Niemcy rozluźniają obostrzenia związane z COVID

Niemcy mają nadzieję, że wiosną i latem tego roku nie będzie już obowiązywała większość obostrzeń COVID-owych. Fot. Marius Serban, Unsplash

Władze Niemiec zapowiedziały, że większość obostrzeń COVID-owych w kraju zostanie zniesiona do 20 marca. Nasz zachodni sąsiad dołączył do rosnącej liczby krajów europejskich, które porzucają środki ostrożności związane z pandemią.

Trzy etapy łagodzenia obostrzeń w Niemczech

Niemcy wolniej niż większość innych krajów Unii Europejskiej łagodziły obostrzenia dotyczące koronawirusa. Jednak w środę kanclerz Olaf Scholz i władze 16 niemieckich landów uzgodnili trzy etapy planu rezygnacji z większości z nich.

„To bardzo szczególny dzień pandemii. O ile nie pojawi się jakiś inny wariant wirusa, teraz wreszcie doświadczymy wiosny i lata, podczas których większość dotychczasowych ograniczeń nie będzie już wpływać na nasze codzienne życie” – powiedział Scholz na konferencji prasowej po uzgodnieniu z landami harmonogramu zniesienia większości obostrzeń.

  • Pierwszy etap, który można szybko wprowadzić w życie, pozwoli Niemcom na prywatne spotkania w grupach, jeśli są w pełni zaszczepieni lub niedawno pokonali koronawirusa. Zniesiony ma być także obowiązek okazywania dowodu szczepienia lub niedawnego wyzdrowienia podczas wchodzenia do sklepów. Wiele landów już zrezygnowało z tej zasady.
  • Drugi etap, który ma wejść w życie 4 marca, zniesie obowiązek okazywania dowodu szczepienia lub niedawnego wyzdrowienia w barach, restauracjach i hotelach. Będzie również można organizować imprezy plenerowe do 25 tysięcy osób. W tej fazie ponownie będą mogły zostać otwarte kluby nocne, ale tylko dla osób, które mogą okazać dowód szczepienia lub wyzdrowienia po COVID-19.
  • Trzeci etap, który wejdzie w życie pierwszego dnia wiosny, ale pod warunkiem, że liczba hospitalizacji będzie wystarczająco niska, zniesie większość pozostałych obostrzeń z wyjątkiem wymagań dotyczących masek.

Zgodnie z harmonogramem etapy drugi i trzeci wejdą w życie tylko wtedy, gdy liczba hospitalizacji pozostanie na niskim poziomie.

Trzy czwarte Niemców w pełni zaszczepionych, a 56% po trzech dawkach

W Niemczech wystąpiły ostatnio dwie poważne fale koronawirusa – jedna tuż przed dominacją wariantu Omikron, a druga ze znacznie większą liczbą zakażeń, napędzana przez wariant Omikron. Aby je zwalczyć, nałożono surowe ograniczenia na osoby nieszczepione, uniemożliwiając im dostęp do wielu miejsc, w tym do sklepów innych niż te, które sprzedają podstawowe produkty, takie jak żywność czy lekarstwa. Według serwisu Our World in Data 74,21% populacji Niemiec jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, a 75,45% otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa (dane na 14.02.2022). Prawie 56% otrzymało trzy lub więcej dawek szczepionki.

Codzienne doniesienia o nowych przypadkach zakażeń wciąż pozostają bardzo wysokie. Według serwisu Worldometers we środę Niemcy zgłosiły 234 886 nowych przypadków i 279 zgonów. Niezależna niemiecka rada ekspertów ostrzegła w poniedziałek, że liczba przypadków wśród osób po 60. roku życia wciąż rośnie.

Przeczytaj też:

Powiązane

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?