geometrycznie formowane, a całość jest wyrazem ludzkiego panowania nad naturą. Nowoczesne ogrody są przejrzyste i bardzo uporządkowane. Zaaranżowane według zasady, że im mniej, tym lepiej, są raczej eleganckie niż barwne i bogate, często okalają przydomowy basen.

Łatwiej założyć duży ogród niż mały

Od tego, jaki charakter będzie miał Twój ogród, zależy nie tylko dobór roślin, ale też układ ścieżek, materiały do budowy elementów takich jak podjazdy, ogrodzenie, taras. Dużo zależy także od wielkości ogrodu. Chociaż zagospodarowanie dużej powierzchni jest droższe i zajmie więcej czasu, to jest to łatwiejsze. Nie wymaga bowiem tak wielu kompromisów i rezygnacji, jak wtedy gdy mamy małą przestrzeń.

Na większej działce można mieć więcej obiektów – altanę, mini plac zabaw, oczko wodne, skalniaki, ławeczki, na małej – zwykle trzeba z czegoś zrezygnować. W dużym ogrodzie swobodnie można posadzić więcej drzew i krzewów, aby zachować piętrowość roślin, podobną do naturalnej. Ponieważ drzewa sadzi się w dość dużej odległości od budynku, na małej powierzchni czasem jest to niemal niemożliwe, wtedy muszą wystarczyć krzewy jako tło dla kwitnących bylin.

Wielkość ogrodu bierze się też pod uwagę przy dobieraniu materiału na ścieżki i podjazdy. Na dużej działce miejsce postojowe może być wyłożone kostką betonową i nie zaburzy to ogólnego charakteru przestrzeni, na małej lepsza będzie krata trawnikowa, dzięki której utwardzona powierzchnia nie zdominuje wizualnie całości. Aby optycznie powiększyć niewielki ogród, tworzy się nieregularne i łukowate ścieżki. Na mniejszej działce trudniej też o miejsce na warzywnik.

Zacznij od szkicu

Założenie ogrodu to projekt do realizacji w ciągu dwóch-trzech lat, przed którym warto zainteresować się odrobinę rodzajami roślin, walorami niektórych materiałów, jakie będą używane do zrobienia najważniejszych elementów, i z zasadami projektowania terenu zielonego.

Nawet jeśli zechcesz powierzyć tę miłą pracę architektowi krajobrazu lub firmie ogrodniczej, dobrze jest mieć podstawową wiedzę o wymaganiach roślin, wadach i zaletach różnego rodzaju ogrodowych rozwiązań, aby wybierać te właściwe z punktu widzenia swojego rytmu życia. Zacznij od prostego szkicu i uporządkowania terenu po budowie lub przeprowadzce. Zorientuj się, jakiego rodzaju gleba jest obecnie na działce i wyobraź sobie to miejsce za kilka lat.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi