Najpiękniejsze piosenki ludowe Ukrainy

Najpiękniejsze piosenki ludowe Ukrainy Fot. Mikhail Kapychka/Wikimedia Commons

Posłuchaj najpiękniejszych pieśni ludowych Ukrainy – utworów, które wzruszą lub rozbawią każdego fana ludowego folkloru.

Jednymi z podstawowych utworów kultury ukraińskiej są dumy i dumki. Dumy to utwory – głównie wiersze, czasem wykonywane z akompaniamentem bandury, liry lub kobzy – opiewające bohaterstwo, historię obyczaje Ukraińców. Z kolei dumki to pieśni, zazwyczaj o rzewnym, lirycznym nastroju. W ukraińskim folklorze dużo jest również pieśni skocznych, radosnych i opiewających spokojne, beztroskie życie lub opowiadających historie miłosne.

„Pidmanuła pidweła”

Ukraińska pieśń ludowa, popularna również na terenie Białorusi i Czech, a także wykonywana przez polskie zespoły folkowe i łemkowskie. Utwór opowiada o młodym chłopaku, który bardzo pragnie się spotkać z piękną dziewczyną, jednak ona cały czas go zwodzi i zamiast przyjść na spotkanie z nim w kolejne dni tygodnia, nie pojawia się. W refrenie podmiot liryczny skarży się bezsilnie, ale żartobliwie: „Ty ż mene pidmanuła, ty ż mene pidweła, ty ż mene mołodoho z uma, rozumu zveła” („zwiodłaś mnie, oszukałaś, ty mnie młodemu rozum zabrałaś”).

„Oj Czorna Ja Sy Czorna”

Skoczna, wesoła pieśń opowiadająca o uczuciu między chłopakiem i dziewczyną, będąca afirmacją radosnego, beztroskiego życia. Słuchając tego utworu od razu myśli się o pogodnym, radosnym i sielskim życiu na łonie przyrody:

„Szczedryk”

To jedna z najbardziej znanych kompozycji Mykoły Łeontowycza – słynnego ukraińskiego kompozytora, folklorysty, dyrygenta i pedagoga, który został zamordowany przez rosyjskiego agenta Czeka za to, że promował ideę ukraińskiego odrodzenia. Do napisania tego utworu zainspirowały artystę zimowe ukraińskie pieśni obrzędowe, tzw. szczedriwki. Pierwsze wykonanie utworu przed publicznością miało miejsce 5 października 1921 w słynnej Carnegie Hall podczas koncertu Ukraińskiego Chóru Republikańskiego. Do tej melodii Peter J. Wilhousky napisał w 1936 słowa i w ten sposób powstała popularna w USA kolęda „Carol of the Bells”. Do dziś utwór cieszy się ogromną popularnością i pojawiał się jako muzyczne tło w wielu filmach.

„Nese Gala Wodu”

Piosenka opowiada o niosącej wodę Hali, którą zaczepia Iwan i prosi o łyk wody, choć najwyraźniej ma ochotę na coś więcej. Jednak piękna dziewczyna się nie zgadza, a gdy już zmienia zdanie, jest za późno.

Hymn niepodległej Ukrainy

Autorem słów hymnu ukraińskiego jest pochodzący z Kijowa etnograf i poeta Paweł Czubyński, który słowa napisał w 1862 roku. Muzykę skomponował rok później Mychajło Werbycki. Według Feliksa Konecznego tekst tego utworu wzorowano na słowach Mazurka Dąbrowskiego. Jako hymn Ukrainy ogłoszono tę pieśń w 1917 roku a przez lata przynależności kraju do ZSRR była zakazana. Po upadku Związku Radzieckiego, w 1992 roku muzykę pieśni przyjęto jako hymn państwowy, a co do tekstu przez lata rwały spory. Ostatecznie w 2003 roku ukraińska Rada Najwyższa podjęła uchwałę o zatwierdzeniu również tekstu hymnu.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz też:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?

5 komentarzy

Atak Rosji na Ukrainę – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 24 lutego 2022 - 14:43
[…] Wiadomości […]
Dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 24 lutego 2022 - 16:09
[…] Wiadomości […]
Siepomaga Ukraina – zbiórka na pomoc ofiarom rosyjskiej agresji – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 26 lutego 2022 - 10:23
[…] Rozrywka […]
Wyspa Węży [Ukraina] – historia bohaterskich ukraińskich obrońców [Posłuchaj nagrania] – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 26 lutego 2022 - 14:28
[…] Rozrywka […]
Pomoc Ukrainie: ruszyła oficjalna strona rządowa – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 28 lutego 2022 - 12:40
[…] Rozrywka […]
Dodaj komentarz