Najmniejszy gad świata? Niezwykły kameleon

Nano-kameleon z gatunku Brookesia nana Źródło: YouTube

Niemieccy naukowcy odkryli prawdopodobnie najmniejszego gada na Ziemi. Dowiedz się, jak duży jest „nano-kameleon”.

Odkryty niedawno nowy gatunek kameleona jest tak mały, że mieści się na samym czubku ludzkiego palca. Według naukowców zwierzę, będące podgatunkiem kameleona i mające rozmiar ziarna słonecznika, może być najmniejszym gadem na Ziemi.

Zobacz też: Megalodon tuż po urodzeniu był większy niż człowiek

Dwoje przedstawicieli nieznanego wcześniej gatunku – samiec i samiczka – zostało odkrytych przez niemiecką ekspedycję naukową działającą w północnych rejonach Madagaskaru, w masywie Sorata.

Długość ciała samca gatunku Brookesia nana (lub też „nano-kameleona”) wynosi zaledwie 13,5 mm, co czyni go najmniejszych z około 11,5 tysiąca znanych nam gatunków gadów – informuje instytut zoologiczny w Monachium. Łączna długość mikrozwierzęcia, razem z ogonem, wynosi trochę poniżej 22 mm.

Z kolei samiczka nano-kameleona jest wyraźnie większa – łączna długość jej ciała razem z ogonem wynosi 29 mm. Oprócz tych dwojga przedstawicieli niezwykłego gatunku naukowcy, pomimo „ogromnych wysiłków”, nie byli w stanie znaleźć innych przedstawicieli malutkich kameleonów.

Czytaj też: Żubry mają się lepiej, ale inne zwierzęta już nie

Najbliższym krewnym nowo odkrytego gatunku jest wyraźnie większa od nich Brookesia micra, którą badacze odkryli w 2012 roku.

Według naukowców powierzchnia występowania małych kameleonów jest bardzo mała, tak jak ma to miejsce w przypadku podobnych podgatunków tej jaszczurki.

„Habitat nano-kameleonów niestety jest miejscem, w którym nastąpiło masowe wycinanie drzew, ale ten obszar niedawno objęto ochroną, więc ten gatunek przetrwa” – poinformował Oliver Hawlitschek, naukowiec z Centrum Historii Naturalnej w Hamburgu.

Powiązane

14. emerytura w sierpniu – ile wyniesie? [Wyjaśniamy]

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu