Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca

Nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka zawału serca, udaru mózgu oraz choroby nerek. Wiąże się z nim połowa zgonów na zawał serca i ponad dwie trzecie na udar mózgu.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą tak często spotykaną, że istnieje cały szereg mitów i błędnych przekonań dotyczących tego schorzenia. Ale zanim o mitach kilka słów o samym nadciśnieniu.

Co drugi zgon na zawał serca jest związany z nadciśnieniem

Różne są szacunki, ilu Polaków cierpi n a nadciśnienie: 10, 12, a może nawet 14 milionów? Jedno jest pewne, że połowa o tym nie wie. Najczęściej jest ono wykryte przez przypadek. Tymczasem jest ono głównym, pojedynczym czynnikiem ryzyka zgonu oraz zawału serca, udaru mózgu oraz choroby nerek. Na 7 milionów zgonów z powodu zawałów serca, jakie co roku zdarzają się na świecie, aż 50 procent bezpośrednio związanych jest z nadciśnieniem.

70 procent zgonów z powodu udarów mózgu ma związek z nadciśnieniem

Przyczynia się ono także do 70 procent zgonów z powodu udarów mózgu. I tu od razu demaskujemy mit, że nadciśnienie nie jest poważną chorobą. Jest! Następnym przekonaniem błędnym jest to że chorują tylko osoby starsze. Nieprawda.

Młodzi zwykle nie wiedzą, że chorują

Na nadciśnienie tętnicze mogą zachorować osoby w różnym wieku, nawet dzieci i młodzież. Na tę chorobą zapadają coraz młodsze osoby ze względu na ich styl życia oraz niewłaściwy sposób odżywiania. A co do postawienia diagnozy, to częściej mają ją postawioną osoby starsze, jako że częściej chodzą do lekarza. Natomiast młodzi rzadziej odwiedzają specjalistów, dlatego mogą nie wiedzieć, że mają właśnie nadciśnienie.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi