Najstarsza piosenka świata: „Hymn do Nikkal”

Fot. Wikimedia Commons

Która piosenka była pierwsza? Gdzie odnaleziono najstarszą piosenkę w historii ludzkości? Czy udało się ją wykonać współczesnym artystom? Sprawdź, o czym opowiada liczący niemal 3,5 tysiąca lat „Hymn do Nikkal”.

Za najstarszy znany utwór muzyczny w historii ludzkości uważa się liczący 3,2 tysiąca lat „Hymn do Nikkal”. Został on napisany w okresie datowanym na okolice czternastego wieku przed narodzeniem Chrystusa.

Na początku lat 50. XX wieku archeolodzy dokonali epokowego odkrycia na obszarze starożytnego miasta-państwa Ugarit, leżącego na terenie dzisiejszej Syrii, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Odkryto tam 20 000 glinianych tabliczek z tekstami sumeryjskimi, egipskimi, akadyjskimi, huryckimi, hetyckimi i ugaryckimi. Okazało się, że ma 29 z tych tabliczek znajdował się zapis utworów muzycznych.

Kilka z tych tabliczek, po kilkunastu latach wytężonej pracy, rozszyfrowała prof. Anne Kilmer. Jedna z nich zawiera zapis hymnu, którego adresatem była bogini Księżyca, Nikkal.

O czym opowiada „Hymn do Nikkal”?

Bohaterką tej smutnej pieśni jest kobieta, która nie może mieć dzieci i w związku z tym zwraca się z żalem do bogini Księżyca, kojarzącej się wówczas z płodnością (dzięki cyklowi księżyca i jego „odnawianiu się” w pełni).

Oprócz zapisu utworu, na tabliczkach udało się uczonej odszyfrować szczegółowe instrukcje, wyjaśniające to, jak należy hymn wykonywać i w jakiej tonacji. Instrukcja głosiła, że hymn ma wykonywać śpiewak, przy akompaniamencie harfisty.

Zobacz też:

Ze starożytności w teraźniejszość

Prof. Kilmer nie tylko przetłumaczyła tabliczki zawierające hymn, ale też udało jej się przełożyć go na współczesny zapis muzyczny. Od tego czasu różni artyści interpretują tę pieśń, a nawet wykonują ją podczas koncertów. W 2008 roku, oddając hołd oryginalnym instrukcjom z tabliczki, Brytyjczyk Michael Levy skomponował wersję utworu, którą wykonał na lirze – instrumencie wywodzącym się ze starożytnej Grecji.

Jedno z najbardziej wzruszających wykonań zaprezentowano w 2010 roku, podczas koncertu w Damaszku. Wówczas Malek Jandali, syryjski kompozytor i pianista, wykonał „Hymn do Nikkal” z towarzyszeniem Syryjskiej Orkiestry Symfonicznej.

Co warto wiedzieć o tym utworze

Gdzie znaleziono zapis najstarszej piosenki świata?

Na obszarze starożytnego miasta-państwa Ugarit, leżącego na terenie dzisiejszej Syrii.

Ile lat liczy „Hymn do Nikkal”?

Archeolodzy oceniają wiek tabliczek z zapisem utworu na niecałe 3,5 tysiąca lat. Wykonano je między 1200 a 1400 rokiem przed narodzeniem Chrystusa.

O czym opowiada „Hymn do Nikkal”?

To lament bezpłodnej kobiety do starożytnej bogini Księżyca.

Powiązane

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

1 comment

Nie żyje Jacek "Budyń" Szymkiewicz. Muzyk miał 48 lat. - Radio Pogoda - Polskie Blog 23 września 2022 - 18:57
[…] słów i nie wiem jak i co, no bo jak bez niego” – napisała na profilu facebookowym żona muzyka, Anna. „Budyń” zmarł w nocy z 11 na 12 kwietnia. Na razie nie jest znana przyczyna jego […]
Dodaj komentarz