Odciski i pęcherze na stopie – jak sobie z nimi radzić?

Odciski i pęcherze na stopach to zmora każdego piechura podczas długich wędrówek. Dowiedz się, jak uniknąć ich powstania, a jeśli już się pojawią – jak właściwie się nimi zająć.

Lato to okres większej aktywności na świeżym powietrzu. Wiele osób wykorzystuje ten czas również do spełnienia marzeń i udaje się na przykład na pielgrzymkę. Jednak dłuższa wędrówka prędzej czy później niesie ze sobą możliwość wystąpienia bardzo nieprzyjemnych i bolesnych „towarzyszy podróży”, czyli odcisków i pęcherzy na stopach. Warto więc wiedzieć, jak można zapobiegać ich powstawaniu oraz łagodzeniu skutków, jeśli już się pojawią.

Jak powstaje pęcherz na stopie?

Nawet pomimo doskonale dopasowanego obuwia nie mamy gwarancji, że uchroni nas to przed wystąpieniem bąbla. Jeśli wędrujemy przez dłuższy czas, nasza stopa jest spocona, uwięziona w bucie, a w dodatku cały czas ociera o podeszwę. Spocona skóra robi się bardziej miękka i wrażliwsza na dotyk. Jeśli połączymy to z trwającym cały czas tarciem, do jakiego dochodzi we wnętrzu buta, i to w tych samych miejscach stopy, to takie miejsca skóry zaczynają wytwarzać nowe warstwy komórki rogowej, żeby chronić się przed uszkodzeniem. Tego typu komórki nadbudowują się w głąb, sięgając unerwionej warstwy skóry, co powoduje ból.

Może Cię zainteresować:

Jak uchronić się przed pęcherzami i bąblami na stopie?

Na pewno pomocny będzie wybór wygodnych, dopasowanych butów. Jeśli planujemy długą wędrówkę, najlepiej zadbać o to, żeby takie buty wcześniej rozchodzić, aby ułożyły się odpowiednio i dopasowały do naszej stopy. Buty nierozchodzone, prosto ze sklepu mogą powodować bolesne otarcia, przynajmniej na początku wędrówki. Oprócz butów warto zaopatrzyć się w porządne skarpetki, najlepiej z materiałów odprowadzających wilgoć. Dlatego nie wkładaj bawełnianych skarpet, które chłoną pot i wilgoć i powodują przegrzewanie się stopy. Dobrze sprawdzą się np. skarpety z nylonu. Dobrze w zapobieganiu powstawaniu pęcherzy sprawdzą się talk lub kremy stosowane u niemowląt zapobiegające odparzeniom.

Pęcherze – przekłuwać, czy nie?

Prędzej czy później pęcherze jednak zazwyczaj się pojawiają. Wówczas musimy zdecydować, czy w ogóle należy się nimi zajmować. Jeśli odcisk lub pęcherz są niewielkie i niezbyt bolesne, to najlepiej zostawić je w spokoju. Pamiętaj, że nietknięta skóra na pęcherzu chroni przed zakażeniem bakteriami oraz infekcją. Taki odcisk możemy zakryć plastrem przeciwpęcherzowym (dostępne w wielu aptekach oraz sklepach sportowych). Jeśli jednak pęcherz jest duży, sprawia ból i bardzo utrudnia chodzenie, lepiej go przekłuć. Ważne jednak, żeby zrobić to prawidłowo.

Jak prawidłowo przekłuć pęcherz na stopie?

Najważniejsze, żeby przed przystąpieniem do przekłuwania pęcherza dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem – to samo robimy z pęcherzem. Jeśli posiadamy jodynę, możemy nią przemyć pęcherz. Igłę, którą wykorzystamy do przekłucia, najpierw musimy wysterylizować, np. w alkoholu. Kiedy już wszystko mamy przygotowane i wysterylizowane, delikatnie przekłuwamy pęcherz w kilku miejscach blisko jego krawędzi. (Przekłuwamy w więcej niż jednym miejscu, żeby jak najwięcej skóry zostało na pęcherzu – pamiętaj, że jest to warstwa ochronna, więc im więcej jej zostanie – tym lepiej).

Po przekłuciu czekamy aż z pęcherza wypłynie ropa. Kiedy już tak się stanie, możemy całość przetrzeć środkiem dezynfekującym i nałożyć na całość plaster. Plaster nakładamy wzdłuż stopy (pionowo, nie w poprzek). Jeśli nałożymy plaster w poprzek stopy, to podczas chodzenia będzie on niewłaściwie „pracował”, a jego krawędzie mogą się zawijać i drażnić opatrzone miejsce. Nakładając plaster dopilnuj, żeby był gładki i się nie zmarszczył, bo to również może drażnić stopę. W kolejnych dniach kontroluj, czy nie rozwija się tam infekcja i wymieniaj plastry. Martwy naskórek usuwaj delikatnie zdezynfekowanymi nożyczkami.

Planujesz podróż? Słuchaj aktualnych wiadomości z dróg na antenie Radia Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 70 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Jak zapobiegać powstaniu pęcherzy na stopach podczas wędrówki?

Jak zapobiegać powstaniu pęcherzy na stopie?

Wybierz dopasowane do stopy, odpowiednio rozchodzone buty. Stosuj talk na stopę. Warto też zaopatrzyć się w porządne skarpetki - najlepiej z materiałów odprowadzających wilgoć. Dlatego nie wkładaj bawełnianych skarpet, które chłoną pot i wilgoć i powodują przegrzewanie się stopy.

Jak właściwie przekłuwać pęcherz na stopie?

Najpierw musimy umyć ręce oraz pęcherz wodą z mydłem. Igłę dezynfekujemy. Nie róbmy jednego wkłucia, lecz kilka - blisko krawędzi pęcherza.

Jak nakładamy plaster na przekłuty pęcherz?

Plaster nakładamy wzdłuż stopy (pionowo, nie w poprzek). Jeśli nałożymy plaster w poprzek stopy, to podczas chodzenia będzie on niewłaściwie „pracował”, a jego krawędzie mogą się zawijać i drażnić opatrzone miejsce.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi