Obostrzenia COVID: Kwiecień 2022 już bez maseczek

Minister Niedzielski poinformował o zniesieniu obostrzeń od 28 marca. Fot. Twitter Ministerstwa Zdrowia

Już od 28 marca prawie wszystkie obostrzenia związane z COVID zostaną w Polsce zniesione. Maseczki w kwietniu 2022 będą obowiązkowe tylko w placówkach leczniczych.

W Ministerstwie Zdrowia w czwartek rano odbyła się konferencja poświęcona sytuacji epidemicznej i perspektywie zniesienia obostrzeń. Minister Andrzej Niedzielski poinformował, że od 28 marca zniesione będą wszystkie obostrzenia związane z koronawirusem poza obowiązkiem noszenia maseczek w placówkach leczniczych. Od 28 marca zniesiona zostanie także obowiązkowa kwarantanna i izolacja. Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu.

Do końca kwietnia 2022 redukcja zakażeń i hospitalizacji

Minister wyjaśnił, że zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń – mówił minister Niedzielski.

Poinformował również, że cały czas wykonuje się w Polsce dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, a mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w piątej fali, w kraju było maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy.

Obostrzenia zniesione od 28 marca 2022

„Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania – pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych” – powiedział podczas czwartkowej konferencji o znoszeniu obostrzeń minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że bez względu na to, czy mówimy o pracownikach, czy o pacjentach podmiotów leczniczych, jest tam obowiązek zakrywania twarzy.

„W pozostałych miejscach takiego obowiązku już od 28 marca nie będzie” – dodał. Minister zdrowia zastrzegł jednak, że maseczki powinny być używane w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia – chodzi na przykład o duże skupiska ludzi.

„Wtedy rekomenduję, by używać maseczek” – powiedział Niedzielski.

Przeczytaj też:

Powiązane

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?