Męską płodność można przywrócić dzięki tkankom zamrożonym 20 lat wcześniej. Na razie u szczurów

Naukowcy twierdzą, że możliwe jest przywrócenie płodności u mężczyzn dzięki zamrożonym tkankom pobranym dziesiątki lat wcześniej. Na razie przeprowadzili badania na szczurach, ale dają nadzieję chłopcom leczonym na raka w dzieciństwie.

Poddawane badaniom naukowców z University of Pennsylvania w Filadelfii szczury wytwarzały plemniki po wszczepieniu tkanek, które były zmrożone przez prawie ćwierć wieku. Badacze twierdzą, że w ten sposób można umożliwić młodym chłopcom poddawanym leczeniu raka posiadanie dzieci w przyszłości. Wyniki swoich badań opublikowali w PLOS Biology.

Lekarze mogą zamrażać plemniki dorosłych mężczyzn przed podjęciem leczenia raka, ale chłopcy, dopóki nie osiągną dojrzałości płciowej, nie wytwarzają dojrzałych komórek płciowych. Dopiero zmiany hormonalne w organizmie w czasie dojrzewania podnoszą poziom testosteronu, pobudzając komórki macierzyste plemników w jądrach (spermatogonia) do przekształcania się w plemniki. Chemioterapia i radioterapia mogą zubożyć te komórki macierzyste, w wyniku czego mężczyźni po leczeniu mają niski poziom plemników i cierpią na bezpłodność.

Szansa na przywracanie płodności

„Nasze badanie wykazało, że szczurze komórki macierzyste plemników można z powodzeniem zamrażać przez ponad 20 lat, przeszczepiać bezpłodnemu zwierzęciu i regenerować u niego zdolność do wytwarzania plemników, aczkolwiek w obniżonym tempie. Może to zapewnić metodę przywracania płodności u chłopców utraconej przed dojrzewaniem podczas leczenia z powodu raka” – poinformował w komunikacie prasowym dr Eoin Whelan, główny autor badania.

Autorzy badania podkreślają, że lekarze mogą przed rozpoczęciem chemioterapii u młodych pacjentów pobrać od nich i zamrozić spermatogonia w celu ewentualnej reimplantacji, gdy dorosną.

Szczurze komórki zachowują żywotność po kilkunastu latach mrożenia

Nie wiadomo, jak długo mogłaby przetrwać zamrożona tkanka z komórkami macierzystymi pobrana od człowieka. Trzy lata temu bezpłodny makak, któremu wszczepiono komórki macierzyste plemników po krótkotrwałym zamrożeniu, został ojcem małej małpki. Jednak w wypadku młodych chłopców z rakiem reimplantacja może być możliwa dopiero po kilkunastu latach po pobraniu tkanki. Nie ma pewności, czy po tak długim czasie zamrożone komórki macierzyste plemników zachowają żywotność. Leczenie nowotworów dziecięcych jest coraz bardziej efektywne, ale poważnym skutkiem ubocznym terapii jest zmniejszenie lub utrata płodności w późniejszym życiu.

Komórki zamrożone przez ponad 23 lata przywróciły płodność szczurom

Naukowcy z Filadelfii wszczepili szczurom komórki macierzyste plemników, które były zamrożone w laboratorium przez ponad 23 lata. Uczestniczące w badaniu bezpłodne zwierzęta były genetycznie zmodyfikowane tak, aby nie dawały odpowiedzi immunologicznej, która odrzuciłaby obcą tkankę. Zamrożone przez tak długi czas szczurze spermatogonia miały podobne profile ekspresji genów do tych, które były mrożone tylko przez kilka miesięcy. Wprawdzie długo mrożone komórki wygenerowały mniej plemników niż te mrożone tylko przez kilka miesięcy, ale naukowcy twierdzą, że ich żywotność nie jest tracona podczas długotrwałego mrożenia.

Przeczytaj też:

Więcej o zdrowiu słuchaj w Radiu Pogoda codziennie po 12:00.


Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi