Najlepsze piosenki na zimę [15 propozycji]

Najlepsze piosenki na zimę Fot. Unsplash

Przedstawiamy 15 najlepszych piosenek o zimie. Posłuchaj polskich i zagranicznych przebojów, których głównym tematem jest zima.

Wraz z początkiem grudnia nieuchronnie coraz bardziej zbliżamy się do momentu, w którym jesień przemieni się w zimę. I choć wielu z nas nie może się doczekać śniegu oraz świątecznej atmosfery, to jest też niemała grupa osób, które są raczej fanami cieplejszych pór roku. Na szczęście są sposoby, żeby podnieść ich na duchu, a jednym z najbardziej niezawodnych jest piosenka. Przedstawiamy 15 utworów, które umilą wszystkim nadchodzący zimowy czas.

The Four Seasons: „December, 1963 (Oh, What a Night)”

Co ciekawe, początkowo ten przebój z 1975 roku wychwalał zakończenie amerykańskiej prohibicji, które miało miejsce 5 grudnia 1933 roku, jednak wokalista grupy, Frankie Valli skłonił autora tekstu do zmiany akcentów. Ostatecznie piosenka opowiada o młodym chłopaku i jego pierwszej miłości, która miała miejsce w grudniu i „zakończyła się stanowczo zbyt wcześnie”.

Czerwone Gitary: „Zima, zima śnieg”

Choć najsłynniejszym grudniowym przebojem czerwonych Gitar jest oczywiście „Dzień jeden w roku”, który opowiada o Bożym Narodzeniu, to trzeba pamiętać że ich album o tym samym tytule zawierał jeszcze inne piosenki, które pomagają oswajać krótkie, zimowe dni. Jedną z nich jest właśnie „Zima, zima śnieg”.

The Mamas and the Papas: „California Dreamin’”

W niniejszym zestawieniu nie mogło zabraknąć tego hitu, opowiadającego o „spacerze pod szarym niebem w zimowy dzień”. Na szczęście marzyć w zimowe dni można nie tylko w Kalifornii.

Frank Sinatra: „Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!”

Piosenka, bez której nie obejdzie się praktycznie żaden grudzień. Co ciekawe, autor słów do przeboju, Sammy Cahn, napisał ją w Hollywood w… czerwcu 1945 roku, który był tam wyjątkowo upalny. Cahnwraz z autorem muzyki Julem Stynem wyobrażali sobie chłód i zimę, żeby poradzić sobie z upałem. Tak powstał ponadczasowy, zimowy klasyk w wykonaniu Franka Sinatry.

Cyndi Lauper: „December Child”

Ta piosenka ma specjalne znaczenie dla samej wokalistki, która wspominała, że wpadła na pomysł napisania jej dla swojego dziecka jako kołysanki, która opowiada o świętach Bożego Narodzenia. Stąd utwór o „grudniowym dziecku”.

Skaldowie: „Z kopyta kulig rwie”

Skoro mamy zimę w Polsce, to niemal naturalnym skojarzeniem będą odwiedziny południowej części naszego pięknego kraju, która zimą wielu kojarzy się z kuligiem. A jeśli tak, to trudno o bardziej adekwatną piosenkę niż prawdziwy klasyk z płytoteki Skaldów.

Chris Rea: „Winter Song”

Piosenka brytyjskiego artysty swoją premierę miała w 1991 roku. Jak pisał jede recenzentów: „Rea ma dobre wyczucie pór roku. Jego wcześniejszy singiel nazywał się „Looking for the Summer” („Szukając lata”), a teraz zajmuje miejsce przy kominku z przyjemną piosenką folkową w stylu Dire Straits”.

Sprawdź też:

Mumford & Sons: „Winter Winds”

Skoro już zahaczyliśmy o folk, to posłuchajmy tego utworu słynnej grupy Mumford & Sons, opowiadającego o melancholijnym mężczyźnie, którego serce jeszcze nie wyleczyło się po wcześniejszym rozstaniu, a już zmaga się z kolejnym uczuciem. Rozdarty między sprzecznościami w końcu pod wpływem zimowej, mroźnej aury wybiera samotność.

Love Unlimited: „It May Be Winter Outside (But in My Heart It’s Spring)”

Piosenkę napisali wspólnie Barry White i Paul Politi i początkowo (w 1967 roku wykonywała ją Felice Taylor. W 1973 roku ponownie nagrała ją żeńska grupa Love Unlimited i to w jej wykonaniu utwór zyskał większą niż wcześniej popularność, osiągając między innymi 11. miejsce na liście przebojów UK Singles Chart w Wielkiej Brytanii.

Queen: „A Winter’s Tale”

To jeden z utworów wydanych na płycie słynnej grupy w 1995 roku, czyli cztery lata po śmierci Freddy’ego Mercury’ego. Była to jedna z ostatnich piosenek, które gwiazdor zdążył nagrać tuż przed swoją śmiercią. Również z tego powodu jej słuchanie potrafi wyjątkowo wzruszyć, nie wspominając już o tym, że sam w sobie utwór jest wyjątkowo piękny.

Starsi Panowie: „Na całej połaci śnieg”

Coś dla stęsknionych za klasą i niedoścignionym, inteligentnym poczuciem humoru Kabaretu Starszych Panów. Tę zimową piosenkę wcześniej wykonywała Kalina Jędrusik. Po latach, w 1999 roku, swoją wersję nagrała Anna Maria Jopek, z towarzyszącym jej nagranym głosem Jeremiego Przybory.

Frank Sinatra: „I’ve Got My Love to Keep Me Warm”

Piosenka z 1961 roku, w której podmiot liryczny (o głosie Franka Sinatry) wyrzuca ciepły płaszcz i rękawiczki, ponieważ jest gotów na przytulenie swojej ukochanej przy gorącym kominku. Zdradza też, że wspólnie będą przy nim siedzieć, dopóki śnieżna burza nie przeminie – nieważne, i le to potrwa.

Marek Dyjak: „Pierwszy śnieg”

Jeśli zastanawialiście się, czy zachrypnięty głos marka Dyjaka Dyjaka pasuje do zimowej aury, to wyjaśniamy – jak najbardziej. Coś dla wielbicieli wyjątkowego, specyficznego klimatu i poezji w najlepszym wydaniu, przywodzącej na myśl twórczość Toma Waitsa.

Simon & Garfunkel: „A Hazy Shade of Winter”

Piosenka opowiada o poecie tworzącym głównie do szuflady, który pod koniec życia patrzy wstecz na swoje dokonania i zastanawia się, jak niewiele miał do zaoferowania światu. Zbliża się zima, czyli w tym przypadku starość. Odchodzący powoli człowiek radzi innym, by w pełni wykorzystywali swój czas i czerpali z życia pełnymi garściami.

Kate Bush: „Snowflake”

Łagodna, nastrojowa ballada z płyty „50 Words for Snow”. Jak opowiadała po jej premierze autorka „Wuthering Heights”, zafascynował ją temat płatków śniegu, które oglądane pod mikroskopem tworzą fascynujące układy i wzory. Sama piosenka dedykowana była tez jej 13-letniemu synowi Bertiemu, który wówczas śpiewał w chórze i jego wysoki głos, który miał wkrótce przeminąć wraz z mutacją wydał się piosenkarce ulotny jak ów płatek śniegu.

Powiązane

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

2 komentarze

Spotify: Znamy najchętniej słuchane utwory 2021 roku – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 3 grudnia 2021 - 14:41
[…] Rozrywka […]
Lucyna 7 grudnia 2021 - 18:17
No i świetnie czytamy i słuchamy.
Dodaj komentarz