Nauka zdalna w szkołach od czwartku wraca dla starszych klas

O wprowadzeniu nauki zdalnej od 27 stycznia poinformował minister Czarnek na konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie. Fot. Twitter Ministerstwo Edukacji i Nauki

Od najbliższego czwartku, 27 stycznia uczniowie szkół podstawowych z klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych do końca ferii zimowych, czyli do do 27 lutego, przechodzą na naukę zdalną.

Nauka zdalna od 27 stycznia 2022

We wtorek wieczorem w Sejmie odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i głównego inspektora sanitarnego Krzysztofa Saczki na temat wprowadzenia nauczania zdalnego dla części uczniów. Minister Czarnek poinformował, że od 27 stycznia do końca ferii zimowych, czyli do do 27 lutego, szkoły przechodzą w tryb nauki zdalnej. Obostrzenia dotyczyć będą uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Dzieci z klas I-IV będą kontynuowały naukę stacjonarną.

Wprowadzenie nauki zdalnej reakcją na rosnącą liczbę zakażeń

W okresie nauki zdalnej otwarte będą bursy, będzie także możliwość kontynuowania praktycznej nauki zawodu. W tym czasie w szkołach będą się mogły odbywać konsultacje indywidualne i grupowe dla maturzystów. Szkoły specjalne wspólnie z rodzicami będą decydować, czy będą kontynuować naukę stacjonarną czy też przechodzą na naukę zdalną.

Minister Czarnek wyjaśnił, że decyzja dotycząca wprowadzenia nauki zdalnej jest podyktowana wzrastającą liczbą przypadków zachorowań na koronawirusa.

„Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj, musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych” – powiedział minister.

„Zgodnie z rozporządzeniem, które będzie jutro podpisane i będzie obowiązywać od czwartku, w szkołach nadal naukę stacjonarną kontynuować będą uczniowie z klas I-IV i uczniowie zerówek. Do przedszkoli będą chodzić dzieci w wieku przedszkolnym. Uczniowie klas V, VI, VII, VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną do końca ferii zimowych” – wyjaśnił szef MeiN.

Młodsze klasy na razie uczą się w szkołach

Na pytanie dziennikarzy, czy możliwe jest wysłanie na naukę zdalną młodszych uczniów, minister odpowiedział:

„Będziemy widzieć, co się będzie działo w kolejnych dniach. Nie sądzę, żeby było to konieczne, bo jednak wyłączenie z nauki stacjonarnej połowy szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych powinno dać już pewien oddech”.

Co do uczelni wyższych Czarnek wyjaśnił, że działają one według własnych przepisów.

„Rektorzy uczelni samodzielnie podejmują decyzje, w części uczelni już studenci przeszli na naukę zdalną. To są decyzje rektorów poszczególnych uczelni” – powiedział.

Główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że w ostatnim tygodniu obserwowano w szkołach gwałtowny wzrost liczby ognisk zakażeń i liczby osób objętych postępowaniem epidemiologicznym w tych ogniskach.

Dzięki feriom zimowym nauka zdalna tylko przez dwa tygodnie

W siedmiu województwach trwają ferie zimowe. W woj. kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i w wielkopolskim ferie zaczęły się 15 stycznia, potrwają do 30 stycznia. W woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim ferie zaczęły się 22 stycznia, potrwają do 6 lutego. Od 31 stycznia do 13 lutego ferie będą w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim, a od 14 do 27 lutego w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim.

Przeczytaj też:

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

1 komentarz

Szczepionka na Omikron: Pfizer i BioNTech rozpoczynają badania – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 26 stycznia 2022 - 10:12
[…] Wiadomości […]
Dodaj komentarz