Niepożądane odczyny poszczepienne: Ile zgłoszono po szczepieniach przeciw COVID-19

Do tej pory zgłoszono 2131 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) po szczepieniu przeciw COVID-19. Fot. Flickr

Do dziś w Polsce wykonano 2 mln 384 tys. 794 szczepienia przeciw COVID-19. Jak dotąd zgłoszono w sumie 2131 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Najczęściej było to zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) są to zaburzenia stanu zdrowia, które wystąpiły w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki. Mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać, najczęściej jednak są chwilowe i łagodne.

Niepożądane odczyny poszczepienne wystąpiły po 0,09 proc. iniekcji

Od 27 grudnia, kiedy rozpoczęto szczepienia w Polsce, 1 mln 610 tys. 734 osoby otrzymały szczepionkę przeciw COVID-19, w tym 774 tys. 60 osób zostało zaszczepionych dwoma dawkami. W sumie wykonano 2 mln 384 tys. 794 iniekcji, po których do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono łącznie 2131 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Daje to niespełna 0,09 proc. wszystkich iniekcji. 1789 spośród zgłoszonych NOP-ów, czyli 84 proc., miało charakter łagodny. Było to zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Zdecydowanie częściej, bo ok. 85 proc., niepożądane odczyny poszczepienne były zgłaszane przez kobiety.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, podał dane na temat występowania NOP-ów w zależności od rodzaju użytej szczepionki. Opierał się na danych z poprzedniego dnia, stąd suma wszystkich odnotowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych była nieco niższa. Na 1950 odnotowanych NOP-ów po podaniu szczepionki przeciw COVID-19:

  • 1820 odczynów poszczepiennych wystąpiło po użyciu szczepionki Pfizer-BioNTech,
  • 117 NOP-ów odnotowano po szczepieniu preparatem AstraZeneca,
  • 13 odczynów zgłoszono po iniekcji preparatem Moderny.

Według danych podanych przez Wojciecha Andrusiewicza, 1635 odczynów poszczepiennych spośród 1950 zakwalifikowano jako łagodne. Typowym objawem było zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Inne odczyny, jakie zgłoszono, to między innymi ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka, bóle mięśni, ogólne osłabienie oraz zawroty głowy.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślił, że różnice w liczbie niepożądanych odczynów poszczepiennych po poszczególnych rodzajach szczepionek są związane między innymi z różnicami w liczbie osób zaszczepionych poszczególnymi preparatami.

Szczepienia preparatem Pfizer-BioNTech trwają już od 27 grudnia 2020 i obejmują pracowników służby zdrowia oraz seniorów powyżej 70. roku życia. Z kolei preparatem firmy AstraZeneca od 12 lutego szczepieni są nauczyciele.

Przeczytaj też:

Szczepionka Pfizer-BioNTech: niepożądane odczyny poszczepienne

Szczepionka Pfizer-BioNTech: o czym poinformować lekarza przed szczepieniem

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie