Odchudzanie a sen – o czym pamiętać?

Jaki wpływ ma sen na odchudzanie? Jaki wpływ na odchudzanie mają takie hormony jak leptyna, grelina i kortyzol? Wyjaśnia Ewa Podolska.

Dzień dobry, dziś o tym co powoduje, że nie możemy schudnąć i o wrogach odchudzania. Pierwszy z nich to sen. A raczej jego brak.

Dziwne, prawda? Wydawałoby się, że ten, kto mało śpi i je, jest więcej godzin aktywny. Już widzimy takiego osobnika: wstaje o 5:00 rano. Bieg, bieg i tyle zajęć. Spala się w tym biegu i pracy. Zasypia o północy, śpi tylko pięć godzin. I znowu pobudka. I znowu bieg. Na zdrowy rozum, gdy ktoś jest tak aktywny, to spala więcej kalorii, niż osoba śpiąca dłużej i łatwiej mu stracić kilogramy. A jednak nie!

Może Cię zainteresować:

Sen a hormony

Istnieje subtelny związek między wagą a snem. Sen pozwala nam się zregenerować, wpływa na naszą pamięć, odporność, ale także gra ważną rolę w regulacji układu hormonalnego.

I to jest istota rzeczy. Jeśli śpimy za mało lub źle, w naszym organizmie dochodzi zmian w wydzielaniu hormonów. Dotyczy to głównie dwóch. Pierwszym jest leptyna, czyli hormon odpowiedzialny za hamowanie apetytu. Brak snu powoduje zmniejszenie jego poziomu w organizmie.

Drugi hormon to grelina. Grelina działa dokładnie odwrotnie i więcej jej mamy tym większy apetyt. Jeśli nie śpimy odpowiednio długo spada poziom leptyny. Jesteśmy głodni, a największą ochotę mamy na produkty o wysokiej kaloryczności.

Jest jeszcze trzeci hormon – kortyzol. Gdy jesteśmy niewyspani, jest go więcej, to by radzić sobie ze stresem – podjadamy. Wniosek, osoby niewyspane jedzą więcej, a co za tym idzie – w organizmie odkłada się więcej tłuszczu.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi