Najpiękniejsze szlaki turystyczne na Śląsku [10 urokliwych tras] » Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

Najpiękniejsze szlaki turystyczne na Śląsku [10 urokliwych tras]

Najpiękniejsze szlaki turystyczne na Śląsku: szlak wiodący na Wielką Czantorię Fot. Pudelek (Marcin Szala)/Wikimedia Commons

Zobacz najpiękniejsze śląskie szlaki turystyczne. Sprawdź, gdzie można liczyć na wspaniałe widoki lub obejrzeć niezwykłe zabytki.

Przedstawiamy propozycje 10 ciekawych pieszych wycieczek po województwie śląskim. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od pragnących wyrwać się na chwilę z miasta na jeden dzień łatwej wycieczki, po miłośników wielodniowych górskich wędrówek.

Szlak Habsburgów (20 km)

Wisła (Zameczek Myśliwski Habsburgów) – Oaza – Czarne – Zadni Groń (nieistniejący już Zameczek Myśliwski arcyksięcia Fryderyka Habsburga) – przeł. Szarcula – Barania Góra

To jedna z najmłodszych tras w regionie – otwarto ją 14 sierpnia 2010 roku. Jest to szlak kulturowy, poświęcony miejscom, w których do końca I wojny światowej przejawiała się obecność arcyksiążąt habsburskich. Można tu podziwiać architektoniczne zabytki z epoki, a także pod koniec wędrówki zachwycić się cudowną panoramą roztaczającą się z Baraniej Góry.

Szlak Jaskiniowców (zielony, 10 km)

Czarny Las – Dolina Wodącej – Zegarowe Skały – Jaskinia Jasna w Strzegowej – Czarny Las

Bardzo ciekawy, choć nieco zapuszczony szlak – miejscami trzeba nieco się natrudzić, by znaleźć oznaczenia. Jednak wszelkie trudy nawigacyjne wynagradzają świetnie położone punkty widokowe oraz ciekawe formacje skalne, jaskinie oraz wciąż widoczne ślady bytności ludzi prehistorycznych w Jaskini na Biśniku i w rejonie Ścianki i Jaskini Jasnej w Strzegowej. Wspaniałą panoramę okolicy oferuje punkt widokowy na Zegarowych Skałach. W Grodziskach Chłopskim i Pańskim widoczne są pozostałości dawnych fortyfikacji obronnych.

Szlak Jury Wieluńskiej (czerwony, 51 km)

Częstochowa – Mstów – Kruszyna – Prusicko – Wąsosz – Działoszyn – Załęcze Wielkie – Wieluń

Szlak swój początek ma na Starym Rynku w Częstochowie i choć tylko jego fragment znajduje się na terenie województwa śląskiego, to zaliczany jest do jednych z najlepszych w tej części Polski. Jego najefektowniejszymi fragmentami są te prowadzące przez Załęczański Park Krajobrazowy gdzie możemy podziwiać przełomy Warty – Działoszyński i Załęczański. Warte odwiedzenia są także Granatowe Źródła, można również podziwiać wapienne ostańce z wychodniami skał – Góra Zelce i Wapiennik.

Szlak Krawędziowy GOP (zielony, 78 km)

Gliwice – Przyszowice – Chudów – Paniówki – Borowa Wieś – Ruda Śląska (Halemba) – Mikołów – Tychy – Lędziny – Chełm Śląski – Chełmek

Trasa wędrówki prowadzi przez miejscowości na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Na trasie można podziwiać zabytki sakralne i obiekty obronne w Gliwicach, Mikołowie czy Chełmie. Z punktu widokowego na wzgórzu Gronie przy dobrej pogodzie roztacza się wspaniała panorama Beskidu Śląskiego.

Szlak Szwajcarii Zagłębiowskiej (czerwony, 35 km)

Zawiercie – Hutki-Kanki – Błędów (Dąbrowa Górnicza) – Kuźniczka Nowa – Okradzionów – Sławków

Łatwa do przejścia trasa, którą można pokonać w jeden dzień, obfituje w atrakcje przyrodnicze, z których najsłynniejszą jest Pustynia Błędowska. Po drodze można też podziwiać Lipy Dobieckie w Dąbrowie Górniczej oraz przełom Białej Przemszy w Okradzionowie. Na szlaku są też atrakcje inne niż przyrodnicze – takie jak stare młyny w Okradzionowie czy Stare Miasto w Sławkowie.

Sprawdź też:

Z Wisły na Trzy Kopce Wiślańskie i Stary Groń

Wisła Nowa Osada – Czupel – Jawierzyny – Przełęcz Salmopolska – Stary Groń – Dolina Leśnicy – Trzy Kopce Wiślańskie – Kamienny – Wisła Centrum

Coś dla miłośników górskich wycieczek i wspaniałych krajobrazów. Trzy Kopce Wiślańskie oferują zapierający dech widok na Beskid Śląski. Wspaniała panorama roztaczają się również z polany w rejonie Gronika. Dzięki temu, że wędrówka zaczyna się i kończy w Wiśle, nikt nie będzie miał problemów z dojazdem.

Szlak im. Jana Galicza (niebieski)

Ustroń – Wielka Czantoria – Soszów Mały – Soszów Wielki – Wielki Stożek – Wisła

W Ustroniu swój początek mają dwa znane, wymagające szlaki turystyczne – słynny Główny Szlak Beskidzki oraz szlak im. Jana Galicza. Ten drugi leśnym podejściem wyprowadza wędrowców na szczyt Wielkiej Czantorii, z której roztacza się przepiękny widok na polską i czeską stronę Beskidu Śląskiego (na szczyt Wielkiej Czantorii można również wjechać wyciągiem). Cudowne panoramy można też podziwiać w trakcie całej wędrówki, między innymi z Soszowa Małego i Wielkiego. Wędrówkę polsko-czeską granicą kończy zejście do Wisły.

Szlak Gwarków (żółty, 27 km)

Sztolnia „Czarnego Pstrąga” (Tarnowskie Góry) – Miasteczko Śląskie – Jezioro Nakło-Chechło – Kolonia Woźnicka

Gwarkowie to po dawni górnicy, przez wieki wydobywający w Tarnowskich Górach srebro i ołów. Dzięki temu w Tarnowskich Górach możemy podziwiać między innymi wpisaną na listę UNESCO Kopalnię Srebra. Również dla miłośników zabytków inżynieryjnych sporą atrakcję jest możliwość podziwiania Sztolni Czarnego Pstrąga należącej do kopalni „Fryderyk”. Z kolei w rejonie jeziora Nakło-Chechło można liczyć na piaszczyste plaże i latem na wydzielone kąpieliska z ratownikami.

Szlak Stulecia Turystyki (zielony, 138 km)

Rybnik – Nieborowice – Sierakowice – Pisarzowice – Ligota Toszecka – Płużnica – Dąbrówka – Hubert – Świbie – Wielowieś – Tworóg – Miasteczko Śląskie – Tarnowskie Góry

Długi szlak, obfitujący w wiele atrakcji, zarówno przyrodniczych jak i tych w mijanych miejscowościach. Miłośnicy zabytków sakralnych mogą podziwiać drewniane świątynie z XVII wieku w Smolnicy czy Sierakowicach oraz najstarszą z nich – XV-wieczny kościół św. Jana Chrzciciela w Poniszowicach. Trasa wędrówki często prowadzi przez lasy, a także przez rezerwaty przyrody, takie jak „Płużnica” i „Hubert”.

Skrzyczne – Przełęcz Salmopolska

Szczyrk – Siodło pod Skalitem – Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) – Malinów (1114 m n.p.m.) – Przełęcz Salmopolska

Wymagająca trasa, z męczącymi górskimi podejściami, które jednak zostają nagrodzone oszałamiającymi widokami. Z różnych punktów na trasie roztacza się wspaniały widok na Babią Górę, Jezioro Żywieckie, Magurę, Klimczok czy Beskid Mały. Z wierzchołka Skrzycznego w dobrą pogodę można nawet dojrzeć Tatry. Ta wędrówka zalecana jest raczej doświadczonym wędrowcom, z powodu dużych różnic wysokości i stromych podejść, jednak warto wybrać się na te szczyty by napawać się widokiem po horyzont.

Planujesz podróż? Słuchaj aktualnych wiadomości z dróg na antenie Radia Pogoda!

Szlaki turystyczne w woj. śląskim - gdzie warto się wybrać?

Które miejsca promuje szlak Habsburgów?

To jedna z najmłodszych tras w regionie – otwarto ją 14 sierpnia 2010 roku. Jest to szlak kulturowy, poświęcony miejscom, w których do końca I wojny światowej przejawiała się obecność arcyksiążąt habsburskich.

Jaki jest najcenniejszy zabytek w Tarnowskich Górach?

Jest to wpisana na listę UNESCO zabytkowa Kopalnia Srebra. Gwarkowie, czyli lokalni górnicy, przez wieki wydobywali stąd ten drogocenny kruszec.

Który górski szlak na śląsku oferuje najpiękniejsze panoramy?

Szlak im. Jana Galicza oferuje przepiękny widok na polską i czeską stronę Beskidu Śląskiego. Z kolei podczas wędrówki ze Skrzycznego na Przełęcz Salmopolską dech zapierają panoramy roztaczające się ze szczytów Skrzyczne i Malinowska Skała.

Powiązane

4 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

3 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

Syrop z kwiatów czarnego bzu – najprostszy, sprawdzony przepis

1 Komentarz

Najlepsze trasy rowerowe na Pomorzu – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 13 maja 2022 - 22:21
[…] Podróże […]
Dodaj komentarz