NASA i SpaceX znów wysłali astronautów w kosmos - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » NASA i SpaceX znów wysłali astronautów w kosmos

NASA i SpaceX znów wysłali astronautów w kosmos

,

NASA i SpaceX wysłały czteroosobową załogę w przestrzeń kosmiczną. Tym samym jest to pierwsza regularna misja kosmiczna będąca efektem współpracy agencji państwowej z firmą prywatną.

W niedzielę 15 listopada, o godz. 19:27 lokalnego czasu (w Polsce było wówczas po godz. 1 w nocy) z kompleksu Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta NASA i SpaceX w ramach misji Crew-1. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się czworo astronautów.

To już regularna misja

To drugie już wysłanie w kosmos załogowej rakiety, powstałej w ramach współpracy państwowej agencji kosmicznej NASA z prywatną firmą SpaceX należącą do Elona Muska. Tym samym jest to już pierwsza regularna misja kosmiczna realizowana we współpracy publiczno-pywatnej.

Początkowo start rakiety miał odbyć się w sobotę, jednak ze względu na huragan Eta przesunięto ją o jeden dzień. W załogowej kapsule Crew Dragon podróżuje czterech astronautów: Amerykanie Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker oraz Japończyk Soichi Noguchi. Rozpoczną sześciomiesięczną misję na Międzynarodowej Stacji kosmicznej.

Źródło: NASA

Astronautów w kosmos wyniosła rakieta Falcon 9. Gdy osiągnęła wysokość 85 kilometrów nad Ziemią i prędkość 7 tys. km/h, pierwszy człon rakiety odłączył się i później samodzielnie wylądował na platformie unoszącej się na wodzie nieopodal Florydy. To właśnie umiejętność samodzielnego powrotu rakiet firmy SpaceX na Ziemię zdecydowała o sukcesie programu. Dzięki tej technologii rozwiniętej przez firmę Elona Muska można było znacząco obniżyć koszty misji kosmicznych. To pozwoli również uniezależnić się Amerykanom od niezwykle kosztownej pomocy Rosjan.

Astronauci na Międzynarodową Stację Kosmiczną dotrą w kapsule nazwanej Resilience, czyli po angielsku „Odporność”. Nazwano ją tak z powodu tragedii koronawirusa, jaka w tym roku dotknęła całą ludzkość, żeby udowodnić, że w ciężkich czasach – kiedy współpracujemy ze sobą – możemy osiągnąć wszystko, co zapragniemy jako ludzkość. Nazwa statku ma też uhonorować rodziny, bliskich i całą ludzkość członków misji. Kapsuła ma zadokować do stacji w poniedziałek około godz. 23 wieczorem czasu lokalnego (w Polsce będzie to około godz. 5 nad ranem).

Zobacz więcej >