Nordic walking – jak właściwie chodzić

Nordic walking – wcześniej mało kto o tym słyszał. Teraz z kijków wspomagających chodzenie korzystają tysiące ludzi. Dowiedz się, jak ich używać tak, by wzmocnić mięśnie i poprawić sylwetkę.

Kijki wspomagające chodzenie nie służą tylko doświadczonym podróżnikom. Coraz częściej po ten rodzaj wsparcia podczas spacerów sięgają osoby starsze oraz mające pewne problemy z poruszaniem się. Co prawda na dłuższą metę kijki trekkingowe nie zastąpią wspomagających chodzenie laski czy chodzika, to jednak dla starszych osób, które chcą zachować witalność i sprawność na dłużej, mogą się okazać bardzo dobrą propozycją – o ile będą właściwie używane.

O co chodzi w nordic walking?

Maszerowanie z kijkami zaczęło zyskiwać popularność w Finlandii na początku XX wieku, kiedy to stało się rodzajem treningu dla biegaczy narciarskich, którzy w lecie chcieli podtrzymać swoją formę bez użycia nart. Z czasem wędrowanie z kijkami zaczęło być coraz modniejsze i zaczęto dostrzegać jego zalety, takie jak odciążanie stawów, korekta postawy czy wzmocnienie mięśni całego ciała.

Jak wybrać odpowiednie kijki dla siebie

Kijki do nordic walking przeważnie mają dwie rękojeści: grubą z wyprofilowanymi miejscami na palce od zewnętrznej części oraz cieńszą – smukłą i gładką. Lepiej wybrać cienką i gładką rękojeść, w dodatku wyposażoną w rodzaj rękawiczki. Lepiej unikać rękojeści z paskiem, który na dłuższą metę może okazać się niepraktyczny i wrzynający się w dłoń, jeśli będzie zbyt wąski.

Panamkina/Wikimedia Commons

Kijki robione są z różnych materiałów: ze zwykłego metalu (najtańsze), aluminium (lekkie i nieco droższe) po włókno węglowe (najlżejsze, ale też najdroższe). W zależności od tego, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na zakup kijków, warto stawiać na lekkość i wygodę.
Dzięki regulacji możemy dopasować wysokość kijków do naszej sylwetki. Ogólna zasada jest taka, że właściwa długość kijka powstaje wtedy, gdy możemy – stojąc wyprostowani – trzymać pionowo postawiony na ziemi kijek z rękami ugiętymi pod kątem prostym.

Nordic walking: czego nie robić

Właściwe wykorzystanie kijków do nordic walking może poprawić nasze zdrowie i samopoczucie, jednak trzeba pamiętać, żeby używać ich zgodnie z przeznaczeniem.

Dlatego pamiętajmy o kilku błędach, których należy unikać:

  • „wyrzucanie” kijków przed siebie. Spacerując, należy pilnować, by stawiać kijki do linii bioder. Pilnujmy, żeby podczas spaceru kijki zawsze były nachylone nieco do tyłu;
  • zły rozmiar kijków. Jeśli są niewłaściwie dobrane, nie będziemy mogli się nimi podpierać i odpychać. Wówczas zamiast nam pomóc, mogą nawet narazić nas na kontuzje;
  • nienaturalne chodzenie. Pamiętajmy, żeby zachować naturalny rytm marszu, czyli naprzemienność: gdy z przodu jest lewa noga, to jednocześnie z przodu znajduje się prawa ręka z kijkiem (i odwrotnie: gdy z przodu jest prawa noga, to równocześnie z z przodu podpieramy się lewą ręką).

Gdzie z kijkami do nordic walking?

Skoro wybraliśmy już najlepsze dla siebie kijki i wiemy już jak się nimi posługiwać, możemy udać się z nimi w plener.

Салов Глеб Геннадьевич/Wikimedia Commons

Oczywiście urządzenia doskonale sprawdzą się podczas wycieczek w góry, czy dalekich wędrówek, ale nie tylko.

Bardzo wiele starszych osób wykorzystuje kijki podczas codziennych spacerów w mieście czy do parku. Kijki sprawdzają się na co dzień, np. gdy robimy zakupy z plecakiem – wówczas doskonale odciążają nasz kręgosłup, a ponadto nawet takie krótkie wyjście z domu staje się okazją do „mimowolnego” treningu. Należy tylko pamiętać, by podczas jazdy autobusem czy tramwajem trzymać kijki pionowo i blisko siebie – tak, by nie przeszkadzać innym pasażerom.

Pamiętaj o tym podczas nordic walking

Dobierz właściwe kijki

Dopasuj wysokość kijków do swojej sylwetki: właściwa długość kijka powstaje wtedy, gdy możemy – stojąc wyprostowani - trzymać pionowo postawiony na ziemi kijek z rękami ugiętymi pod kątem prostym.

Właściwe chodzenie

Nie ciągnij kijków za sobą, ani nie wyrzucaj daleko przed siebie. Odpychaj się nimi lekko - niech zawsze pozostaną pod kątem.

Kijki do wyboru

Obecnie jest mnóstwo rodzajów kijków do nordic walking - od tanich metalowych, po drogie z włókna węglowego - każdy może wybrać coś dla siebie.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi