Obostrzenia styczeń 2022

W styczniu wciąż obowiązują obostrzenia wprowadzone jeszcze w grudniu, to znaczy zmniejszone limity osób w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach, natomiast kluby nocne i dyskoteki pozostają zamknięte.

Dodatkowo w związku z rozprzestrzeniającym się wariantem Omikron koronawirusa od 11 stycznia do 24 stycznia obowiązuje zakaz lotów z niektórych krajów afrykańskich.

Natomiast do 31 stycznia 2022 wstrzymano przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym, z przekraczaniem granicy Polski z Republiką Białorusi.

Sprawdź też: Bezpłatne testy antygenowe i inne działania rządu w związku z V falą pandemii COVID-19

Minister zapowiada kolejne obostrzenia

W środę, 19 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 30 tys. 586 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, ze wkroczyliśmy w piątą falę, która będzie dynamicznie się rozwijała.

Minister Niedzielski pytany przez dziennikarzy, przy jakim poziomie zakażeń rząd będzie rozważał wprowadzenie zdalnej nauki, stwierdził, że jak najdłuższe zachowywanie nauki stacjonarnej w szkołach jest priorytetem. Zmiana trybu nauki będzie uzależniona m.in. od poziomu hospitalizacji.

– Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej, w ciągu najbliższych dni będzie rozporządzenie w tej sprawie – poinformował minister zdrowia. Minister zaapelował też do wszystkich pracodawców o wprowadzenie pracy zdalnej.

Obostrzenia w limitach osób

Od połowy grudnia obowiązują obostrzenia dotyczące limitów osób:

  • transport zbiorowy – max. 75 proc. obłożenia
  • restauracje, bary i hotele – maks. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)
  • kina, teatry, opery, filharmonie i inne sale koncertowe, obiekty sportowe i sakralne – maks. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione. W salach koncertowych, w których występują zespoły muzyczne, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni jest obowiązek zachowania 1,5 m między widzami oraz zapewnienia, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m² (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)
  • Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.
  • Widzowie lub słuchacze podczas spektakli, koncertów czy seansów muszą zakrywać usta i nos.

Zamknięte kluby i dyskoteki

  • Od 15 grudnia do odwołania zostały zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

Obostrzenia dotyczące testów na koronawirusa

  • Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen musi wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.
  • Od 15 grudnia obowiązkowy test dotyczy także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

Zakaz lotów z niektórych krajów afrykańskich

Od 11 stycznia do 24 stycznia obowiązuje zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby, wracające z tych krajów, nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.

Przepisów o kwarantannie nie stosuje się do osób, które posiadają:

  • unijne cyfrowe zaświadczenie COVID w zakresie zaszczepienia przeciwko COVID-19, przechorowania COVID-19 lub negatywnego wyniku test w kierunku COVID-19;
  • zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawane za równoważne z Unijnym Certyfikatem COVID.

Obostrzenia dla podróżnych spoza strefy Schengen

Osoby przylatujące spoza strefy Schengen muszą mieć test na COVID 19, wykonany w ciągu 24 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu wyniku testu.

Szczepienie nie zwalnia z obowiązku wykonania testu. Od 18 grudnia testu nie muszą posiadać dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia.

Istnieje także możliwość wykonania testu na niektórych lotniskach w Polsce, przed odprawą graniczną. Zachęcamy do weryfikacji informacji na stronach internetowych poszczególnych lotnisk. Od 18 grudnia test można wykonać na terenie lotniska w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy.

Karta Lokalizacji Podróżnego

Każda osoba, która przekracza granicę państwową RP samolotem, przed odprawą wypełnia Kartę Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej. Jeśli nie ma takiej możliwości, wypełnia ją w postaci papierowej przekazanej przez personel pokładowy.

Administratorem danych jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny (sanepid) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi