Ocaleni z Holokaustu otrzymali szczepionki w Austrii i Słowacji

Ocaleni z Holokaustu żyjący w Austrii i na Słowacji w rocznicę dnia wyzwolenia Auschwitz otrzymali szczepionkę na COVID-19.

Setki ocalałych z Holokaustu w Austrii i na Słowacji w środę otrzymały pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19. Zrobiono to w uznaniu dla ich cierpienia i niezłomności w 76. rocznicę wyzwolenia przez armię czerwoną niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Ocaleni zaszczepieni w Wiedniu

Ponad 400 ocalałych w Austrii, większość w wieku 80 i 90 lat, otrzymywali zastrzyki w centrum kongresowym w Wiedniu. Niektórzy z nich zostali przywiezieni karetką lub wynajętym busem, inni zostali przywiezieni przez swoje dzieci, a najzdrowsi z nich przyjechali samodzielnie metrem.

Jak mówiła organizatorka wydarzenia Erika Jakubovits ze wspólnoty żydowskiej w Wiedniu:

„Jesteśmy im to winni. Przeżyli ogromne cierpienie, a podczas pandemii dodatkowo czuli się jeszcze zagrożeni”.

Jakubovits przygotowała akcję szczepienia ocalałych z Holokaustu ze wsparciem austriackiego ministerstwa zdrowia oraz władz Wiednia. Do pomocy w szczepieniu jako wolontariusze zgłosiło się 12 lekarzy – wszyscy są członkami wspólnoty żydowskiej.

Pomimo tego, że szczepienie odbyło się w Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu, akcja nie ograniczała się tylko do ocalałych z Shoah. Wszyscy Żydzi mieszkający w okolicy i mający 85 lat i więcej, mogli otrzymać szczepionkę na COVID-19.

Niektórzy z liczącej 8 tys. osób wspólnoty żydowskiej w Wiedniu zostali zaszczepieni w grudniu, kiedy to pierwszą dawkę otrzymali podopieczni żydowskiego domu opieki. Przez ponad miesiąc większość starszych Austriaków mieszkających w domach opieki otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa – informuje austriacka agencja APA.

Zobacz też: Szczepienia – kiedy i jak się zapisać?

Wcześniej przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów wezwał wszystkie kraje Unii Europejskiej do zapewnienia ocalałym z Holokaustu szczepionek tak szybko, jak to tylko będzie możliwe.

Podczas II wojny światowej naziści zamordowali ponad 6 mln Żydów. Jak ocenia EKŻ, do dziś na terenie UE żyje jeszcze zaledwie około 20 tys. ocalałych z Zagłady.

„W trakcie swojego życia wykazali się ogromnym hartem ducha, ale podczas obecnego kryzysu niestety wielu z nich zmarło samotnie i w cierpieniu. Inni z kolei walczą o życie oraz cierpią z powodu izolacji. Mamy obowiązek upewnić się, żeby ocaleni ostatnie lata swojego życia przeżyli w godności, bez strachu i w towarzystwie kochających bliskich” – powiedział Mosze Kantor, szef Europejskiego Kongresu Żydów.

Żadna z ocalałych osób, która tego dnia otrzymała szczepionkę, nie chciała rozmawiać z reporterami. Dla Jakubovits nie ma w tym nic dziwnego:

„Ci ludzie boją się, że mogą zostać rozpoznani. Żyjemy w czasach, gdy antysemityzm rośnie w siłę, więc ludzie bardziej uważają na to, co robią” – powiedziała.

Słowacja też szczepi ocalałych

Podobną akcję do tej w Wiedniu, również w środę, przeprowadzono w stoicy Słowacji, Bratysławie. Jak powiedział przewodniczący środowisk żydowskich w Bratysławie Tomas Stern:

„Jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni za to, że akcja szczepień ma miejsce w tym symbolicznym dniu”.

128 ocalałych mieszkających w Bratysławie otrzymało pierwszą dawkę szczepionki w siedzibie wspólnoty żydowskiej w Bratysławie, a pozostałych 330 mieszkających w innych miejscach Słowacji otrzyma pierwszą dawkę w najbliższych dniach.

Izrael nie wyróżnia

W Izraelu ponad 80% osób w wieku 70 lub więcej lat otrzymało już przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19, a ponad 60% otrzymało już drugą dawkę. Ponieważ w tym kraju akcja szczepień odbywa się wyjątkowo sprawnie i szybko, władze Izraela uznały, że nie ma sensu wyróżniać w tym względzie ocalałych z Holokaustu.

Mimo to w Izraelu w minionym roku na koronawirusa zmarło około 900 ocalałych, a około 5300 zostało zarażonych – wynika z danych izraelskiego biura statystycznego.

Czytaj też: Szczepienia na COVID-19: W Indonezji najpierw celebryci

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi