Najpiękniejsze zakątki Malty – atrakcje, zabytki i ciekawostki podróżnicze

Dowiedz się, co warto wiedzieć przed wyjazdem na Maltę. Poznaj największe atrakcje i najpiękniejsze zabytki tego śródziemnomorskiego kraju.

Malta to jedno z najmniejszych państw w Europie – łączna powierzchnia wysp archipelagu wynosi 316 km². Największą wyspą jest Malta, zaś zamieszkane są jeszcze wyspy: Gozo, Comino i Manoela. Choć niewielka, Malta ma do zaoferowania odwiedzającym mnóstwo atrakcji.

Maltańskie ciekawostki

Przylatujący na wyspę turyści muszą pamiętać o tym, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny – tak samo jak w Wielkiej Brytanii. Takie same jak na wyspach brytyjskich są również gniazdka elektryczne – jeśli się więc tam wybierasz, pamiętaj o zabraniu przejściówki, żeby na miejscu móc na przykład naładować swój smartfon. Dla znających język angielski dogadywanie się z miejscowymi nie będzie żadnym problemem, jako że jest to jeden z dwóch (obok maltańskiego) urzędowych języków. Jest to kraj niemal w stu procentach katolicki a sami Maltańczycy są bardzo przesądni. Świadczą o tym między innymi intensywne kolory, w jakich pomalowano miejscowe łodzie (zwane luzzu) – ma to chronić przed złem. Podobną funkcję pełnią czerwone frędzelki przy końskich uprzężach. Na wieżach kościelnych można dostrzec namalowane zegary – każdy wskazuje inną godzinę, co ma zmylić diabła i pokrzyżować mu szyki.

Błękitna Laguna na Comino

Laguna, która słynie ze swojej krystalicznie czystej wody, w przepięknych, turkusowych barwach. To doskonałe miejsce dla nurków i pływaków chcących podziwiać podwodną faunę. Dzięki temu że praktycznie nie ma tu fal i są duże płycizny, to również świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. W tym bardzo fotogenicznym miejscu nakręcono kilka filmów, na przykład „Rejs w nieznane” czy „Helena Trojańska”.

Blue Grotto

Znajdująca się w południowo-wschodniej części Malty imponująca grota – największa z sześciu sąsiadujących ze sobą nadmorskich jaskiń. Według legendy była domem syren, które wabiły żeglarzy na ich zgubę. Grotę można podziwiać zarówno z leżącego nieopodal punktu widokowego, jak i za niewielkie pieniądze wynająć jedną z kolorowych łodzi i popłynąć na krótki rejs w okolice jaskiń.

Hypogeum Hal Saflieni

Imponujący podziemny obiekt w miejscowości Paola, pochodzący prawdopodobnie z epoki neolitu, jednak co do tego nie ma pewności. Niektóre źródła mówią, że stworzono je już na 4 tys. lub 1500 lat p.n.e. Choć do dziś jego dokładne przeznaczenie pozostaje nieznane, najprawdopodobniej był to obiekt sakralny, a potem – nekropolia. Hypogeum wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niektóre znalezione tu artefakty można podziwiać w Muzeum Narodowym w Valettcie, są to na przykład kamienne figurki ptaków czy znana jako „Śpiąca kobieta” figurka z podobizną odpoczywającej niewiasty.

Czytaj też:

Mdina – miasto ciszy

Była to pierwsza stolica Malty. Obowiązuje tu całkowity zakaz ruchu kołowego, z wyjątkiem pojazdów służb ratowniczych i stałych mieszkańców. Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachwyt budzą tutejsze zabytki, takie jak na przykład Katedra św. Pawła z dwunastowieczną ikoną Madonny, zabytkowe pałace Palazzo Vilhena z działającym w nim Muzeum Historii Naturalnej Malty i Palazzo Falson czy imponująca Brama Główna, która w serialu „Gra o Tron” pojawiła się jako brama wjazdowa do Królewskiej Przystani.

Świątynie Tarxien

Ten kompleks świątyń został odkryty przypadkowo w 1914 roku przez miejscowego rolnika. Z wieloletnich prac archeologicznych wynika, że najstarsza z budowli może pochodzić z 3500 lat p.n.e. Cały kompleks składał się z pięciu części, z których najważniejszymi są Świątynia Południowa, w której być może składano ofiary bogom oraz – największa, licząca 24 m długości – Świątynia Centralna.

Valetta

Choć jest niewielkim miastem, stolica Malty zachwyca swoimi łącznie 320 zabytkami świadczącymi o niegdysiejszej potędze Zakonu Maltańskiego. Valetta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W sercu Valetty stoi imponująca Konkatedra św. Jana – bogato złocony budynek ozdobiony bezcennymi obrazami Caravaggia. Każda z ośmiu kaplic została poświęcona jednemu z języków zakonu joannitów. Nieopodal znajduje się Pałac Wielkiego Mistrza – dawna siedziba Rycerzy Maltańskich – która obecnie jest rezydencją prezydenta Malty. Mieści się tu zbrojownia z kolekcją kilku tysięcy zbroi oraz broni rycerzy i wielkich mistrzów Zakonu Maltańskiego.

Wioska rybacka Marsaxlokk

Przepiękna miejscowość, której najbardziej charakterystycznym elementem są kolorowe łodzie rybackie luzzu. Duża część z tych łodzi ma na dziobie namalowaną również parę oczu – to nawiązanie do Horusa, który ma chronić płynących nią rybaków przed niebezpieczeństwami na morzu. W niedziele odbywa się tu słynny targ rybny, w którym okoliczni rybacy sprzedają swoje połowy. Niestety, w ostatnich latach wioska boryka się z najazdem turystów, więc w szczycie sezonu trudno tu o spokój i wyciszenie. Cały swój urok wioska prezentuje poza sezonem turystycznym.

Planujesz podróż? Słuchaj aktualnych wiadomości z dróg na antenie Radia Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 60 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi