Najlepsze filmy o mafii [TOP 20]

Sprawdź zestawienie 20 najlepszych filmów gangsterskich w historii kina. Zobacz, czy również uznasz te filmy o mafii za prawdziwe arcydzieła.

Przedstawiamy subiektywny wybór 20 najlepszych filmów gangsterskich w historii kina.

„Ojciec chrzestny”

Ikoniczny film Francis Ford Coppola, który stał się początkiem najsłynniejszej mafijnej sagi w historii kina. Poważany przez wszystkich Don Corleone (Marlon Brando) kieruje najpotężniejszą rodziną mafijną w USA. Jego syn – bohater wojenny Michael (Al Pacino) – chce się odciąć od przestępczej działalności rodziny. Kiedy jednak konkurenci próbują zabić jego ojca, zmuszony okolicznościami Michael staje na czele rodziny postanawia wyrównać rachunki.

„Ojciec chrzestny II”

Jeden z niewielu przykładów, w których filmowy sequel jest lepszy od oryginału. Michael – sprawujący już niepodzielną władzę w rodzinie Corleone pragnie rozszerzyć swoją potęgę. Aby osiągnąć swój cel staje się coraz bardziej bezwzględny. W retrospekcjach możemy też poznać młode lata jego ojca, Vito, który musi uciekać z Włoch, by po przybyciu do Ameryki od podstaw budować swoje przyszłe imperium.

„Dawno temu w Ameryce”

Imponujący filmowy fresk Sergio Leone. Kilkadziesiąt lat po zniesieniu prohibicji gangster David „Noodles” Aaronson (Robert De Niro) wspomina młodzieńcze lata, kiedy wraz z innymi dzieciakami z sąsiedztwa tworzyli gang, który zaczynał piąć się w górę przestępczej hierarchii. To jeden z niewielu mafijnych filmów, które wykraczają poza konwencję i choć jest pełen scen przemocy, to urzeka swoistą magią i nostalgią.

„Człowiek z blizną”

Dzięki tytułowej roli Al Pacino przeszedł do historii kina. Bezwzględny, pozbawiony wszelkich hamulców kubański bandyta Tony Montana przyjeżdża do USA z marzeniem o wejściu na szczyt przestępczego świata. Zaczyna pracę dla handlarza narkotyków Franka Lopeza (Robert Loggia), jednocześnie pożądając jego dziewczyny, Elviry (Michelle Pfeiffer). Nieposkromiona ambicja i chciwość, w połączeniu z całkowitym brakiem hamulców umożliwiają mu dotarcie na sam szczyt, jednak te same cechy wkrótce staną się przyczyną jego upadku…

„Chłopcy z ferajny”

Jeden z najsłynniejszych filmów gangsterskich w historii. Kultowa opowieść o życiu gangstera Henry Hilla (Ray Liotta), który doskonale odnajduje się w szeregach amerykańskiej mafii. Jednak z upływem lat życie przestępcy niesie coraz więcej wyzwań. Kiedy rośnie nieufność między członkami gangu, Heny decyduje się na desperacki krok, który całkowicie zmieni jego życie.

„Ulice nędzy”

Film Martina Scorsese opowiadający o pracującym dla nowojorskiej mafii jako egzekutor długów Charliem (Harvey Keitel), który liczy na awans w gangsterskich strukturach. Jednak pewną przeszkodą jest jego przyjaźń z drobnym cwaniaczkiem Johnnym Boyem (Robert De Niro), który cały czas pakuje się w kłopoty, z których przyjaciel musi go wyciągać. Wkrótce nieokiełznany Johnny zagrozi planom Charliego a ten będzie musiał wybrać, czy bardziej liczy się dla niego przyjaźń, czy przyszłość.

„Donnie Brasco”

Oparta na faktach historia agenta FBI Joe Pistone (Johnny Depp), który jako Donnie Brasco zaprzyjaźnia się z gangsterem Leftym (Al Pacino) i dołącza mafijnej rodziny. Jako agent FBI cały czas boi się zdemaskowania i żyje w ciągłym poczuciu zagrożenia, co coraz bardziej odbija się na jego życiu rodzinnym. Grunt zaczyna mu się palić pod nogami, gdy mafia zaczyna podejrzewać, że ma w swoich szeregach szpiega. Donnie wie jednak, że kiedy zakończy misję, to Lefty, który go polecił, zapłaci to głową…

„Na nabrzeżach”

Terry Malloy (Marlon Brando) to były bokser, który miał szanse na sportową karierę, jednak zaprzepaścił ją i teraz pracuje jako osiłek dla bossa Związku Dokerów w portowej dzielnicy Nowego Jorku, zastraszając niepokornych dokerów. Pewnego dnia jeden z dokerów, który chciał ujawnić nieprawidłowości w Związku zostaje zamordowany przez gangsterów. Terry, który był świadkiem morderstwa, obwinia się, że nic nie zrobił. Poczucie winy narasta, gdy poznaje siostrę ofiary, Edie (Eva Marie Saint), w której się zakochuje. To właśnie ona, wspólnie z księdzem Barrym przekonują go do zerwania z gangsterami i przeciwstawienia się swojemu bossowi.

„Nietykalni”

Kevin Costner, Sean Connery, Andy Garcia i Charles Martin Smith to tytułowi „Nietykalni”, czyli zespół do walki z przemytnikami alkoholu, którzy w czasach prohibicji trzęsą całym Chicago, korumpując, zastraszając lub mordując wszystkich, którzy ośmielą się im przeciwstawić. Stróże prawa stają do wojny na śmierć i życie z samym Alem Capone (Robert De Niro).

„Wróg publiczny”

Choć powstał w 1931 roku, to na szczęście jeszcze przed powstaniem kodeksu Hayesa, więc do dziś robi wrażenia swoją mroczną wymową i brutalnością. Tom Powers (James Cagney) i Matt Doyle (Edward Woods) to najlepsi przyjaciele, którzy wspólnie starają się dostać na szczyt gangsterskiego półświatka. Jedna z każdym kolejnym pokonywanym szczeblem tej „kariery” Tom staje się coraz bardziej zawzięty i bezwzględny. Kiedy szef ich gangu ginie w wypadku, inne gangi chcą przejąć ich interesy. Tom rozpoczyna brutalną walkę o wpływy.

„Drugi oddech”

Klasyk gatunku wyreżyserowany przez mistrza mrocznego, gangsterskiego kina Jean-Pierra Melville’a. Gustave „Gu” Minda (Lino Ventura) to bezwzględny gangster, który ucieka z więzienia. Po dotarciu do Paryża dołącza do grupy swoich znajomych przestępców i planuje ucieczkę za granicę. Aby zdobyć pieniądze na ucieczkę, planuje wykonać jeszcze jeden skok – w Marsylii. Jednak tropem przestępcy podąża nieustępliwy inspektor Blot. Konfrontacja wydaje się nieuchronna.

„Gomorra”

Ekranizacja słynnej książki Roberto Saviano, który z detalami opisał funkcjonowanie najpotężniejszej mafii w Neapolu. To ponura, naturalistyczna opowieść o brutalnych rządach Camorry, która przez lata zamordowała tysiące ludzi i opanowała włoskie życie społeczne na praktycznie wszystkich poziomach.

„Ścieżka strachu”

Tom Reagan (Gabriel Byrne) – zaufany mafijnego bossa Leo (Albert Finney) – stara się utrzymać kruchy pokój między swoim szefem a innym gangsterem, Johnnym Casparem. Kością niezgody jest zlecenie zabójstwa bukmachera Berniego (John Turturro), do czego Leo nie chce dopuścić, ponieważ siostra bukmachera jest jego dziewczyną. Napiętą sytuację komplikuje jeszcze dodatkowo fakt, że Tom potajemnie romansuje z dziewczyną swojego szefa.

„Król Nowego Jorku”

Bezwzględny przestępca Frank White (znakomity Christopher Walken) po wielu latach wychodzi z więzienia. Zamiast spokojnego życia planuje jednak odzyskanie swoich wpływów i kontroli nad rynkiem handlu narkotykami w Nowym Jorku. Dzięki eliminowaniu konkurencji staje się coraz potężniejszy, zdobywając nawet popularność wśród zwykłych ludzi dzięki finansowaniu remontu szpitala. Na drodze staje mu tylko detektyw Bishop…

„Człowiek z Tokio”

Szef yakuzy Kurata (Ryuji Kita) chce porzucić przestępcze życie i przejść do legalnego biznesu. Przywódca konkurencyjnego gangu, Otsuka (Hideaki Esumi), postanawia przejąć interesy rywala. Aby uniknąć wojny i ochronić szefa najbardziej zaufany człowiek Kuraty, Tetsu (Tetsuya Watari), postanawia opuścić Tokio i przemierzać samotnie Japonię. Kiedy jednak Tetsu zostaje zdradzony, wraca do Tokio by wyrównać rachunki…

„Długi Wielki Piątek”

Angielski gangster Harold (Bob Hoskins) ma wkrótce zawrzeć lukratywną umowę z mafiozami z USA. Jednak te plany próbuje pokrzyżować tajemniczy przestępczy syndykat, który zaczyna eliminować jego ludzi. Kiedy Harold odkrywa, kto chce go usunąć, rozpocznie się krwawa wojna…

„Szpicel”

Kolejny na liście film Jean-Pierra Melville’a. Po wyjściu z więzieni na zwolnienie warunkowe włamywacz Maurice Faugel (Serge Reggiani) przygotowuje plan prostego – zdawałoby się napadu. Zdradza swoje plany wspólnikowi, Silenowi (Jean-Paul Belmondo). Kiedy skok nie wypala, a Maurice ledwo uchodzi z życiem, musi teraz dowiedzieć się, kto zdradził.

„Infernal Affairs: Piekielna gra”

Policjant Yan od 10 lat pod przykrywką rozpracowuje od wewnątrz triadę w Hongkongu. Tymczasem Ming – robiący karierę w policji tak naprawdę pracuje dla jednego z najpotężniejszych gangsterów w mieście. Kiedy zarówno policja, jak i mafiozi zdadzą sobie sprawę, że mają w swoich szeregach tajniaka, rozpoczyna się trzymający w napięciu wyścig z czasem o to, która strona jako pierwsza pozna tożsamość kreta.

„Mały Cezar”

Ekranizacja powieści Williama R. Burnetta. Drobny przestępca Caesar „Rico” Enrico (Edward G. Robinson) ma ogromne ambicje i za wszelką cenę chce się dostać na szczyt przestępczej hierarchii. Im staje się potężniejszy, tym większej władzy pragnie, stając się coraz bardziej brutalny i bezwzględny. Film powstał na kilka lat przed wejściem w życie tzw. kodeksu Hayesa, więc mógł być wyjątkowo ponury i brutalny. Stał się również inspiracją dla twórców, którzy po latach tworzyli własne wielkie opowieści gangsterskie, jak Francis Ford Coppola czy Martin Scorsese.

„Kasyno”

Martina Scorsese opowieść o chciwości, korupcji, zdradzie i przemocy. Rok 1973, Las Vegas. Bukmacher Sam „Ace” Rothstein (Robert De Niro) jako reprezentant mafii obejmuje kontrolę nad jednym z największych kasyn w mieście. Współpracuje z gangsterem Nicky Santoro (Joe Pesci). W miarę jak interes kręci się coraz lepiej, coraz większe też stają się pokusy a między wspólnikami rodzi się napięcie, które w pewnej chwili zamieni się brutalną konfrontację.

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących swoich ulubionych artystów?! Włącz Radio Pogoda o 22:00 i poznaj ich historie.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi