Mayo Clinic zwolni 1 proc. personelu z powodu niewywiązania się z obowiązku szczepień

Mayo Clinic wprowadziło obowiązek szczepień dla swoich pracowników. Fot. Wikimedia Commons

Mayo Clinic jest jednym z najlepiej ocenianych systemów opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych. Do poniedziałku jej pracownicy mieli obowiązek poddać się szczepieniom przeciw COVID-19. Ci, którzy tego nie zrobili, zostaną zwolnieni.

700 pracowników Mayo Clinic straci pracę

Zarząd Mayo Clinic oświadczył, że około 700 pracowników straci pracę z powodu niedotrzymania terminu przyjęcia szczepienia przeciw COVID-19. Firma zatrudnia około 73 tys. osób. Jednocześnie zarząd poinformował, że zaakceptował większość wniosków o zwolnienie z przyczyn medycznych i religijnych.

„Potrzeby pacjenta są na pierwszym miejscu” – oświadczyły władze Mayo Clinic, dodając, że szczepienia na koronawirusa są bezpieczne i skuteczne.

W całych Stanach Zjednoczonych przepisy dotyczące szczepień często zmuszają pracowników służby zdrowia do przyjęcia szczepienia i ustalają graniczny termin, do którego powinni wywiązać się z tego obowiązku. Zawsze jednak niewielki odsetek personelu woli stracić pracę niż się zaszczepić .

W październiku Northwell Health, największy dostawca opieki zdrowotnej w Nowym Jorku, ogłosił, że 1400 jego pracowników — mniej niż 2 proc. całego personelu — musiało odejść z pracy po odmowie szczepień. Norwell zatrudnia ponad 77 tys. osób.

Rosnące obciążenie lekarzy i pielęgniarek w USA

Teraz, podczas gwałtownego wzrostu liczby przypadków napędzanych przez wariant Omikron, zwolnienia niezaszczepionych pracowników medycznych dodatkowo zwiększają obciążenie lekarzy i pielęgniarek. W całych Stanach hospitalizowanych jest ponad 100 tys. pacjentów z COVID. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba hospitalizacji wzrosła o 58 proc. W miarę jak pacjenci wypełniają oddziały, systemy stają w obliczu niedoborów personelu, ponieważ wielu pracowników także uzyskuje pozytywne wyniki testów. Jeszcze przed pojawieniem się wysoce zaraźliwego wariantu Omikron, pracownicy służby zdrowia odchodzili z pracy, wypaleni po prawie dwóch latach przechodzenia przez pandemię.

Mayo Clinic pozostawiła pracownikom możliwość ubiegania się o pracę w przyszłości i powrotu, jeśli zdecydują się na szczepienie.

Przeczytaj też:

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?