Noworodki, które lepiej śpią, mają prawidłową wagę – wynika z badań

Noworodki, które się lepiej wysypiają, mają większe szanse na uniknięcie nadwagi w przyszłości – wynika z badań amerykańskich naukowców.

Pracę opublikowano w serwisie Sleep. Badanie przeprowadzono na podstawie obserwacji 298 noworodków w szpitalu Massachusetts General Hospital w okresie między 2016 a 2018 rokiem. Naukowcy monitorowali wzorce snu noworodków za pomocą nałożonych na ich kostki urządzeń mierzących rozmaite parametry, w tym długość odpoczynku i aktywność. Mierzono to przez kilka dni w miesięcznych oraz półrocznych okresach. Oprócz tego rodzice prowadzili dzienniki snów swoich dzieci.

Naukowcy określili indeks BMI każdego noworodka i jako te o nadmiarowej wadze zakwalifikowano dzieci, których ten wskaźnik przewyższa 95. percentyl według tabeli wzrostów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Z danych pozyskanych w tym badaniu wysnuto wniosek, że zaledwie jedna dodatkowa godzina snu łączy się z 26% spadkiem ryzyka późniejszej nadwagi. Dodatkowo niemowlęta, które mniej razy budziły się w nocy, również były mniej narażone na ryzyko zwiększonej wagi.

„To badanie podkreśla wagę zdrowego snu w każdym wieku. Rodzice powinni konsultować się z pediatrami na temat najlepszych praktyk mających na celu doprowadzenie do zdrowego snu, takich jak utrzymywanie spójnych harmonogramów snu, zapewnienie ciemnego i cichego pomieszczenia do spania i unikanie podawania jedzenia z butelki w łóżku” – napisała współautorka pracy, dr Susan Redline.

Lepsze spanie to lepsze odżywianie?

Naukowcy nie byli pewni, jaki był związek braku snu z zagrożeniem nadwagą, jednak podejrzewają, że dodatkowe godziny snu wspierają właściwe karmienie oraz powodują autoregulację organizmu dziecka, które zapobiegają przejadaniu się. Badacze zastrzegają jednoczenie, że ich badanie nie było do końca pełne – nie reprezentowało wszystkich grup etnicznych oraz ekonomicznych. Oprócz tego wskazują, że mogą istnieć również inne czynniki, które mogą mieć wpływ na prawidłowe odżywianie, takie jak na przykład długość karmienia piersią. Dlatego też planowane jest powiększenie badania, żeby zbadać temat dogłębniej i w dłuższym czasie – przez pierwsze dwa lata życia.

Może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi