Mata do akupresury – jak używać? » Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

Mata do akupresury – jak używać?

Mata do akupresury/ fot. WhisperingJane_ASMR pixabay.com

Mata do akupresury to gadżet, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Sprawdź, w czym może pomóc i czy warto jej używać.

Akupresura pochodzi ze starożytnych Chin. Stosowano ją już 7 tysięcy lat temu. Polega na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Akupresura mniej inwazyjną wersją akupunktury (czyli metody, która polega na stymulowaniu wybranych punktów ciała przy pomocy metalowych igieł). 

Warto zaznaczyć, że akupresura nie jest uważana za metodą naukową. Natomiast jej zwolennicy podkreślają, że w pewnych przypadkach może być ona uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej. 

Metoda ta polega na naciskaniu ciała w tzw. odpowiednich punktach akupunkturowych w celu pobudzenia zakończeń nerwowych znajdujące się w tych miejscach. Specjaliści od akupresury uważają, że powstałe w ten sposób impulsy nerwowe, poprzez ośrodkowy układ nerwowy i korę mózgową docierają do chorego narządu. W rezultacie wpływa to na zmniejszenie bólu i poprawienie czynności danego narządu.

Mata do akupresury – co to jest?

Najczęściej składa się z kilkunastu rzędów plastikowych krążków z kolcami w kształcie stożków, które skierowane są tak, aby pod wpływem ciężaru ciała, uciskały określone punkty akupresurowe i nerwowe np. wzdłuż linii kręgosłupa. Jej największa zaletą jest to, że praktycznie każdy może z niej korzystać. 

W przeciwieństwie do tradycyjnej terapii akupresury, nie wymagane jest szkolenie ani specjalistyczna wiedza potrzebna do uzyskania korzystnych rezultatów. Co ważne, można kupić ją w przystępnej cenie w wielu sklepach internetowych.

Regularne używanie maty do akupresury może przynieść takie korzyści jak rozluźnienie mięśni i całego ciała. Może ona przynieść ulgę m.in. w przypadku bólu pleców i szyi. Ponadto może pomóc również m.in. przy zaburzeniach snu, rwie kulszowej, cellulicie, bólach stóp i stawów.

Jak używać?

Osoby początkujące powinny korzystać z niej nie dłużej niż 5-10 minut. W miarę regularnego oswajania się z matą przedłużamy czas do 10-20 minut. Natomiast osoby naprawdę zaawansowane mogą z niej korzystać nawet do 40 minut. Warto pamiętać o tym, żeby na początku położyć się na macie do akupresury w cienkim, lekkim ubraniu (np. koszulce i legginsach). 

Dla początkujących użytkowników pierwsze odczucia mogą być bowiem zaskakujące, a nawet nieprzyjemne. Jednak w miarę upływu czasu nasze ciało przyzwyczai się do struktury maty do akupresury. Możemy wtedy korzystać z niej nawet w samej bieliźnie. Warto zaznaczyć, że wiele osób odczuwa największe korzyści, kiedy mata styka się bezpośrednio ze skórą.

Podczas sesji ciężar ciała powinien być rozłożony równomiernie. Na macie nie należy się przekręcać ani poruszać, ponieważ w ten sposób łatwiej można przebić lub zadrapać skórę.

Zobacz też:

Mata do akupresury – przeciwwskazania

Warto pamiętać o tym, żę kolce znajdujące się na macie mogą przebić skórę, zwłaszcza gdy używamy jej nieprawidłowo. Mata nie jest zalecana osobom, które mają cukrzycę, słabe krążenie lub cienką, wrażliwą skórę lub jakiekolwiek problemy skórne. Warto również ocenić stan swojej skóry pod kątem pieprzyków, tak aby żadnego z nich nie podrażnić. Maty do akupresury nie powinny używać także kobiety w ciąży i w czasie laktacji.

Powiązane

Nie żyje Jacek Brzosko. Przez lata był w związku z Hanną Śleszyńską

„Ekstremalny poziom” zagrożenia w Polsce. Te mapy mówią wszystko

Zakupy: Najczęstsze błędy popełniane podczas zakupów online – sprawdź, czego nie robić