Najlepsze miejsca w Polsce na jesienne wyjazdy [TOP 10]

Jesień wcale nie musi oznaczać końca wyjazdów wypoczynkowych. Polska obfituje w przepiękne miejsca, które można odwiedzać nie tylko latem, ale też o każdej porze roku. Przedstawiamy 10 krain, które o też porze roku zachwycą cię nie tylko przepiękną barwą drzew.

Przedstawiamy idealne propozycje na jesienny weekend oraz na dłuższy wyjazd dla całej rodziny.

Białowieski Park Narodowy podczas rykowiska

Pierwotna puszcza to nie tylko ostoja dostojnych żubrów i gatunków roślin i zwierząt, których nie ma już nigdzie indziej w Europie. Jesienią to miejsce zamienia się w arenę jeleni szlachetnych, które o tej porze roku rozpoczynają rykowisko. Basowe ryki tych zwierząt niosą się przez niemal nietknięte ludzką ręką lasy, które o tej porze mienią się wszystkimi kolorami. Aby móc pełniej doświadczyć emocji, jakie zapewnia rykowisko, od 1 września do 15 października władze BPN wyjątkowo umożliwiają przebywanie turystom od godz. 4.00 do godz. 23.00 na wydzielonym obszarze w okolicach Kosego Mostu. Nocne słuchanie rykowiska zapewnia niesamowite przeżycia każdemu miłośnikowi przyrody.

Bieszczady

Trudno o lepszy kierunek na jesienny wypad niż góry słynące z tajemnic, nietuzinkowych mieszkańców czy przepięknych krajobrazów. O tej porze roku połoniny zachwycają odwiedzających nasyconymi barwami, wśród których dominują żółć i czerwień bukowych lasów porastających zbocza. Pamiętajmy, że nie tylko najbardziej znane połoniny, takie jak Caryńska czy Wetlińska prezentują się pięknie – warto również wybrać się na Bukowe Berdo, Szeroki Wierch czy Połoninę Bukowską, z których roztaczają się fantastyczne panoramy, które co roku przyciągają o tej porze rzesze fotografów krajobrazowych.

Biebrzański Park Narodowy

Co roku o tej porze nad Biebrzą rozpoczyna się niesamowity spektakl: żurawie szykują się do odlotu, nad bagnami kładą się mgły a zewsząd rozlegają się godowe odgłosy łosi i jeleni, które rozpoczynają bukowisko i rykowisko. Wszystko to zapewnia niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju atmosferę tajemniczości, która zwabia w to miejsce jesienią fotografów z całej Europy, których urzeka tutejszy magiczny klimat.

Bory Tucholskie

Ten drugi pod względem wielkości las w Polsce jesienią staje się prawdziwą mekką grzybiarzy: rośnie tu ponad 100 jadalnych gatunków a cykliczne imprezy w „Wiosce Grzybowej” w Krzywogońcu przyciągają miłośników grzybobrania z całego kraju. Oprócz tego w tamtejszych jeziorach panują doskonałe warunki dla wędkarzy, a dzięki dużej ilości szlaków turystycznych wędrowcy będą mogli podziwiać jesienną szatę drzew w ciszy i spokoju.

Pojezierze Drawskie

Nie tylko Mazury mogą się pochwalić pięknymi jeziorami. Fantastyczne, urozmaicone krajobrazy oferuje Pojezierze Drawskie i tutejszy Drawski Park Krajobrazowy, którego 10 proc. powierzchni stanowią właśnie jeziora. Oprócz tego odwiedzający ten rejon turyści mają do dyspozycji szlaki turystyczne przecinające malownicze wzgórza i lasy, które o tej porze roku prezentują się wyjątkowo urokliwie.

Zobacz też:

Jura Krakowsko-Częstochowska

Szlak Orlich Gniazd o tej porze roku prezentuje się wyjątkowo pięknie. Dzięki temu, że roślinność nie jest już tak bujna jak wiosną i latem, lepiej widoczne są białe wapienne ostańce. Również szlaki turystyczne oferują piękne widoki, podkreślone kolorową szatą roślinną. Również tutejsze słynne jaskinie zyskują w tym czasie więcej „niesamowitości” i zwiedzanie ich dostarcza niesamowitych wrażeń.

Kotlina Kłodzka

Warto odwiedzić to miejsce właśnie jesienią, kiedy nie ma tu już tłumu turystów i ceny nie są już tak wysokie jak w sezonie. Kuracjusze mają do dyspozycji 5 uzdrowisk oraz ponad 20 sanatoriów. Mnóstwo szlaków pieszych po okolicznych górach zapewnia świetne widoki na kolorowe lasy w dolinach. Niezwykłe barwy można też podziwiać w Błędnych Skałach w Górach Stołowych.

Stawy Milickie i Dolina Baryczy

Płynąca przez bagnistą dolinę rzeka Barycz jest jedna z największych ostoi wodnego ptactwa w Europie. W Dolinie Baryczy mieszka 276 gatunków ptaków, w tym 166 gatunków lęgowych. W Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy znajdują się lasy łęgowe oraz jeden z największych kompleksów stawów rybnych w Europie. Stawy Milickie są największym polskim rezerwatem ornitologicznym. Jesienią cała okolica ma w sobie niezwykły urok, którego podziwianie wcale nie musi być okupione zmaganiem się z tłumem innych osób, gdyż wciąż są to tereny stosunkowo mało dotknięte masową turystyką.

Pogórze Przemyskie

Leżąca w Karpatach Zachodnich kraina owiana jest nimbem tajemniczości charakterystycznych dla obszarów pogranicza. Tutaj od lat ścierały się ze sobą kultura wschodnia z zachodnią, czego ślady zachowały się do dzisiaj. To właśnie tu znajdują się dwie najstarsze cerkwie w naszym kraju, a miłośnicy fortyfikacji mogą udać się na zwiedzanie Wielkiej Twierdzy Przemyskiej czy Zamku w Krasiczynie.

Wyspa Wolin

Nad Bałtyk można się wybrać również jesienią – wówczas mamy pewność, że nie utkniemy na plaży w tłumie przyjezdnych z całej Polski. Warto udać się na największa polską wyspę, która miłośnikom pięknych widoków oferuje zróżnicowane atrakcje, takie jak wysokie klify, lasy bukowe, jeziora (w tym turkusowe w Wapnicy) oraz piękne morze. Miłośnicy historii mogą tutaj podążać śladami legend o Wikingach, a także odwiedzić grodzisko w Lubinie lub tutejsze bunkry.

Polska jesienią - które miejsca warto odwiedzić?

Które miejsca w Bieszczadach warto odwiedzić?

Nie tylko najbardziej znane połoniny, takie jak Caryńska czy Wetlińska prezentują się pięknie – warto również wybrać się na Bukowe Berdo, Szeroki Wierch czy Połoninę Bukowską, z których roztaczają się fantastyczne panoramy.

Co warto odwiedzić jesienią w Borach Tucholskich?

Ten drugi pod względem wielkości las w Polsce jesienią staje się prawdziwą mekką grzybiarzy: rośnie tu ponad 100 jadalnych gatunków a cykliczne imprezy w „Wiosce Grzybowej” w Krzywogońcu przyciągają miłośników grzybobrania z całego kraju.

Jakie atrakcje zapewnia Dolina Baryczy?

W Dolinie Baryczy mieszka 276 gatunków ptaków, w tym 166 gatunków lęgowych. W Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy znajdują się lasy łęgowe oraz jeden z największych kompleksów stawów rybnych w Europie.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi