Najpiękniejsze miejsca w Hiszpanii – co warto odwiedzić? [TOP 10]

Najpiękniejsze miejsca w Hiszpanii – na zdjęciu: miasto Ronda Fot. Alejandro Lopez/Unsplash

Sprawdź, które niezwykłe miejsca w Hiszpanii są warte odwiedzenia. Przedstawiamy wybór najpiękniejszych zakątków w tym kraju.

Przedstawiamy subiektywny wybór 10 wspaniałych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wyjazdu do Hiszpanii – od imponujących dzieł ludzkich rąk po niezwykłe cuda przyrody.

Akwedukt w Segowii

To jeden z najlepiej na świecie zachowanych akweduktów. Olbrzymia rzymska konstrukcja datowana jest na I wiek naszej ery. Wzniesiono ją z granitowych bloków, bez użycia zaprawy. Z oryginalnych 15 km do dziś zachowało się około 800 metrów akweduktu. Podczas pobytu w Segowii warto również odwiedzić miejscową katedrę – ostatnią gotycką budowlę wybudowaną w Hiszpanii oraz zamek-fortecę Alkazar z XI wieku.

Alhambra

Unikatowy pałac, wzniesiony w 889 roku przez Maurów, którzy wówczas panowali nad Półwyspem Iberyjskim. Po tym jak władzę nad Hiszpanią przejęli chrześcijanie, Alhambrę przebudowano w XVI wieku. Budowla stanowi więc mieszankę różnych stylów architektonicznych z różnych stuleci. Z tej imponującej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO budowli rozpościera się wspaniały widok na Grenadę i okoliczne góry. Zwiedzających obiekt turystów z pewnością zachwycą również wspaniałe ogrody i fontanny.

Baleary

Archipelag w zachodniej części Morza Śródziemnego, którego największe i najbardziej znane wyspy to Majorka, Minorka i Ibiza. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: miłośnicy imprez mogą zanurzyć się w klubach Ibizy; na Majorce wioska Deia jest od lat 20. XX wieku prawdziwą mekką artystów i literatów a mniej znana Minorka – nie tak oblegana przez turystów jak pozostałe – jest rajem dla miłośników pięknych, niekończących się piaszczystych plaż i urokliwych morskich zatoczek.

Costa Brava

Słynny region turystyczny nad Morzem Śródziemnym. Piękne plaże, rezerwaty i parki narodowe co roku przyciągają miliony turystów. W mieście Figueres warto odwiedzić jedyne w swoim rodzaju muzeum Salvadora Dali, które stworzył sam artysta jeszcze za życia. Surrealistyczne przeżycia gwarantowane.

Las Médulas

Ta niewielka wioska leży w prowincji León, około 20 kilometrów od Ponferrady. Do dziś istnieją tu pozostałości starożytnej rzymskiej kopalni złota. Na skutek drążenia przez Rzymian przez ponad dwa wieki w skałach tuneli, którymi potem płukano skały w poszukiwaniu cennego kruszcu, tamtejsze zbocza uległy erozji i mają charakterystyczny, czerwony kolor. W 1997 roku kopalnie w Las Médulas wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz też:

Picos de Europa

To najwyższe pasmo Gór Kantabryjskich, które oferuje odwiedzającym oszałamiające widoki. Park narodowy Picos de Europa chroni przyrodnicze walory tych pięknych gór. Liczne szlaki turystyczne zachęcają do podziwiania piękna okolicy w aktywny sposób. W parku narodowym żyją zagrożone gatunki zwierząt, takie jak wilki czy niedźwiedzie brunatne.

Plaża Katedr

Leżąca nad Zatoką Biskajską plaża ma długość 1,5 km. Swoją nazwę zawdzięcza wspaniałym formacjom skalnym tworzącym imponujące łuki, przypominające sklepienia średniowiecznych katedr a w wietrzne dni dmący przez skalne szczeliny wiatr gwiżdże, przywodząc na myśl kościelne organy. Niektóre z tych formacji osiągają nawet 30 metrów wysokości. Aby uniknąć tłumów, najlepiej tę plażę odwiedzać w czerwcu lub w październiku.

Ronda – miasteczko na szczycie góry

To jedno z najstarszych hiszpańskich miast, datowane na IX wiek przed Chrystusem. Przedzielone jest wąwozem El Tajo, nad którym w XVIII wieku przerzucono widowiskowy most Puente Nuevo (Nowy). Fotogeniczne kamienice casas colgadas przylegają do samych krawędzi wąwozu a z ogrodu położonego przy Casa del Rey Moro – pałacu władcy Taify – do rzeki prowadzi podziemne przejście z 365 schodami, zbudowane w XIV w. przez chrześcijańskich niewolników.

Sagrada Família

Jedna z najsłynniejszych budowli świata i do dziś nieukończone wielkie dzieło Antoniego Gaudíego. Kościół Sagrada Família nie przypomina żadnej innej świątyni na świecie. Jego budowa rozpoczęła się w 1882 roku i trwa do dzisiaj. Ponoć budowa ma się zakończyć w 2026 roku. Bazylika wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Santiago de Compostela

W tym mieście kończy się słynny pielgrzymkowy szlak zwany Drogą św. Jakuba (Camino de Santiago). Najsłynniejszy szlak prowadzi przez ponad 800 km od francuskiego miasta St-Jean-Pied-de-Port, a kończy się właśnie tutaj. W tamtejszej imponującej, ukończonej w 1211 roku katedrze mają znajdować się szczątki św. Jakuba Starszego. Zespół zabytkowy starego miasta wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Powiązane

Najlepsze cytaty Beaty Tyszkiewicz

Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Kolory ścian – jak wpływają na samopoczucie człowieka?

1 komentarz

Wakacje 2022. Oto najtańsze kierunki na lipiec. Te kraje cię zaskoczą [Europa] – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 30 czerwca 2022 - 08:04
[…] Podróże […]
Dodaj komentarz