Najlepsze filmy na lato [TOP 20]

Najlepsze filmy na lato: „Stań przy mnie”

Sprawdź najlepsze filmy na lato i na wakacje. Prezentujemy listę 20 produkcji idealnych na ten czas do pooglądania z rodziną podczas wypoczynku.

Przedstawiamy subiektywny wybór najlepszych filmów na lato: zabawne, wzruszające, czasem poruszające. Niezależnie od tego czy są dramatem, komedią czy filmem przygodowym – wprowadzają nas w ten specyficzny, nostalgiczny nastrój. Te filmy nie muszą być wybitne, ani nawet szczególnie dobre: ważne, żeby miały w sobie to „coś”.

Najlepsze filmy na letnie miesiące:

„Podróż za jeden uśmiech”

Kultowy film opowiadający o przygodach Dudusia (Filip Łobodziński) i Poldka (Henryk Gołębiewski), którzy przez niefortunny zbieg okoliczności zmuszeni są udać się nad morze autostopem. Zanim dotrą nad Bałtyk przeżyją wiele przygód, rozpieszczony Duduś nauczy się samodzielności a cwaniak Poldek przekona się, że razem mogą zdziałać więcej niż w pojedynkę. To jeden z najlepszych – nie tylko polskich – filmów młodzieżowych, który do dziś bawi i wzrusza, sprawia że doceniamy piękno naszego kraju, a w dodatku wskazuje kolejnym pokoleniom młodych ludzi, co naprawdę się w życiu liczy oraz że nie taka podróż straszna, jak ją malują.

„Pod słońcem Toskanii”

Frances Mayes (Diane Lane) to pisarka, która cierpi na niemoc twórczą. Kiedy jej mąż postanawia ją porzucić dla kochanki, wydaje się że ustabilizowany świat Frances legł w gruzach. Zdruzgotana pisarka postanawia skorzystać z zaproszenia swojej najlepszej przyjaciółki i wyjeżdża do Toskanii. Pod wpływem impulsu i zauroczona miejscem Amerykanka kupuje podupadłą willę i zamieszkuje w niej. Frances zatrudnia ekipę fachowców z Polski, którzy biorą się za remont budynku. Odbudowa willi będzie dla Frances symbolicznym zmierzeniem się z własnym życiem i całkowicie zmienia podejście do tego, co jest naprawdę ważne. W pięknej, słonecznej Toskanii Amerykanka poznaje ludzi cieszących się każdą chwilą i sama otwiera się na nowe uczucie.

„Stań przy mnie”

Ekranizacja opowiadania Stephena Kinga – jednak tym razem nie ma nic wspólnego z horrorem. To wzruszająca opowieść o grupie nastolatków: Gordie (Will Wheaton), Chris (River Phoenix), Teddy (Corey Feldman) i Vern (Jerry O’Connell) wyruszają w poszukiwaniu zwłok nastolatka, żeby po ich znalezieniu zostać bohaterami swojego miasteczka. Podczas wędrówki przeżywają przygody, dzielą się opowieściami i zastanawiają się, kim będą gdy dorosną. Kiedy na ich drodze staną miejscowi bandyci, chłopcy będą musieli zdecydować: uciekać, czy stawić im czoła. To wspaniały, nostalgiczny film o przyjaźni, dorastaniu i podróży, która zmienia życie.

„Eurotrip”

Licealista Scott (Scott Mechlowicz) zawarł przez internet znajomość z Niemką Mieke. Kiedy proponuje mu ona spotkanie „w realu”, dochodzi do nieporozumienia: Scott obraża Mieke, myśląc że to stary zboczeniec. Gdy orientuje się, że tak naprawdę jest ona piękną kobietą, postanawia wyruszyć do Europy, aby ją przeprosić. W wyjeździe towarzyszą mu przyjaciel Cooper oraz para bliźniąt – Jenny i Jamie. Wspólnie wyruszą w zwariowaną podróż po Europie, podczas której między innymi zaprzyjaźnią się z grupą agresywnych angielskich kiboli, spowodują kryzys w Watykanie, spróbują „magicznego ciasta” w Amsterdamie i dowiedzą się, ile jest warty dolar na Słowacji.

„Weekend u Berniego”

Zwariowana czarna komedia. Larry (Andrew McCarthy) i Richard (Jonathan Silverman) – dwóch młodych pracowników firmy ubezpieczeniowej – odkrywa firmowe oszustwo i informuje o nim swojego szefa Berniego Lomaxa (Terry Kiser). Nie wiedzą, że jest on zamieszany w przekręt i aby uniknąć podejrzeń zaprasza pracowników na imprezę w weekend do swojej willi. Planuje ich zabić, żeby usunąć niewygodnych świadków. Ma jednak pecha, bo podczas weekendu sam ginie z rąk mordercy nasłanego przez szefa mafii, z którego żoną ma romans. W wyniku szeregu zbiegów okoliczności pechowi pracownicy postanawiają udawać, że ich szef żyje. To sprawi, że sfrustrowany zabójca po raz kolejny spróbuje wypełnić swoją misję, powodując coraz większe zamieszanie. W tym czasie zwariowana impreza się rozkręca…

„Lato w Prowansji”

Trójka rodzeństwa: Lea, Adrian i ich młodszy brat, głuchoniemy Theo, zostają wysłani z Paryża przez rodziców, których małżeństwo znalazło się w kryzysie. Trafiają do pięknej Prowansji – pod opiekę swojego dziadka Paula (Jean Reno), którego do tej pory nie znali. Dziarski dziadek uczy nierozstających się ze smartfonami mieszczuchów życia na łonie przyrody, bez telewizora i dostępu do internetu. Zapowiada się na najgorsze wakacje w ich życiu, ale wkrótce młodzi ludzie przekonują się, że może nie będzie tak źle i może nawet uda im się zaprzyjaźnić i przeżyć niezwykłą, w zruszającą przygodę.

„Wakacje Pana Hulot”

Film z ikoniczną postacią pana Hulot – sympatycznego, uprzejmego osobnika, który mimo dobrych intencji powoduje zamieszanie i katastrofę wszędzie tam, gdzie się pojawi. Pan Hulot przybywa na wakacje do nadmorskiego francuskiego kurortu. Niechcący sprawia, że ciche, spokojne miejsce po jego przybyciu ogarnia całkowity chaos. Błyskotliwy, inteligentny film, który zdobył szereg wyróżnień, w tym nagrodę krytyki w Cannes w 1953 roku. Rowan Atkinson nie ukrywał że postać pana Hulot była dla niego inspiracją do stworzenia słynnego Jasia Fasoli, a ten film był inspiracją do „Wakacji Jasia Fasoli”.

„Dziewczyna i chłopak”

Ekranizacja powieści Hanny Ożgowskiej „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek” najpierw została przeniesiona na ekrany telewizyjne jako serial, zaś później z tego materiału zmontowano film kinowy. Opowiada on o rodzeństwie bliźniaków: Tosi i Tomku (Ania i Wojtek Sieniawscy). Kiedy ich mama wyjeżdża służbowo, ojciec wysyła je wcześniej na wakacje: Tomka do swego brata, nadleśniczego a Tosię na wieś do cioci Isi. Przez zbieg okoliczności podobni do siebie brat i siostra zostają pomyleni i muszą teraz stawić czoła wielu wyzwaniom i odnaleźć się w nowych rolach. Podczas wakacji oboje przeżyją wiele przygód, takich jak wojna gangu dziewczyn z bandą chłopaków, zawody w pluciu na odległość czy strzelanie z procy.

„W krzywym zwierciadle: Wakacje”

Słynna komedia z serii National Lampoon’s. Tym razem Clark Griswold (Chevy Chase) wraz z żoną Ellen (Beverly D’Angelo) oraz dziećmi wyruszają do Kalifornii, do parku rozrywki Walley World. Ruszają w długą trasę swoim sfatygowanym samochodem, nie spodziewając się, że przeżyją po drodze zwariowane przygody. Im bardziej perfekcyjnie zaplanowana podróż zamienia się w katastrofę, tym bardziej Clark Griswold robi się bardziej zdeterminowany, żeby doprowadzić wszystkich do wymarzonego miejsca i zapewnić im najlepsze wakacje w życiu. Jednak czy kiedy już pokonają wszystkie przeciwności losu park spełni ich oczekiwania?

„Chłopaki też płaczą”

Peter (Jason Segel) to kompozytor, który marnuje swój talent pracując nad dźwiękami do przeciętnego serialu kryminalnego. Kiedy jego dziewczyna Sarah (Kristen Bell) porzuca go, postanawia wyjechać na wakacje na Hawaje. Okazuje się, że w tym samym hotelu zjawia się jego była dziewczyna z nowym chłopakiem – pretensjonalnym angielskim rockmanem. Zrozpaczonemu Peterowi z pomocą przychodzi piękna recepcjonistka Rachel (Mila Kunis). Dzięki niej Peter zaczyna wierzyć w siebie i zaczyna zdawać sobie sprawę, że warto podążać za marzeniami. A przy okazji między nim a Rachel zaczyna rodzić się uczucie…

Sprawdź też:

„Dziennik zakrapiany rumem”

Ekranizacja powieści Huntera S. Thompsona. Nie wylewający za kołnierz amerykański dziennikarz Paul Kemp (Johnny Depp) znajduje pracę w lokalnej gazecie w Portoryko. Sporą dawką rumu zagłusza fakt, że musi pisać mało ambitne teksty o miejscowych wydarzeniach i układać horoskopy. Wtedy poznaje piękną Chenault (Amber Heard) – zaręczoną z wpływowym biznesmenem Sandersonem (Aaron Eckhart), który planuje stworzyć na wyspie turystyczne imperium. Teraz Paul będzie musiał zdecydować, czy poświęcić dziennikarską niezależność dla pieniędzy bogatego biznesmena, czy też razem ze swoimi – również niezbyt trzeźwymi – kolegami stawić czoła Sandersonowi.

„Golfiarze”

Kultowa komedia opowiadająca o specyficznym klubie golfowym, do którego chce wstąpić milioner Al Czervik (Rodney Dangerfield) – po to by wykupić teren i postawić w jego miejscu luksusowe osiedle. Jednak członkowie klubu, w tym pomocnik Danny (Michael O’Keefe) i szalony ogrodnik Carl (Bill Murray) oraz bogacz Ty Webb (Chevy Chase) postanawiają zrobić wszystko, żeby pokrzyżować plany Czervika. Nie będzie to łatwe, tym bardziej że Carl musi przy okazji uporać się z wyjątkowo przebiegłym i podstępnym susłem, który ryje pod polem golfowym i nie ma zamiaru przestać.

„Błękitna fala”

Film dla miłośników surfingu i egzotycznych widoków, przez krytykę obwołany połączeniem „Bezkresnego lata” i „Flashdance”. Anne Marie Chadwick (Kate Bosworth) kocha surfowanie. Codziennie rano wyrusza w ocean, żeby ujeżdżać fale i trenować do zawodów Pipeline Masters, w których startują najlepsi surferzy na świecie. Jednocześnie cały czas próbuje zwalczyć lęk, z którym zmaga się od czasu groźnego wypadku, którego omal nie przypłaciła życiem. Kiedy przygotowuje się do startu, spotyka przystojnego futbolistę Matta Tollmana (Matthew Davis). Teraz musi pogodzić stojące przed nią wyzwania z rodzącym się uczuciem.

„Rzymskie wakacje”

Audrey Hepburn w jednej ze swoich najsłynniejszych ról. Znużona dworskim życiem księżniczka Anna (Hepburn) uwalnia się spod kurateli opiekunów i wymyka do Rzymu, by posmakować wolności „zwykłych ludzi”. Spotyka dziennikarza, Joe Bradleya (Gregory Peck), który udaje, że jej nie rozpoznaje, w nadziei na sensacyjny materiał. Jednak wkrótce zdaje sobie sprawę, że im więcej czasu spędza w jej towarzystwie, tym większym darzy ją uczuciem. Co się jednak stanie, jeśli wyda się, kim jest z zawodu?

„Gorzkie wino”

Aby uczcić 50. urodziny Rebeki (Rachel Dratch), jej najlepsze przyjaciółki urządzają wyjazd do winnic w kalifornijskim hrabstwie Napa. Wizyta u tamtejszych producentów trunku ma być okazją do relaksu i odnowienia relacji z przyjaciółkami. Jednak z każdą kolejną opróżnianą butelką wina rosną też animozje i nieporozumienia, a spotkanie wkrótce stanie się dla kobiet prawdziwą próbą przyjaźni. Ciepły, wzruszający i zabawny film o przyjaźni, wyreżyserowany przez znaną aktorkę komediową Amy Poehler, z udziałem jej koleżanek ze słynnego programu „Saturday Night Live”, min. Mai Rudolph, Tiny Fey i Rachel Dratch.

„Najlepsze najgorsze wakacje”

Nieśmiały 14-letni Duncan (Liam James) wyjeżdża na wakacje ze swoją matką Pam (Toni Collette), jej nowym chłopakiem Trentem (Steve Carell) i jego córką Steph (Zoe Levin). Poniżany przez Trenta Duncan stara się spędzać jak najwięcej czasu w samotności. Przez przypadek zaprzyjaźnia się kierownikiem pobliskiego parku wodnego, Owenem (Sam Rockwell). Dzięki tej znajomości chłopak powoli zaczyna odzyskiwać wiarę w siebie i i zaczyna rozumieć, że nie jest zerem, za jakie uważa go chłopak matki. Wkrótce zyskuje też odwagę do decydowania o własnym życiu.

„Klopsy”

Zwariowana komedia w reżyserii Ivana Reitmana, z Billem Murrayem w roli głównej. Szalony Tripper Harrison (Murray) jest kierownikiem obozu letniego North Star. Jednym z jego podopiecznych jest odludek i samotnik Rudy (Chris Makepeace). Aby podnieść go na duchu Tripper organizuje z nim masę wygłupów i rozrywek. Jednak największym wyzwaniem stojącym przed uczestnikami obozu jest rywalizacja z zespołem Camp Olympics, na który uczęszczają bogate, rozpuszczone dzieciaki. Do tej pory bogaci zawsze wygrywali coroczny turniej, jednak Tripper wierzy, że tym razem z pomocą Rudy’ego uda im się zwyciężyć…

„Adventureland”

Rok 1987. James (Jesse Eisenberg) marzy o letnim wyjeździe do Europy i studiach w Nowym Jorku. Jednak z powodu kłopotów finansowych rodziców musi zamiast tego podjąć letnią pracę w zapyziałym lokalnym wesołym miasteczku. James poznaje tam piękną Emily (Kristen Stewart), w której się zakochuje. Okazuje się, że te wakacje będą dla niego prawdziwą lekcją życia i pozwolą mu zrozumieć, czym są miłość, zaufanie i co naprawdę się liczy.

„Uczniowska balanga”

Niewielkie miasteczko w Teksasie, rok 1976. W ostatnim dniu szkoły uczniowie miejscowego liceum nie myślą o niczym innym niż impreza mająca uczcić koniec roku szkolnego. Młodzi ludzie starają się odurzyć alkoholem i trawką oraz organizują „otrzęsiny” dla nowych uczniów. Kiedy impreza u jednego z maturzystów zostaje odwołana, młodzież próbuje bawić się na własną rękę. Kiedy jednak rozchodzi się wieść, że pod Księżycową Wieżą ma się odbyć wielka balanga, w to miejsce rusza masa dzieciaków spragnionych zabawy.

„Unrelated”

Anna (Kathryn Worth), kobieta w średnim wieku, nie jest szczęśliwa w swoim małżeństwie. Postanawia wyjechać na wakacje ze swoimi przyjaciółmi Vereną, Georgem i ich dziećmi do Toskanii. Jednak podczas wyjazdu czuje się jak piąte koło u wozu, w dodatku wkrótce dzieci zwrócą się przeciwko niej. Obserwując z boku życie rodzinne swoich przyjaciół Anna zaczyna coraz bardziej doceniać to, co ma.

Wieczór autorski w Radiu Pogoda codziennie o 22:00. Włącz radio i posłuchaj premierowych wywiadów z artystami, których znasz z ekranu!

Najlepsze filmy na lato - ciekawostki

Dzieci nie paliły papierosów w „Stań przy mnie”

Reżyser filmu Rob Reiner był działaczem kampanii antynikotynowej. Dlatego też dopilnował, żeby papierosy palone przez chłopców w filmie były sztuczne.

Xena w „Eurotrip”

We fragmencie filmu, który dzieje się w Amsterdamie, w roli madame Vandersexxx pojawia się Lucy Lawless, czyli aktorka, która sławę zyskała rolą Xeny - wojowniczej księżniczki w serialu o tym tytule.

Pamiątka po „Uczniowskiej balandze”

Matthew McConaughey, który grał w filmie luzaka Davida Woodersona ma sentyment do tej postaci: jego firma producencka JKL Productions swoją nazwę zawdzięcza powiedzonku Woodersona: „Just Keep Livin'”, czyli „Po prostu żyj”.

Powiązane

Kolory ścian – jak wpływają na samopoczucie człowieka?

Suchy prowiant na wyjazd – jak się przygotować?

Podróże: najlepsze kierunki na wyjazd w 2022 roku według Lonely Planet [TOP 10]

1 komentarz

Richar Donner i jego najlepsze filmy [TOP 10] » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 6 lipca 2021 - 08:34
[…] Rozrywka […]
Dodaj komentarz