Najlepsze filmy o górach [15 filmów, które trzeba znać]

Najlepsze filmy o górach: „Free Solo: ekstremalna wspinaczka”

Poznaj najlepsze filmy o górach – dokumentalne, sensacyjne i dramaty. Prezentujemy obrazy, które poruszą serca wszystkich miłośników gór.

Przedstawiamy subiektywny wybór górskich filmów rozmaitych gatunków: od zapierających dech w piersiach dokumentów, przez thrillery po poruszające dramaty.

„127 godzin”

Film oparty na faktach. Aron Ralston (James Franco) jest młodym wspinaczem i poszukiwaczem przygód. Kiedy podczas wędrówki odludnym kanionem Blue John osuwający się głaz przygniata mu rękę, mężczyzna zostaje uwięziony, bez możliwości wezwania pomocy. Znajdując się w pułapce bez wyjścia analizuje swoje dotychczasowe życie i musi zdecydować, czy się poddać, czy też walczyć o przetrwanie za wszelką cenę…

„Alive, dramat w Andach”

Filmowa adaptacja prawdziwej historii, która poruszyła cały świat. 13 października 1972 roku w Andach rozbił się samolot z urugwajską drużyną rugby na pokładzie. Mimo że większość osób obecnych na pokładzie przeżywa, zostają uznani za zmarłych a poszukiwania wraku samolotu odwołano. Aby przeżyć, ocalali muszą zdecydować: wyruszyć w śmiertelnie niebezpieczną podróż przez góry w poszukiwaniu pomocy, czy zostać przy wraku. Gdy skończy się jedzenie ci którzy zostaną, będą musieli podjąć dramatyczną decyzję…

„Burza nad Mont Blanc”

Austriacki film z 1930 roku. Hannes (Sepp Rist) pracuje w obserwatorium na Mont Blanc. Jedyny kontakt z cywilizacją zapewnia mu pilot oraz obsługująca radio Hella (niesławna Leni Riefenstahl). Kiedy gwałtowna burza śnieżna odcina Hannesa i jego życie znajduje się w niebezpieczeństwie, Hella rusza z misją ratunkową.

„Czekając na Joe”

W 1985 roku dwóch przyjaciół – Joe Simpson i Simon Yates – wyrusza na wspinaczkę w peruwiańskie Andy, by zdobyć szczyt Siula Grande. Chcą wspiąć się od strony zachodniej, czego do tej pory nikt nie dokonał. Podczas wspinaczki Joe upada i łamie nogę. W wysokich górach jest to równoznaczne z wyrokiem śmierci dla rannego oraz osoby, która pomaga mu zejść. Simon próbuje sprowadzić przyjaciela na dół na linie. Kiedy jednak okazuje się, że nie jest w stanie mu pomóc, decyduje się przeciąć linę. Joe spada w przepaść i wydaje się, że nie miał szans przeżyć upadku. Jednak cudownym zrządzeniem losu przeżywa upadek i postanawia walczyć o wydostanie się z lodowej pułapki.

„Free Solo: ekstremalna wspinaczka”

Filmowy zapis niezwykłego wyczynu. Słynny wspinacz Alex Honnold jako pierwszy człowiek na świecie planuje bez żadnej asekuracji pokonać słynną ścianę El Capitan w Parku Narodowym Yosemite. Atutem dokumentu – oprócz oszałamiających ujęć – jest to, że daje wgląd w motywację Alexa, która dla wielu ludzi często może być niezrozumiała.

„Jurek”

Dokument prezentujący sylwetkę jednego z najsłynniejszych polskich himalaistów – Jerzego Kukuczki. W filmie zaprezentowano archiwalne nagrania, rozmowy z przyjaciółmi i rodziną wspinacza oraz odmalowano szerszy portret polskiego środowiska himalaistów lat 80.

„K2”

Taylor Brooks (Michael Biehn) i Harold Jameson (Matt Craven) są przyjaciółmi i wspinaczami-amatorami. Pewnego dnia dołączają do ekipy planującej zdobyć K2 – drugą najwyższą górę świata, uważaną powszechnie za najtrudniejszą do zdobycia. Dla himalaistów wyprawa na „górę śmierci” będzie nie tylko sprawdzianem swoich możliwości, ale też testem ich przyjaźni.

Zobacz też:

„K2 and the Invisible Footmen”

Choć przez lata pełnili kluczową rolę w ekspedycjach w Himalajach, zawsze byli na drugim planie. Mowa o Szerpach, dźwigających na swoich plecach dziesiątki kilogramów sprzętu wspinaczkowego, z którego potem korzystają inni himalaiści by zdobywać szczyty. Ten dokument oddaje hołd dzielnym ludziom i jest jednocześnie apelem o docenienie ich roli oraz oddanie im szacunku, na jaki zasługują.

„Krzyk kamienia”

Poruszający obraz Wernera Herzoga, opowiadający o zaciekłej rywalizacji dwóch wspinaczy: Roccia (Vittorio Mezzogiorno) i Martina (Stefan Glowacz). Postanawiają wspiąć się na słynny szczyt Cerro Torre w Ameryce Południowej. Towarzyszy im dziennikarz (Donald Sutherland). Ich pojedynek zamienia się w medialne show a rywalizacja po pewnym czasie wyrywa się spod kontroli.

„Last of the Great Unknown”

Pasjonujący dokument przybliżający widzom nieznane zakamarki Wielkiego Kanionu w Stanach Zjednoczonych. W filmie pokazano pracę odkrywców, którzy cierpliwie zagłębiali się w nieznane wcześniej czeluści Kanionu i odkrywali sekrety, jakie skrywał przed światem.

„Miracle on Everest”

Niewiarygodna – a jednak prawdziwa – historia człowieka, który został uznany za zmarłego pod szczytem Mount Everestu, a jednak przeżył. W 2006 roku australijski himalaista Lincoln Hall stanął na szczycie najwyższej góry świata, jednak wkrótce potem zaczął się dziwnie zachowywać i upadł. Uznano go za zmarłego i poinformowano o tym jego rodzinę. Jednak tej samej nocy stało się coś zupełnie niewytłumaczalnego: Hall został odnaleziony żywy, siedzący ze skrzyżowanymi nogami na zboczu góry. Wspinacz przeżył, by opowiedzieć swoją historię.

„Na krawędzi”

Ratownik górski Gabe (Sylvester Stallone) zmaga się z wyrzutami sumienia po nieudanej akcji ratowniczej, w trakcie której zginęła dziewczyna jego przyjaciela. Pewnego dnia odpowiada na wezwanie o pomoc. Kiedy dociera do wzywających okazuje się, że tak naprawdę jest to banda bezwzględnych bandytów, którzy wykonali skok na samolot przewożący 100 mln dolarów w gotówce. Podczas napadu utracili w górach walizki z pieniędzmi i biorą znającego góry Gabe’a na zakładnika, by doprowadził ich do zguby.

„Północna ściana”

Film opowiada prawdziwą historię niemieckich oraz austriackich alpinistów, którzy w 1936 roku chcą wspiąć się na niezdobytą północną ścianę Eigeru, by w celach propagandowych dać wyraz siły „aryjskiej rasy”. Licząc na propagandowy triumf nazistowskie media relacjonują niebezpieczną wyprawę. Jednak wkrótce spodziewany triumf zamienia się w rozpaczliwą walkę o przetrwanie.

„Projekt Asgard”

Filmowy zapis próby pierwszego swobodnego wejścia na Północny Wierzchołek Góry Asgard na Wyspie Baffina w Arktyce. Leo Houlding i Stanley Leary nie tylko chcą wejść na szczyt, lecz również wykonać z niego skok ze spadochronem. Wspinacze stają przed ogromnym wyzwaniem.

„The Dawn Wall”

Dokumentalna relacja z niesamowitego wyczynu dwójki wspinaczy. W 2015 roku Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson spróbowali dokonać niemożliwego: wspiąć się na praktycznie nieosiągalną, 900-metrową ścianę zwaną Dawn Wall w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Dla Tommy’ego wspięcie się na tę ścianę stało się wręcz obsesją, której podporządkował całe swoje życie. Kiedy przyjdzie godzina próby, będzie musiał zdecydować co jest dla niego ważniejsze: przyjaźń, czy wspięcie się na szczyt.

Powiązane

Najlepsze cytaty Beaty Tyszkiewicz

Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Kolory ścian – jak wpływają na samopoczucie człowieka?

1 komentarz

“Barwy szczęścia” odcinek 2566 streszczenie – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 4 lutego 2022 - 09:31
[…] Rozrywka […]
Dodaj komentarz