Najpiękniejsze piesze szlaki turystyczne w Wielkopolsce [TOP 10]

Sprawdź najurokliwsze piesze trasy turystyczne w województwie wielkopolskim. Przedstawiamy subiektywny wybór 10 najciekawszych szlaków turystycznych.

Szlak Niekursko-Klempicz (zielony, 61 km)

Niekursko – Jezioro Sarcz – Trzcianka – Teresin – Radolin – Radolinek – Kuźnica Czarnkowska – Czarnków – Goraj Zamek – Lubasz – Stajkowo – Klempicz

Malowniczy szlak prowadzący przez lasy, tereny podmokłe i wzgórza. Z wzniesień w okolicach Czarnkowa roztaczają się piękne panoramy „Szwajcarii Czarnkowskiej”. W Goraju dużą atrakcją jest neorenesansowy zamek Wilhelma Bolko Emanuela von Hochberga z początku XX wieku z parkiem leśnym. Lubasz wspomniany był już w II wieku n.e. a na tzw. Krasnej Górze wznosi się okazały, późnobarokowy kościół Narodzenia NMP z XVIII wieku z polichromiami Wacława Taranczewskiego i cudownym obrazem Matki Boskiej Śnieżnej z pocz. XVII w. Leżąca na końcu szlaku wieś Klempicze znajduje się w pięknej Puszczy Noteckiej, do której jesienią masowo ściągają miłośnicy grzybobrania z całej okolicy.

Stobno-Smolarnia (żółty, 26 km)

Stobno – Łomnica – Jezioro Sarcz – Jezioro Długie – Straduń – Smolarnia

Atrakcyjny przyrodniczo, jednodniowy szlak będący fragmentem „Szlaku Nadnoteckiego”. Wędrując nim można zatrzymać się na plażach przy jeziorach Sarcz, Długim i Straduńskim. Leżąca na szlaku miejscowość Łomnica w 2001 roku zajęła 1. miejsce w konkursie „Piękna wieś” na najbardziej zadbaną wieś w gminie. Można w niej podziwiać m.in. poewangelicki, neogotycki kościół pw. Matki Boskiej z 1837 r.

Ścieżka edukacyjna Romanowo-Walkowice (32 km)

Romanowo Dolne – śluza Walkowice – prom na Noteci – Romanowo Górne – Romanowo Dolne

Ścieżka edukacyjna, tworząca pętlę zaczynającą się i kończącą w Romanowie Dolnym. Pierwsza część trasy prowadzi lasem. Na rozstawionych przy ścieżce tablicach pokazane są rozmaite ciekawostki związane z gospodarką leśną. Dalsza część szlaku powadzi nadnoteckimi łęgami oraz brzegiem rzeki Noteć. Podczas spaceru można przeprawić się promem na drugi brzeg a także podziwiać m.in. zabytkową śluzę Walkowice.

Wielkopolska Droga św. Jakuba (muszla św. Jakuba, 282 km)

Mogilno – Trzemieszno – Gniezno – Pola Lednickie – Murowana Goślina – Kobylnica – Poznań – Żabno – Lubiń – Leszno – Wschowa – Głogów

Opisywana trasa jest częścią większej całości – „Drogi św. Jakuba na Wschód i Zachód od Odry”, mającej połączyć Wielkopolską Drogę św. Jakuba z Drogami Jakubowymi w Brandenburgii i prowadzącymi dalej – aż do Santiago de Compostela. Na szlaku pielgrzymów i wędrowców prowadzą na szlaku muszle św. Jakuba – w Wielkopolsce jest to biała muszlą z krzyżem na niebieskim tle. Takim samym symbolem oznaczone są leżące na trasie „miejsca przyjazne dla Pielgrzyma”, w których można tanio przenocować i posilić się przed dalszą wędrówką. Uwaga – szlak znakowany jest tylko jednokierunkowo – do Santiago w Hiszpanii!

Szlak im. Mariana Kuika i Ludwika Bajera (czarny, 10,6 km)

Trzebaw – Łódź – jez. Łódzko-Dymaczewskie – Stary Dymaczew

Na odcinku z Rosnówka do Trzebawia szlak prowadzi piękną, liczącą ok. 2 km leją kasztanową z połowy XIX wieku, na którą składa się ponad 140 drzew. W rejonie jeziora Łódzko-Dymaczewskiego podziwiać można objęty ścisłą ochroną bór sosnowy. Przy brzegach jeziora żeruje czapla siwa. Patronami szlaku są Marian Kuik i Ludwik Bajer, którzy podczas II wojny światowej zostali straceni przez hitlerowców za próbę udzielenia pomocy alianckim jeńcom, którzy okazali się niemieckimi prowokatorami. Przy szlaku stoją pomniki upamiętniające ofiary nazistów.

Zobacz też:

Szlak im. Bernarda Chrzanowskiego (żółty, 12 km)

Puszczykowo – Jarosławiec – jez. Jarosławieckie – Puszczykówko

To jeden z dwóch najstarszych szlaków pieszych w Wielkopolskim Parku Narodowym. Prowadzi nieopodal trzech obszarów ochrony ścisłej, chroniące polodowcowe formy geograficzne oraz Jezioro Jarosławieckie z czynnym kąpieliskiem. Trasa prowadzi przez piękne, zielone tereny a po drodze podziwiać można między innymi pomnik przyrody – największy w WPN głaz narzutowy zwany Głazem Leśników.

Poznański Szlak Forteczny

Bardzo młody szlak, który utworzono w 2016 roku w ramach budżetu obywatelskiego. Coś dla wielbicieli militariów i zabytków obronnych. Trasa prowadzi przez kilkadziesiąt obiektów Twierdzy Poznań pochodzących z XIX i początku XX wieku. Dla zwiedzających przygotowano 40 tablic informacyjnych z kodami QR, pozwalających poszerzyć wiedzę o poznańskich umocnieniach.

Żabno-Drużyna Poznańska (czerwony, 24 km)

Żabno – Brodniczka – rez. Krajkowo – Baranówek – Sowinki – Drużyna Poznańska

Podczas wędrówki przez rezerwat przyrody Krajkowo miłośnicy ptaków mogą obserwować ich ponad 120 gatunków występujących w tym miejscu. Z kolei w rejonie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego występują liczne stanowiska archeologiczne z przełomu starożytności i średniowiecza. W Baranówku znajdują się ruiny grodziska. W lesie Bogulin znajduje się miejsce pamięci – 8 zbiorowych mogił ofiar nazistów z czerwca 1941 roku.

Szlak do Rezerwatu Meteorytów (żółty, 11 km)

Trasa turystyczna w północnej części Poznania swoją nazwę zawdzięcza kraterom znajdującym się na terenie Suchego Lasu, które według badaczy pozostały po uderzeniu meteorytu Morasko ok. 5 tys. lat temu. Z Góry Moraskiej można podziwiać panoramę Poznania.

Miały-Sieraków (niebieski, 27 km)

Miały – Marylin – Kobusz – Bucharzewo – Sieraków

Miejscowość Miały, znajdująca się na początku szlaku jesienią staje się prawdziwą mekką grzybiarzy ściągających tu z całej Wielkopolski i Pomorza Zachodniego. Dla kajakarzy magnesem jest system połączonych jezior ciągnących się przez wiele kilometrów na wschód od wsi. W Sierakowie – położonym na skraju Puszczy Noteckiej, turyści mogą wypocząć nad okolicznymi jeziorami: Lutomskim i Jaroszewskim. Sieraków to również węzeł szlaków turystycznych: pieszych, konnych, rowerowych oraz wodnych. Stanowi też dobry punkt wypadowy na wędrówki do Puszczy Noteckiej.

Szlaki turystyczne w Wielkopolsce - gdzie warto się wybrać?

Kim byli patroni pieszego szlaku im. Mariana Kuika i Ludwika Bajera?

Patronami szlaku są Marian Kuik i Ludwik Bajer, którzy podczas II wojny światowej zostali straceni przez hitlerowców za próbę udzielenia pomocy alianckim jeńcom, którzy okazali się niemieckimi prowokatorami.

Jak oznaczona jest Droga św. Jakuba w Wielkopolsce?

Na szlaku pielgrzymów i wędrowców prowadzą na szlaku muszle św. Jakuba – w Wielkopolsce jest to biała muszlą z krzyżem na niebieskim tle.

Co można zobaczyć na Poznańskim Szlaku Fortecznym?

Trasa prowadzi przez kilkadziesiąt obiektów Twierdzy Poznań pochodzących z XIX i początku XX wieku. Dla zwiedzających przygotowano 40 tablic informacyjnych z kodami QR, pozwalających poszerzyć wiedzę o poznańskich umocnieniach.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi