Najpiękniejsze regiony Włoch [TOP 15] » Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

Najpiękniejsze regiony Włoch [TOP 15]

Najpiękniejsze regiony Włoch: Cinque Terre Fot. Mike Swigurski/Unsplash

Poznaj wspaniałe miejsca we Włoszech, które warto odwiedzić. Przedstawiamy subiektywny wybór najpiękniejszych regionów Włoch.

Włochy to prawdziwie magiczne miejsce, w którym atrakcji jest tyle, że opisanie ich wszystkich jest niemożliwością. Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć jedynie najsłynniejsze lub bez wątpienia wyjątkowo urodziwe miejsca, regiony i obszary, które trzeba zobaczyć w trakcie podróży na Półwysep Apeniński.

Abruzja

Leżący nad Adriatykiem region nie jest tak popularny jak najsłynniejsze obszary, jak Toskania czy Dolomity, jednak nie oznacza to, że nie ma równie dużo do zaoferowania odwiedzającym. A mogą się oni zachwycać zarówno pięknymi ośnieżonymi szczytami gór, piaszczystymi plażami, jak i urodziwymi zielonymi wzgórzami. W ustanowionym w 1923 roku parku narodowym Parco Nazionale d’Abruzzo żyją niedźwiedzie wilki i jelenie, a liczne szlaki turystyczne oferują wypoczywającym aktywnie cudowne krajobrazy i kontakt z nieskażoną przyrodą. Tutejsza kuchnia należy do najlepszych we Włoszech i obejmuje zarówno owoce morza, jak i lokalne odmiany makaronu i doskonałe wina.

Zobacz: Gdzie pojechać na tani miesiąc miodowy w 2023 roku [10 propozycji]

Alberobello

Niezwykła, wręcz baśniowa miejscowość w w regionie Apulia nad Morzem Adriatyckim. Zachowało się tu tradycyjne budownictwo z charakterystycznymi dachami w kształcie kamiennych piramid. Ta prehistoryczna technika budowlana do dziś jest wykorzystywana w regionie. W 1996 roku urokliwą Alberobello wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Alberobello Fot. Unsplash

Apulia

Jeśli spojrzeć na mapę Włoch, to Apulia znajduje się w obcasie buta. Dzięki temu że położona jest nieco dalej od największych atrakcji turystycznych tego kraju, jest doskonałym miejscem dla tych, których męczy nadmiar turystów, hałas i komercja. Ci, którzy zdecydują się tu przyjechać z pewnością docenią piękno tutejszej przyrody: przepiękne plaże, groty, kilkanaście rezerwatów przyrody, takich jak Park Narodowy Alta Murgia, Park Narodowy Gargano, Saline di Margherita di Savoia czy objęte patronatem WWF jezioro Salso.

Zobacz: Best in Travel: Najlepsze kierunki na wyjazd w 2023 roku według Lonely Planet [TOP 6]

Capri

Słynna, niewielka wyspa, z której według mitów syreny miały wabić Odyseusza oraz załogę jego okrętu, co opisał Homer w „Odysei”. Obecnie turystów z całego świata wabią w to miejsce piękne, błękitne wody Morza Tyrreńskiego, piękne groty, miasta Capri i Anacapri, piękne plaże czy pozostałości willi Tyberiusza. Od ponad stu lat willa przyciąga artystów i sławnych ludzi z całego świata – wielu bogaczy posiada tu swoje letnie rezydencje.

Pięć Krain (Cinque Terre)

Fragment riwiery liguryjskiej, którego nazwa pochodzi od faktu, że składa się nań 5 nadmorskich miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Dawniej był to region rolniczy, w którym uprawiano przede wszystkim winogrona i oliwki. Region wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na jego znaczące walory krajobrazowe i kulturalne. Po Parku Narodowym Cinque Terre można się przechadzać wspaniałymi ścieżkami turystycznymi z pięknym widokiem na wybrzeże.

Dolina Świątyń

Jedno z wielu miejsc we Włoszech znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Valle dei Templi to park archeologiczno-krajobrazowy znajdujący się w Agrygencie na Sycylii. Jest to pozostałość starożytnego miasta Akragas. Większość tutejszych zabytków pochodzi z V wieku p.n.e. a najważniejsze to sześć świątyń w stylu doryckim: Świątynia Zeusa, Dioskurów, Junony Łacińskiej, Concordii, Hefajstosa, Herkulesa oraz ogród Kolymbetra.

Zobacz też:

Dolomity

Góry w północnych Włoszech, uwielbiane przez miłośników sportów zimowych. Jak wiele obiektów z niniejszej listy, również te góry zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Właśnie UNESCO uznaje Dolomity za jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo obszarów górskich na świecie. W trakcie zachodów słońca poszarpane, strzeliste szczyty przybierają różową i fioletową barwę, tworząc przepiękne krajobrazy.

Zobacz: Jezioro inne niż wszystkie: najciekawsze i najbardziej imponujące jeziora świata

Jezioro Como

Od ponad stu lat w rejon tego urodziwego jeziora ściągają znani i bogacze z całego świata. Swój dom ma tu m.in. słynny aktor George Clooney. Jednak celebryci osiedlali się tu już znacznie wcześniej: znajdowały się tu już wille bogaczy z czasów Imperium Rzymskiego. W tej pięknej okolicy nakręcono wiele znanych filmów, jak choćby „Gwiezdne Wojny: Atak Klonów”, czy „Casino Royale” z Danielem Craigiem w roli głównej.

Jezioro Como Fot. Nirmal Rajendharkumar/Unsplash

Park Narodowy Gran Paradiso

To najstarszy park narodowy we Włoszech, który najpierw w 1856 roku ogłoszono Królewską Rezerwą Myśliwską, żeby chronić niemal już całkowicie wytrzebioną populację koziorożców alpejskich. W 1922 roku utworzono tu pierwszy park narodowy we Włoszech. Tutejsze imponujące szczyty (najwyższy Gran Paradiso ma 4061 m n.p.m.) są domem odrodzonej populacji koziorożców oraz wielu gatunków ptaków, w tym na przykład orłów przednich, sokołów i jastrzębi.

Pompeje

Jedno z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych na świecie – starożytne miasto, które dzięki pięknej okolicy i zdrowemu klimatowi służyło bogatym Rzymianom jako kurort wakacyjny. 24 sierpnia 79 roku Pompeje zostały pogrzebane pod warstwą popiołów w wyniku erupcji Wezuwiusza. Odkryte w XVIII wieku starożytne miasto przez wieki zachowało się pogrzebane przez popioły w zaskakująco dobrym stanie, dając badaczom zaskakująco dobry obraz życia starożytnych Rzymian.

Sardynia

Druga po Sycylii największa wyspa Morza Śródziemnego. Piękne, otoczone lazurową wodą plaże takie jak La Pelosa, Tuerredda czy Spiaggia Piscinas często trafiają do rozmaitych rankingów najpiękniejszych obiektów tego typu na świecie. Szmaragdowe Wybrzeże to nie tylko luksusowe hotele i spa, ale też mnóstwo klimatycznych zatoczek, piękne niewielkie miasteczka i winnice. Sardynia często wymieniana jest jako doskonałe miejsce do życia, nic więc dziwnego, że mieszkańcy wyspy często dożywają stu lat.

Sprawdź: Najpiękniejsze plaże w Polsce [10 najpiękniejszych miejsc nad Bałtykiem]

Sycylia

Niezwykła tropikalna wyspa, na której znaleźć można niezwykłe okazy potęgi przyrody, jak choćby czynne wulkany takie jak największa w Europie Etna, czy też imponujące antyczne zabytki greckie, rzymskie czy też wczesnośredniowieczne i arabskie. Od czasów greckich uprawia się tu winorośl, a sama wyspa swego czasu była największym regionem winiarskim całych Włoch. Ta największa wyspa Morza Śródziemnego jest prawdziwym rajem dla fanów jedynej w swoim rodzaju kuchni i świeżych owoców morza.

Toskania

Wielokrotnie opiewana w literaturze i kinematografii kraina historyczna, której stolicą jest Florencja. Tutejsze wina z regionu Chianti i lokalna kuchnia należą do najlepszych na świecie. Region Val d’Orcia, z łagodnymi, ciągnącymi się po horyzont wzgórzami i średniowiecznymi miasteczkami jest prawdziwym rajem dla fotografów krajobrazu i malarzy. W 2004 roku wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do Toskanii należą też piaszczyste plaże wybrzeża oraz wyspy z Archipelagu Toskanii, z których najsłynniejsza jest Elba. Miłośnicy przyrody mogą też odwiedzać trzy parki przyrodnicze: Parco Naturale Migliarino San Rossore, Parco Costiero di Rimigliano i wybrzeże Maremma.

Toskania Fot. Giuseppe Paris/Unsplash

Watykan

Najmniejsze państwo świata, które choć stanowi część Rzymu, jest niezależnym bytem politycznym oraz co roku jest celem pielgrzymek milionów chrześcijan z całego świata. Jest siedzibą papieża oraz najwyższych władz Kościoła katolickiego. Największą atrakcją jest oczywiście Bazylika św. Piotra wraz z placem, na którym gromadzą się wierni podczas uroczystości, między innymi podczas ogłaszania informacji o wyborze nowego papieża. Zwiedzający Watykan mogą podziwiać między innymi słynną Kaplicę Sykstyńską z freskami Michała Anioła czy też Muzea Watykańskie – jedne z najchętniej odwiedzanych obiektów tego typu na świecie.

Wybrzeże Amalfi

Leżąca w regionie Kampanii, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kraina co roku przyciąga ponad 5 milionów turystów. Strome nadmorskie klify, urocze nadmorskie miasteczka przeglądające się w turkusowej wodzie Morza śródziemnego, romantyczne zatoczki i liczne plaże składają się na jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Wysoko nad wybrzeżem ciągnie się Il Sentiero degli Dei, czyli Ścieżka Bogów. Jest to długi na niecałe 8 km szlak turystyczny, łączący miejscowości Bomerano (Agerola) i Nocello. Można z niego podziwiać zapierające dech w piersiach widoki wybrzeża i okolicznych wiosek.

Planujesz podróż? Słuchaj aktualnych wiadomości z dróg na antenie Radia Pogoda!

Powiązane

Grecja – 10 najpiękniejszych wysp

Trasy rowerowe wzdłuż linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej

Najpiękniejsze piesze szlaki turystyczne w Wielkopolsce [TOP 10]