Obowiązkowe szczepienia, przedłużenie pracy zdalnej: Pracodawcy w USA obawiają się wariantu Delta

Wielu amerykańskich pracodawców opóźnia powrót pracowników do biur lub wymaga obowiązku szczepień od pracowników w obawie przed bardzo zakaźnym wariantem Delta. Fot. Pxhere

Rośnie lista amerykańskich firm, które opóźniają powrót do biura w obawie przed bardzo zakaźnym wariantem Delta powodującym wzrost liczby przypadków koronawirusa w całym kraju. Także coraz więcej amerykańskich pracodawców wprowadza dla swoich pracowników obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. W Stanach Zjednoczonych mają do tego prawo.

Pod koniec ubiegłego tygodnia „New York Times” na czas nieokreślony odłożył planowany powrót do biura. Jego pracownicy od 7 września przez co najmniej trzy dni w tygodniu mieli pracować w redakcji. Według komunikatu firmy, osoby, które chcą pracować stacjonarnie, mogą przychodzić do redakcji, jeśli mają obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19.

Szczepienia warunkiem zatrudnienia

Tym samym „New York Times” dołączył do rosnącej listy firm, które zmieniają plany powrotów po pandemii, proszą pracowników o ponowne noszenie masek lub wymagają szczepień przeciw COVID-19. „The Washington Post” zapowiedział, że będzie wymagał od wszystkich pracowników wykazania, że zostali zaszczepieni i będzie to warunkiem zatrudnienia. Z kolei zarząd Ubera poinformował, że będzie wymagał świadectw szczepień od wszystkich pracowników i że opóźnia powrót do pracy w biurze, natomiast Lyft do lutego przedłuża możliwość pracy zdalnej.

Twitter zamknął swoje nowo otwarte biura w San Francisco i Nowym Jorku i bezterminowo odłożył plany ponownego otwarcia.

Google będzie wymagać od pracowników powracających do biur firmy zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Firma zapowiadała powrót do biur we wrześniu, ale przesunęła oficjalną datę na połowę października. Google zatrudnia ponad 144 tys. pracowników na całym świecie.

Apple przywraca dla pracowników i klientów obowiązek noszenia masek niezależnie od stanu szczepień w ponad połowie swoich sklepów w Stanach Zjednoczonych. Firma przesunęła także powrót pracowników do biur na 1 października.

Obowiązek szczepień na planie filmowym

Netflix wprowadza obowiązek szczepień dla obsady wszystkich swoich amerykańskich produkcji, a także każdego, kto przyjdzie na plan. To pierwsze studio, które wprowadziło taką politykę.

Obowiązkowymi szczepieniami na COVID-19 w zależności od lokalnych warunków i przepisów objęci będą pracownicy Facebooka zatrudnieni w jego amerykańskich kampusach. Facebook, który zatrudnia około 60 tys. osób, jeszcze w czerwcu zapowiedział, że pozwoli wszystkim pracownikom pełnoetatowym kontynuować pracę z domu, jeśli charakter ich pracy na to pozwala.

Także władze National Football League wprowadziły liczne ograniczenia oraz kary dla niezaszczepionych na koronawirusa futbolistów oraz pracowników NFL.

Gdzie jeszcze w USA wprowadzono obowiązkowe szczepienia

  • Uczelnie: Ponad 400 szkół wyższych i uniwersytetów wymaga od studentów zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Prawie wszystkie są w stanach, które głosowały na prezydenta Bidena.
  • Szpitale i centra medyczne:  Wiele szpitali i głównych systemów opieki zdrowotnej wymaga od pracowników podania szczepionki przeciw COVID-19,  powołując się na rosnącą liczbę przypadków napędzanych przez wariant Delta i niski wskaźnik szczepień. W Nowym Jorku pracownicy miejskich szpitali i przychodni będą musieli zaszczepić się lub poddawać się cotygodniowym testom.
  • Pracownicy federalni, stanowi i miejscy:  Prezydent Biden ogłosił, że wszyscy cywilni pracownicy federalni  muszą zostać zaszczepieni przeciwko koronawirusowi  lub będą zmuszeni do poddawania się regularnym testom, dystansowi społecznemu, wymaganiom dotyczącym noszenia masek i ograniczeniom w większości podróży. Także pracownicy stanu Kalifornia oraz zatrudnieni przez miasto Nowy Jork będą musieli stawić czoło podobnym ograniczeniom.
  • Wojsko: Pentagon poinformował, że będzie wymagał od personelu wojskowego zaświadczeń o szczepieniach przeciwko koronawirusowi. Niezaszczepieni wojskowi będą musieli regularnie wykonywać testy i dotkną ich także inne ograniczenia.

Przeczytaj też:

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?