Mycie włosów – jak często i jak prawidłowo myć włosy?

Mycie włosów/ fot. Erick Larregui unsplash.com

Mycie włosów to codzienna czynność, której nie poświęcamy zbyt dużej uwagi. Warto jednak to zmienić. Zobacz, jak prawidłowo myć włosy.

Przede wszystkim należy podejść do pielęgnacji włosów świadomie. Warto więc poznać potrzeby skóry głowy, żeby móc dobrać do niej odpowiednie kosmetyki i rutynę. Skóra głowy może być normalna, sucha, przetłuszczająca się lub wrażliwa. Tak samo jest z włosami: mogą być normalne, suche i przetłuszczające się, ale też z tendencją do wypadania i zniszczone. 

Mycie włosów – jak często?

Często słyszymy zasadę, że głowy nie należy myć codziennie. W rzeczywistości nie istnieje jedna złota zasada dotycząca tej kwestii. Dlatego włosy powinniśmy myć tak często, jak tego wymagają. Tak jak wspomniano na początku: przede wszystkim musimy poznać ich potrzeby. 

Jeśli nasze włosy się przetłuszczają możemy myć je nawet codziennie. Natomiast oczywistym jest, że normalne nie będą wymagały aż tak częstej pielęgnacji. Warto jednak zaznaczyć, że włosy z tendencją do przetłuszczania można spróbować trochę “odzwyczaić” od częstego mycia. Jeśli wiemy, że w ciągu kilku następnych dni nie czeka nas duże wyjście albo wiemy, że pracujemy zdalnie – warto zrezygnować z codziennego mycia włosów.

Kilka tygodni rzadszego mycia może sprawić, że nasze włosy będą dłużej zachowywały świeżość. Warto w tym czasie nosić kok, kucyk czy inne fryzury wymagające upięcia. A także zaopatrzyć się w suchy szampon, który świetnie odświeży włosy i nada im lekkości.

Zobacz też:

Jak myć?

Wszyscy chyba wiemy, jak wygląda mycie włosów u fryzjera. Jest to właściwie cały rytuał. Warto przenieść niektóre z tych zasad do domowej pielęgnacji. Podstawową zasadą, o której nie należy zapominać jest delikatne rozczesanie włosów przed umyciem. Pozwoli to nam na późniejsze uniknięcie szarpaniny przy rozczesywaniu mokrej głowy po umyciu. 

Mycie włosów – zasady:

  • nie używaj zbyt dużych ilości szamponu: porcja wielkości orzecha włoskiego wystarczy
  • szampon nakładaj tylko na skórę głowy i włosy u nasady – nie na całą ich długość
  • nie drap skóry głowy paznokciami
  • spłucz głowę lekko chłodniejsza wodą (pomoże to domknąć łuski włosa)
  • koniecznie zastosuj odżywkę
  • po spłukaniu odciśnij włosy ręcznikiem – nie trzyj ich ani nie wykręcaj

Powiązane

Najlepsze cytaty Beaty Tyszkiewicz

Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Kolory ścian – jak wpływają na samopoczucie człowieka?

1 komentarz

Metoda OMO, czyli inne mycie włosów – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 2 grudnia 2021 - 19:16
[…] Porady […]
Dodaj komentarz