Mężczyźni w maseczkach są bardziej atrakcyjni dla kobiet – wynika z badań naukowych

Chcesz stać się atrakcyjniejszy dla kobiet? Noś maseczkę – radzą brytyjscy naukowcy. Dowiedz się więcej na temat niezwykłego badania naukowego dotyczącego atrakcyjności dla płci przeciwnej.

Jak donoszą walijscy naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff, noszenie maseczek na twarzy może sprawiać, że mężczyźni stają się bardziej atrakcyjni dla płci przeciwnej. W dodatku niektóre z rodzaje maseczek lepiej od innych sprawiają, że mężczyźni zdają się wyglądać lepiej. Wyniki prac naukowców opublikowano w serwisie Cognitive Research: Principles and Implications. Jak powiedział autor badania, Michael Lewis:

„Badanie przeprowadzone przed wybuchem pandemii [koronawirusa] wykazało, że maseczki medyczne zmniejszają atrakcyjność, więc postanowiliśmy sprawdzić, czy to się zmieniło od momentu, kiedy zasłanianie twarzy stało się powszechne oraz czy rodzaj maseczek ma jakiekolwiek znaczenie”.

Jak wyglądał eksperyment

Odpowiedni eksperyment mający sprawdzić atrakcyjność mężczyzn wobec kobiet w obecnych czasach przeprowadzono w lutym ubiegłego roku – 7 miesięcy po tym jak z powodu COVID-19 osłanianie twarzy stało się obowiązkowe w Wielkiej Brytanii. Michael Lewis i jego współpracownicy pokazywali kobietom 43 zdjęcia męskich twarzy. Następnie proszono panie o ocenę atrakcyjności mężczyzn bez maseczek oraz następnie z typową – niebieską maseczką medyczną na twarzy, symbolizowaną przez kartkę zakrywającą część twarzy z reguły osłanianą przez maseczkę.

Okazało się, że mężczyźni z zasłoniętą twarzą byli oceniani jako bardziej atrakcyjni a ci w niebieskich maseczkach medycznych uzyskali najwyższe oceny. Jak uważa Michael Lewis, może to mieć związek z tym, że tego rodzaju maseczek najczęściej używają pracownicy służb medycznych. Jednak również męskie twarze osłonięte maseczkami materiałowymi uważane są przez kobiety za atrakcyjniejsze:

„Ten efekt może być skutkiem tego, że w ten sposób można ukryć mniej reprezentacyjne obszary dolnej części twarzy, jednak zasada [postrzegania zamaskowanych męskich twarzy jako przystojniejszych – red.] dotyczył zarówno mniej atrakcyjnych, jak też przystojniejszych osób” – wyjaśnił Lewis.

Pandemia wiele zmieniła

Jak twierdzą walijscy naukowcy, wyniki ich eksperymentu przeczą wynikom przeprowadzonego przed pandemią badania w Japonii, z którego miało wynikać że twarze w maseczkach są mniej atrakcyjne, ponieważ kojarzą się z chorobą i skłaniają do unikania zamaskowanej osoby.

„Obecnie badania wskazują, że pandemia wpłynęła też na to, jak pod względem psychologicznym postrzegamy osoby noszące maseczkę. [Teraz], kiedy widzimy kogoś z zasłonięta twarzą, nie uważamy już, że ta osoba jest chora i trzeba się od niej trzymać z daleka” – powiedział Michael Lewis.

Jak dodał walijski naukowiec, takie postrzeganie innych ludzi ma związek z ewolucją i powodami, dla których wybieramy swoich partnerów. Oznaki złego zdrowia odgrywały dużą rolę w procesie dobierania się w pary i powodowały brak zgody na związek. Teraz, pod wpływem pandemii ludzka psychologia się zmienia i zasłanianie twarzy nie jest już źle postrzegane.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi