Od ostatniego oficjalnego pomiaru w 2017 roku Mont Blanc jest niższy prawie o metr. Według francuskich ekspertów, od 2001 roku góra co roku traciła średnio 13 centymetrów wysokości.
Mont Blanc w ciągu 4 lat obniżył się o 91 cm
Najnowszego pomiaru dokonano podczas wyprawy na szczyt Mont Blanc między 16 a 18 września 2021 r. 27-osobowy zespół geodetów i przewodników górskich przez trzy dni badał najwyższą górę Alp. Okazało się, że szczyt ma teraz 4807,81 m wysokości, czyli mniej niż 4808,72 m – ostatnia opublikowana wartość uzyskana w 2017 roku.
„Teraz to do klimatologów, glacjologów i innych naukowców należy przyjrzenie się wszystkim zebranym danym i przedstawienie wszelkich teorii wyjaśniających to zjawisko” – powiedzieli uczestnicy wyprawy na konferencji prasowej zorganizowanej w Saint-Gervais-les-Bains, u podnóża Mont Blanc.
Na całym świecie rośnie niepokój o topniejące lodowce, a oficjalna wysokość Mont Blanc obniża się od ponad dekady – w 2007 roku miał 4810,90 m wysokości. Według naukowców od 2001 roku góra traci średnio 13 centymetrów wysokości rocznie.
Wysokość góry zmienia się nieustannie
Odczyty zmieniają się z roku na rok ze względu na stałą warstwę śniegu na szczycie, która działa jak ogromna zaspa i zmienia się wraz z silnymi wiatrami i opadami.
„Od zarania dziejów wysokość Mont Blanc zmieniała się nieustannie” – powiedzieli eksperci, zauważając, że „skalista” część szczytu kończy się na 4792 metrach.
Ekspedycje pomiarowe na najwyższy szczyt Alp odbywają się co dwa lata od 2001 r. Celem regularnych pomiarów jest stworzenie modelu pokrywy lodowej i gromadzenie danych, z których mogą korzystać naukowcy. Podczas konferencji prasowej eksperci ujawnili, że nie opublikowali wyjątkowo niskiej wartości z 2019 r. – 4806,03 m. Uznali wówczas, że trzeba poczekać na więcej wyjaśnień naukowych.
Tegoroczna wyprawa skorzystała z wyjątkowych warunków pogodowych, dzięki czemu jest to najdokładniejszy z dotychczasowych odczytów.
Przeczytaj też:
- Plastik zatruwa jeziora w Europie znacznie bardziej niż sądzono
- Najlepsze miejsce na przetrwanie końca świata? Nowa Zelandia
- Emisja CO2 w bogatych krajach spada, ale w biedniejszych rośnie – wynika z badań
- Najpiękniejsze góry w Polsce
- Zmiany klimatu co roku przyczyniają się do śmierci 5 mln ludzi – alarmują naukowcy