Małe i duże: takie są najładniejsze miasta w naszym kraju. Zobacz nasz subiektywny przegląd 10 najpiękniejszych miast w Polsce.
Niejednokrotnie zachwycamy się zagranicznymi miastami, lecz często sami nie zdajemy sobie sprawy, że i u siebie możemy zachwycać się pięknymi miejscami. Wiele naszych miast wcale nie ustępuje urodą tym za granicą, a często nawet bije je na głowę. Sprawdź, jakie miasta są najpiękniejsze w Polsce.
Gdańsk
Ponadtysiącletnie miasto, które na przestrzeni wieków ulegało wpływom z całego świata, dzięki kontaktom handlowym i kulturalnym. W XVI wieku był najbogatszym miastem Rzeczypospolitej, a o czasach jego świetności świadczą doskonale zachowane imponujące zabytki, jak majestatyczny Dwór Artusa czy słynny Żuraw – największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy.
Kazimierz Dolny
W 2019 roku amerykańska telewizja CNN – całkowicie słusznie – zaliczyła go do „najbardziej romantycznych miast w Europie Środkowej”. Urokliwy, otoczony niewielkimi kamienicami Rynek cały czas jest scenerią dla miejscowych fotografów ślubnych i turystów. Leżące nad Wisłą piękne miasto oferuje też spragnionym kontaktu z przyrodą odwiedzającym ścieżki przyrodnicze prowadzące malowniczymi wąwozami. Niektóre z nich, jak wąwóz Plebanka, znajdują się dosłownie kilkadziesiąt metrów od gwarnego Rynku, oferując wytchnienie i wyciszenie.
Kraków
Dawna stolica naszego kraju od lat na całym świecie jest znana jako jedno z najpiękniejszych polskich miast. Również w tym roku Kraków został doceniony: zajął 25. miejsce na liście najlepszych miast świata Travel + Leisure World’s Best Awards 2020. Turyści z całego świata podziwiają nie tylko przepiękną architekturę miejską, z Sukiennicami i kościołem Mariackim czy Wawelem. Wielu odwiedzających nie może się oprzeć choćby urokowi Kazimierza czy licznym muzeom.
Krynica-Zdrój
To liczące niecałe 11 tysięcy mieszkańców miasteczko położone jest w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Kuracjusze przybywający do tego uzdrowiska mogą podziwiać tutejsze zabytki, takie jak najstarsza w mieście pijalnia „Słotwinka” z 1806 r. czy liczne drewniane wille z XIX wieku. Warto też odwiedzić Muzeum Nikifora, poświęcone słynnemu malarzowi prymitywiście, nazywanego również Matejką Krynicy.
Lublin
Po zawarciu unii polsko-litewskiej w 1385 roku Lublin znalazł się na styku trzech stref gospodarczych i na szlaku łączącym Kraków i Wilno. Dzięki temu nastąpił gwałtowny rozkwit miasta, którego oznaką były wielkie jarmarki odbywające się cztery razy w roku i trwające do końca XVI wieku. Dzięki napływowi kupców z całej europie miasto stało się wielokulturowe i otwarte na inne religie. Obecnie odwiedzający mogą podziwiać zabytki starego miasta oraz zamek – jeden z symboli miasta.
Reszel
Niewielkie miasteczko w woj. warmińsko-mazurskim, znane na cały kraj ze swej twierdzy warownej. Reszel należy do międzynarodowej sieci Cittàslow – zrzeszającej niewielkie miasta, które w swoim rozwoju na pierwszym miejscu stawiają dobro mieszkańców, ochronę przyrody i dbanie o zabytki i wygląd miasta. Miasta te promują też lokalnie wytwarzane produkty, miejscowe rzemiosła oraz kuchnię. Dzięki temu w Reszlu podziwiać możemy wiele zabytków z epoki krzyżackiej, jak i z późniejszych wieków, czyli m.in. zamek biskupów warmińskich, spichlerz, gotyckie mosty czy trakt pielgrzymkowy.
Sandomierz
Na liście najpiękniejszych miast polski nie mogło zabraknąć Sandomierza, które wielu z nas może się kojarzyć z serialem „Ojciec Mateusz”. Położone na siedmiu wzgórzach, i dlatego zwane czasami „małym Rzymem” miasto, może się szczycić historycznym centrum, uznanym w 2017 roku za pomnik historii. Stare Miasto tworzy zabytkowy zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy, pełen zabytków, w tym sięgających XIII wieku.
Toruń
Miasto Mikołaja Kopernika nie mogło nie znaleźć się na naszej liście najpiękniejszych miast Polski. Z historycznym Starym oraz Nowym Miastem i Zamkiem Krzyżackim, wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, Toruń szczyci się wieloma doskonale zachowanymi zabytkami. A spragnieni słynnych pierników turyści mogą w Muzeum Toruńskiego Piernika dowiedzieć się, jak wyrabia się ten specjał i spróbować sami go zrobić.
Wrocław
To nie tylko piękne miasto, ale też metropolia, która stara się stawiać na poprawę komfortu życia swych mieszkańców. Dowodem tego jest sklasyfikowanie Wrocławia w pierwszej setce „najlepszych miast do życia”. Od 2019 roku Wrocław jest też Miastem Literatury UNESCO.
Zamość
To piękne miasto w woj. lubelskim dzięki swemu niezwykłemu zespołowi architektoniczno-urbanistycznemu Starego Miasta bywa nazywany „perłą renesansu”, „miastem arkad” i „Padwą północy”. Zamość został zaprojektowany przez włoskiego architekta Bernardo Morando na zlecenie Jana Zamoyskiego. Dzięki zachowanemu do dziś układowi urbanistycznemu Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Szukasz chwili wytchnienia? Słuchaj Radia Pogoda!
Czytaj też:
- Parki rozrywki w Polsce. 10 najlepszych miejsc na wyjazd z rodziną
- Chorwacja: najpiękniejsze miejsca [TOP 10]
- Szwajcaria: ciekawostki i wskazówki przed podróżą
- 10 najpiękniejszych jezior w Polsce. Sprawdź, gdzie warto pojechać
- Wędkarskie rekordy Polski
Co ciekawego w polskich miastach
Jak tworzył swoje dzieła Nikifor Krynicki?
Nikifora malował na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwi. Był przy tym wysoce płodnym twórcą, stworzył blisko 40 tysięcy dzieł.
Gdzie znajduje się Muzeum Nikifora?
W Krynicy-Zdrój. To tam urodził się słynny malarz-prymitywista.
Które polskie miasto nazywa się „Padwą północy”?
Zamość, który został zaprojektowany przez włoskiego architekta Bernardo Morando na zlecenie Jana Zamoyskiego.
2 komentarze