Nat King Cole – 5 ciekawostek o artyście » Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

Nat King Cole – 5 ciekawostek o artyście

fot. General Artists Corporation/ Wikimedia Commons

Nat King Cole – niezapomniany głos w historii muzyki. Muzyk był przekonany, iż piękną barwę głosu zapewnia mu nałóg – palenie 3 paczek papierosów dziennie! Jak się okazało, za utrzymanie mistrzowskiego głosu przypłacił życiem.

17 marca 1919 r w Birmingham, stolicy stanu Alabama, urodził się Nathaniel Adams Coles. Muzyk wychowywał się w bardzo muzycznej rodzinie. Jego ojciec był pastorem, matka śpiewała w chórze kościelnym. Także rodzeństwo Nathaniela było wybitnie utalentowane muzycznie. Bracia muzyka zostali wybitnymi pianistami i piosenkarzami jazzowymi. Było to tylko kwestią czasu, gdy i Nat profesjonalnie zajął się komponowaniem muzyki.

Sławny sąsiad

Rodzina Colesów na początku lat 20. przeprowadziła się do Chicago i jak się okazało ich sąsiadem został nie kto inny jak sam Louis Armstrong! Młody Nat miał zatem wyjątkową okazję przebywać w towarzystwie najlepszych najlepszych muzyków jazzowych, którzy często gościli na próbach w domu Armstronga.

Muzyk, który miał zostać baseballistą

Na początku Nat miał zupełnie inne plany związane ze swoja przyszłością. Ze względu na bardzo dobre warunki fizyczne świetnie radził sobie ze sportem. W szkole średniej Wendell High School, został przyjęty do drużyny baseballowej. Choć ostatecznie nie został zawodowym baseballistą, pozostał fanem tej gry do końca życia. Posiadał nawet swoją własną loże na Dodger Stadium w Los Angeles.

„Ukoronowany”

Piosenkarz bardzo szybko zaczął odnosić sukcesy jako muzyk jazzowy. Już w 1939 roku pewien dziennikarz, zachwycony śpiewem i grą Nata, po występie wszedł na scenę i ukoronował go zrobioną z folii aluminiowej koroną i nazwał go królem muzyki. Od tej pory przydomek „King”, czyli właśnie król towarzyszył do końca życia.

Własny program w telewizji

„The Nat King Cole Show” to nazwa programu, którego gospodarzem, jako pierwszy w historii Afroamerykanin, został Nat „King” Cole. Gośćmi w programie byli najczęściej światowej sławy muzycy m.in. Frank Sinatra. Niestety, choć program cieszył się dużą popularnością, został zdjęty z anteny. Sponsorzy nie chcieli umieszczać swoich reklam w przerwach między programem, ze względu na kolor skóry prowadzącego.

Nat King Cole po hiszpańsku

Choć artysta nie znał języka hiszpańskiego, postanowił nagrać kilkanaście utworów latynoskich, właśnie po w tym języku. Muzyka do utworów takich jak „Maria Elena” czy „Quizas, Quizas, Quizas” powstała na Hawanie. Piosenkarz dograł swój śpiew w studiu w Hollywood, korzystając z fonetycznych zapisów tekstów piosenek.

W 1964 roku u piosenkarza zdiagnozowano raka płuc. Pomimo leczenia., Nat King Cole zmarł 15 lutego 1965 roku w St. John’s Hospital w Santa Monica w Kalifornii.

Sprawdź również:

Powiązane

3 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

Syrop z kwiatów czarnego bzu – najprostszy, sprawdzony przepis

Dieta śródziemnomorska: Na czym polega? Dlaczego jest uważana za zdrową?