Niacynamid - działanie i właściwości - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Niacynamid – działanie i właściwości

Niacynamid – działanie i właściwości

, ,

Niacynamid to substancja, którą coraz częściej można znaleźć w produktach kosmetycznych. Sprawdź, dlaczego warto go używać.

Rynek kosmetyczny przeszedł ostatnimi laty prawdziwą rewolucję. W drogeriach i sklepach internetowych znajdziemy coraz więcej specjalistyczny produktów, które do tej pory zarezerwowane były jedynie dla gabinetów kosmetologów. Ze względu na szeroki wybór kosmetyków dopasowanych do praktycznie każdej skóry, dbanie o cerę jeszcze nigdy nie było tak łatwe.

Godną uwagi substancją stosowaną w kosmetologii i dermatologii jest na pewno niacynamid, czyli pochodna witaminy B3, znany również jako niacyna i witamina PP. 

Zastosowanie

Niacynamid ma bardzo wszechstronne zastosowanie, dzięki czemu może być używany do pielęgnacji różnych typów skóry. Sprawdzi się  u osób z cerą trądzikową lub tłustą, jak również u tych z cerą wrażliwą, suchą lub naczynkową.

Niacynamid znajdziemy w składzie kosmetykach stosowanych w celu zapobiegania i niwelowania hiperpigmentacji skóry. Zmniejsza on ilość przebarwień, dzięki czemu skóra staje się widocznie jaśniejsza. 

Preparaty z niacyną będą dobrym rozwiązaniem dla osób borykających się z wszelkiego rodzaju przebarwieniami i zaczerwienieniami, np. potrądzikowymi, starczymi czy powstałymi po ekspozycji na słońce. Zastosowanie niacynamidu da wyraźny efekt rozjaśnienia i rozświetlenia cery. 

Ma on również działanie przeciwstarzeniowe. Działa antyoksydacyjnie oraz zwiększa produkcję kolagenu. Niacynamid wpływa stabilizująco na funkcjonowanie bariery skórnej, dzięki czemu maleje ilość traconej wody i zwiększa się poziom nawilżenia cery. Podnosi poziom ceramidów, wolnych kwasów tłuszczowych i cholesterolu w warstwie rogowej naskórka. 

Do innych właściwości niacyny zalicza się również:

  • ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV
  • poprawę ukrwienia skóry
  • silne właściwości przeciwtrądzikowe: działa przeciwzapalnie, zmniejsza produkcję łoju oraz hamuje namnażanie bakterii. 

Przeciwwskazania

Nie należy łączyć niacynamidu z witaminą C (kwasem askorbinowym). Zastosowanie obu tych substancji jednocześnie może wywołać podrażnienie, pieczenie i zaczerwienie skóry. 

Nie warto również łączyć niacynamidu z popularnymi kwasami AHA i BHA (np. z kwasem glikolowym, migdałowym czy salicylowym). Ze względu na różne pH, jednoczesna aplikacja z niacynamidem obniży skuteczność działania kwasów.

Poza tym nie istnieją żadne specjalne przeciwwskazania dotyczące stosowania niacynamidu, ponieważ jest to substancja dobrze tolerowana i hipoalergiczna.

Zobacz także:

Zobacz więcej >