Odchudzanie a picie – o czym pamiętać

Picie wody a odchudzanie Fot. Pixabay

Jak właściwie się nawadniać podczas odchudzania? Czy alkohol przeszkadza, czy pomaga w odchudzaniu? Wyjaśnia Ewa Podolska.

Alkohol a odchudzanie

„Z Nowym Rokiem schudnę”. Znacie to? Chyba każdy to słyszał z własnych ust lub otoczenia. Ja zaś pomagam państwu w realizacji tego planu.

I dzisiaj będzie o kolejnym, po braku snu, wrogu odchudzania. Tam był brak, dziś będzie o tym co za dużo. Ale nie o jedzenie mi chodzi. Mam na myśli alkohol.

Posłuchaj też: Jak rozpocząć noworoczne odchudzanie [POSŁUCHAJ]

Prawda jest brutalna: powinniśmy całkowicie z niego zrezygnować, gdy się odchudzamy. Ma dużo kalorii. Za dużo:

  • Pół litra piwa – 250 kcal.
  • Kieliszek czerwonego wina – 120 kcal.
  • 50. wódki – 105 kcal.

Ale nie tylko o kalorie tu chodzi. Gdy wypijemy alkohol, zaśniemy szybciej, ale nasz mózg będzie bardziej aktywny w nocy. Nie wyśpimy się i wtedy pojawią się hormony, które sprzyjają tyciu.

Poza tym alkohol pity w nadmiarze prowadzi do zwiększonego wydzielania insuliny i spadków poziomu cukrów we krwi. A to z kolei powoduje silne uczucie głodu. A co za tym idzie: jedzenie i tycie.

Zobacz: Sok z selera – właściwości, jak stosować

Picie wody a odchudzanie

Od kilku dni przedstawiam państwu listę rzeczy, które mogą nam przeszkodzić w schudnięciu. Czy zauważyliście państwo, że często jest użyte słówko „za”? Za dużo i za mało.

Było już za mało snu, za dużo alkoholu. Dzisiaj też jest: „za mało pijemy wody”. Powinno jej się wypijać dzienne od 1,5 do 2 litrów. Najlepiej małymi łyczkami przez cały dzień. Niskosodowej. Możemy do sprawdzić na butelce, 5-10 mg/l sody, niegazowanej.

Czytaj: Dieta ketogeniczna – dla kogo, wady i zalety

Woda z cytryną dla odchudzania

Zaraz po przebudzeniu wypijmy szklankę ciepłej wody z wyciśniętym sokiem z cytryny. Zresztą zalety cytryny są wielorakie, nie tylko przy odchudzaniu. Cytryna, mimo że kwaśna, organizmu nie zakwasza. Jak można by sądzić. Tylko go oczyszcza. Ciepła woda z cytryną wzmaga wydzielanie żółci z woreczka żółciowego, a to polepsza trawienie. Częste picie wody z cytryną poprawia nasze samopoczucie, pomaga przy osłabieniu i bólach głowy.

A co warto jeszcze pić, kiedy chcemy schudnąć? Herbatę z morwy białej – hamuje apetyt, lub rumiankową. No i pamiętajmy też, że woda jest też w zupach, warzywach i owocach. Na przykład arbuz ma 92 procent wody. I na koniec rzecz zasadnicza.

Odstawmy wszelkie słodkie napoje, także dosładzane soki. W jednym litrze takiego napoju może być nawet 20 łyżeczek cukru.

Powiązane

Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Kolory ścian – jak wpływają na samopoczucie człowieka?

Suchy prowiant na wyjazd – jak się przygotować?