Muzeum, które trzeba odwiedzić [10 najlepszych muzeów w Polsce]

Muzeum POLIN w Warszawie Fot. Wikimedia Commons

Niezwykłe wystawy, pasjonujące historie i szacunek dla przeszłości. Przedstawiamy subiektywny wybór 10 najlepszych polskich muzeów.

Od kiedy poluzowano nieco obostrzenia związane z pandemią koronawirusa i umożliwiono wstęp do niektórych placówek, mamy okazję znowu zwiedzać wspaniałe wystawy. Warto więc dowiedzieć się, co do zaoferowania odwiedzającym mają najlepsze muzea w Polsce. Prezentujemy 10 według nas najlepszych placówek muzealnych w kraju.

Należy jednak pamiętać, że sytuacja epidemiczna może się zmienić i w niektórych miejscach może dojść do zaostrzenia restrykcji. Tak stało się w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie od soboty zamknięte zostaną miejsca publiczne.

POLIN

Muzeum POLIN w Warszawie Fot. Fred Romero/Wikimedia Commons

Nieodmiennie magnesem dla odwiedzających placówkę jest monumentalna stała wystawa „1000 lat historii Żydów polskich”. Składająca się z ośmiu galerii wystawa prezentuje kolejne etapy historii pobytu ludności żydowskiej na ziemiach polskich, aż do czasów współczesnych. Największe wrażenie robi imponująca rekonstrukcja wnętrza XVII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca.

Muzeum POLIN w Warszawie jest otwarte w czwartki i piątki od 10:00 do 16:00 i w soboty oraz w niedziele od 10:00 do 18:00. W czwartki wstęp jest bezpłatny. W poniedziałki, wtorki i środy muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Otwarte w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego muzeum mieści się w budynku dawnej elektrowni tramwajowej z początku XX w. Już w momencie otwarcia było jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, które oddziałuje na zwiedzających zarówno obrazem, światłem, jak i dźwiękiem. Oprócz makiety bombowca B-24J Liberator, który starał się dostarczyć walczącym powstańcom zaopatrzenie, można przejść przez zrekonstruowane kanały i poznać nazwiska blisko 11 tys. poległych powstańców, wyryte na Murze Pamięci, okalającym budynek Muzeum Parku Wolności.

Muzeum Powstania Warszawskiego jest czynne w poniedziałki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. We wtorki jest zamknięte.

MOCAK

Krakowskie muzeum nie tylko prezentuje najnowsze prace międzynarodowej sztuki współczesnej, ale też wskazuje jej wartość i wyjaśnia jej sens. Oprócz stałych wystaw, takich jak „Pojęciokształty”, „Live Factory 2: Warhol by Lupa” czy „Biblioteka Mieczysława Porębskiego” zwiedzający mogą podziwiać prace artystów prezentowane przed wejściem do budynku

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK jest czynne od we wtorki, środy, czwartki, soboty i niedziele w godz. 11:00-19:00 oraz w piątki w godz. 11:00-20:00. W poniedziałki jest nieczynne.

Kopalnia soli „Wieliczka”

Kopalnia soli w Wieliczce Fot. Wikimedia Commons

Słynna kopalnia w Wieliczce została w 1978 roku wpisana na Pierwszą Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Działająca przez ponad 700 lat kopalnia soli jest tak rozległa, że do zwiedzania udostępniono zaledwie 2% istniejących w niej korytarzy. Pod ziemią można podziwiać między innymi piękne Groty Kryształowe, solankowe jeziora, Kaplicę św. Kingi oraz przejść Szlak Pielgrzymkowy „Szczęść Boże”.

Zamek w Malborku

W muzeum można podziwiać kolekcję bursztynu liczącą ponad 700 pozycji, zabytkową porcelanę, kafle, meble, militaria i obrazy. Zwiedzającym udostępniono też kolekcję witraży pochodzącą z dawnego kompleksu zamkowego oraz malborskiego Nowego Ratusza.

Muzeum Zamkowe w Malborku jest czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-16:00.

Europejskie Centrum „Solidarności”

Placówka krzewi ideały ruchu „Solidarność”, takie jak demokracja, otwarte i solidarne społeczeństwo oraz kultura dialogu. Ekspozycja stała prezentuje między innymi wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO słynne tablice z 21 postulatami ze strajku w Sierpniu ’80. Zobaczyć można też przestrzeloną kurtkę 20-letniego stoczniowca Ludwika Piernickiego – ofiary Grudnia ’70, biurko Jacka Kuronia czy suwnicę Anny Walentynowicz.

Europejskie Centrum „Solidarności” w Gdańsku jest czynne w czwartki do piątki w godz. 10:00-18:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 20:00.

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni Fot. Andrzej Otrębski/Wikimedia Commons

W muzeum możemy zobaczyć pierwszą tego rodzaju wystawę opowiadającą tak obszernie o historii emigracji z Polski w ciągu minionych 200 lat. Można między innymi podziwiać model statku pasażerskiego „Batory” – największą tego typu makietę na świecie. Można też wysłuchać wspomnień polskich emigrantów z różnych stron świata i poznać ich przeżycia.

Muzeum Emigracji jest otwarte we wtorki w godz. 12:00-20:00 i od środy do niedzieli w godz. 10:00-18:00. W poniedziałki zamknięte.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Placówka powstała w 1950 roku i prezentuje bogate ślady osadnictwa na tych terenach od epoki kamiennej po wczesne czasy Średniowiecza. Cały obszar półwyspu Jeziora Biskupińskiego i najbliższych terenów w 1994 roku uznano za Pomnik Historii. Można tam podziwiać pieczołowicie odtworzone pradawne osiedla i osadę obronną.

Muzeum w Biskupinie jest czynne w okresie od listopada do marca w godz. 9:00-16:00; od maja do września w godz. 9:00-18:00; od kwietnia do października w godz. 9:00-17:00. Istnieje też możliwość wykupienia rejsu statkiem po Jeziorze Biskupińskim.

Podziemia Rynku. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Niezwykłe muzeum, mieszczące się pod brukiem tłumnie odwiedzanego przez turystów z całego świata Rynku w Krakowie. Zwiedzając tamtejszy szlak turystyczny można poznać wielowiekową tradycję miasta i na własne oczy zobaczyć pozostałości dawnych ulic czy pamiątki po ludziach zamieszkujących te tereny ponad 600 lat temu.

Rynek Podziemny jest czynny od piątku do niedzieli w godz. 10:00-20:00, w środy i w czwartki 10:00 – 19:00, we wtorki od 10:00 do 14:00 i w poniedziałki od 10:00 do 19:00.

Muzeum Ognia w Żorach

Muzeum Ognia w Żorach Fot. Kamil Czainski/Wikimedia Commons

Już sama bryła muzeum zachwyca swoją miedzianą, ognistą barwą. Placówka pełni rolę edukacyjną, podobnie jak na przykład warszawskie Centrum Nauki Kopernik. W Żorach zwiedzający mogą rozwiązywać kilkadziesiąt zagadek, próbować eksperymentów i doświadczeń oraz własnoręcznie rozpalić ogień czy zapalić znicz olimpijski.

Muzeum Ognia w Żorach jest czynne od wtorku do niedzieli, w tygodniu od godziny 9:00 do 16:00, a w weekendy od 10:00 do 17:00.

Najlepsze muzea w Polsce

Jaka jest największa atrakcja muzeum POLIN?

Wystawa stała „1000 lat historii Żydów polskich”, której częścią jest imponująca rekonstrukcja wnętrza XVII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca.

Jaką część kopalni stanowi muzeum "Wieliczka"

Działająca przez ponad 700 lat kopalnia soli jest tak rozległa, że do zwiedzania udostępniono zaledwie 2% istniejących w niej korytarzy.

Jaka jest największa atrakcja Europejskiego Centrum "Solidarności"?

Ekspozycja stała prezentuje między innymi wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO słynne tablice z 21 postulatami ze strajku w Sierpniu ’80.

Powiązane

Wyniki Lotto 27.09.2021, poniedziałek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja]

Sport pomaga pozbyć się młodym chłopcom lęków i depresji – dowodzą naukowcy

Kierowcy ciężarówek dostaną brytyjskie wizy na 3 miesiące