W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania planowych świadczeń. Sprawdź, które świadczenia mogą być zawieszone lub ograniczone.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował w mediach społecznościowych zalecenie wydane na polecenie ministra zdrowia dotyczące ograniczenia do niezbędnego minimum lub czasowego zawieszenia udzielania świadczeń wykonywanych planowo, aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala. Jak powiedział w TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, zalecenie obowiązuje z chwilą, gdy zostało wydane. Dodał jednak, że za każdym razem to lekarz decyduje, czy dane świadczenie należy przełożyć, w zależności od stanu konkretnego pacjenta. Zapewnił także, że zabiegów ratujących życie nie wolno odwoływać. Jak powiedział rzecznik, Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w tym tygodniu możemy się liczyć z liczbą nowych zakażeń na poziomie 18-20 tysięcy dziennie ze średnią tygodniową rzędu 15,5 tysięcy.
Ograniczenie planowych świadczeń nie dotyczy chorób nowotworowych
Jak podał Narodowy Fundusz Zdrowia na swojej stronie internetowej, ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.
Zalecenie dotyczy przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu:
- przeprowadzenia diagnostyki,
- zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności:
- endoprotezoplastyki dużych stawów
- dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa
- zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej
- pomostowania naczyń wieńcowych
oraz
- dużych zabiegów torakochirurgicznych
- zabiegów wewnątrzczaszkowych
- nefrektomii
- histerektomii
z powodów innych niż onkologiczne.
Jednocześnie Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że ograniczenie planowych świadczeń należy traktować indywidualnie. W każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i czynniki ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki.
Przeczytaj też:
Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram i zmiana zasad (aktualizacja 5.03)
Szczepionka na COVID-19: Pytania, wątpliwości i odpowiedzi lekarza
Szczepionka AstraZeneca: niepożądane odczyny poszczepienne
Szczepionki przeciw COVID-19. Które mogą być dopuszczone w Europie?
Dodaj komentarz