Najbrzydsza orchidea świata

Odkryto orchideę, nazwaną przez brytyjskich botaników najbrzydszą na świecie. Zobacz, jakie jeszcze gatunki roślin odkryto w 2020 roku.

Orchidee niezbyt często nazywane są paskudnymi, ale właśnie tak Królewski Ogród Botaniczny w Kew (dzielnica Londynu) opisał nowy gatunek tego zazwyczaj delikatnego kwiatu, odkryty w lasach Madagaskaru.

https://youtu.be/QiD4FIzihZs

Jedyna taka orchidea

Gastrodia agnicellus to jeden ze 156 gatunków roślin i grzybów nazwanych przez londyńskich botaników i ich współpracowników z całego świata w 2020 roku. Ten gatunek kwiatu nazwano „najbrzydszą orchideą na świecie”.

Opisując ten kwiat na liście 10 najważniejszych odkryć tego roku, botanicy z Kew tak opisali nowo odkryty gatunek orchidei:

„Mierzące 11 mm kwiaty tej orchidei są małe, brązowe i naprawdę brzydkie” – czytamy. Ta orchidea pobiera składniki odżywcze z grzybów i nie ma liści, ani żadnej tkanki fotosyntetycznej. Choć roślina oceniana jest jako gatunek zagrożony, to już znajduje się pod ochroną, bo rosną w parku narodowym na Madagaskarze.

Roślinne odkrycia 2020 roku

Wśród pozostałych odkryć oficjalnie nazwanych w tym roku znalazło się między innymi 6 nowych gatunków muchomorów w Wielkiej Brytanii i dziwny krzew, odkryty w 2010 roku w południowej Namibii. Botanik Wessel Swanepoel oraz jego współpracownicy nie byli w stanie dopasować go do żadnych znanych rodzajów. Dlatego Swanepoel poprosił botaników z Kew o pomoc w analizie krzewu. Okazało się, że to nie tylko nowy gatunek, ale też nowy rodzaj i rodzina krzewów, nazwana Tiganophyton karasense.

Rocznie nazwy otrzymuje około 2 tysiące roślin, a nowe ich rodziny nazywane są zaledwie raz na rok. Opisany krzew ma dziwne, łuszczące się liście i rośnie w ekstremalnie gorących naturalnych słonych równinach. Stąd jego nazwa: Tiganophyton, od łacińskiego „tigani” (patelnia) i „phyton”, (roślina).

Szef badań w Kew, Martin Cheek, jest zachwycony ostatnimi odkryciami:

„Niektóre z nich mogą przynosić wymierne korzyści lokalnym wspólnotom, a inne mają potencjał na stanie się pokarmem lub lekarstwem” – mówi. Ale jednocześnie botanik ostrzega:

„Smutna rzeczywistość jet taka, że w sytuacji gdy dwa na pięć gatunków roślin zagrożone są wyginięciem, trwa wyścig z czasem, żeby znaleźć, zidentyfikować, nazwać i zachować te rośliny, zanim przestaną istnieć” – powiedział.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi