Maseczka: jak ją nosić na twarzy?

Fot. Pixabay.com

Dowiedz się, jak prawidłowo zakładać i nosić maseczkę zasłaniającą nos i usta, tak żeby chronić siebie oraz osoby w Twoim najbliższym otoczeniu. Sprawdź też, jak odróżnić wewnętrzną stronę maseczki jednorazowej od zewnętrznej.

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie musimy się zmobilizować i stosować do zaleceń zdrowotnych, żeby nie rozprzestrzeniać nieświadomie koronawirusa, ani nie zostać zarażonym. Jedną z kluczowych kwestii jest zakrywanie nosa i ust.

Kiedy trzeba mieć na sobie maseczkę?

Od 10 października w całym kraju należy zakrywać usta i nos:

 • na ulicy i przestrzeni publicznej;
 • na cmentarzu, w kościele, budynkach użyteczności publicznej lub kultu religijnego;
 • sklepach, galeriach handlowych, aptekach, bazarze, w kinie, teatrze, salonach i gabinetach usługowych;
 • w budynkach urzędowych;
 • w samochodzie, jeśli znajduje się w nim osoba, z którą nie mieszkasz;
 • w środkach transportu zbiorowego, np. autobusach, tramwajach, busach, pociągach, samolotach, itp.;
 • w zakładach pracy.

Praktycznie wszędzie poza domem należy mieć na twarzy nałożoną maseczkę. Ponadto trzeba też ograniczać kontakt z ludźmi, z którymi nie mieszkasz. Wobec nich musisz w miarę możliwości zachowywać odpowiedni dystans (1,5 m).

Jak rozpoznać wewnętrzną i zewnętrzną warstwę?

Aby maseczka właściwie spełniała swoją funkcję ochronną, trzeba ją nosić właściwie. Odpowiednie jej noszenie może też zapobiegać np. bardzo irytującemu zaparowaniu okularów. W przypadku popularnych jednorazówek ważne jest, którą stroną ją zakładamy.

Wewnętrzna strona maseczki jednorazowej jest biała. Często z tej strony widoczne są szwy albo zgrzewy mocujące gumkę. Ta warstwa absorbuje cząstki wody (czyli ślinę lub pot).

Fot. Kuba Wojciechowski

Zewnętrzna strona maseczki jednorazowej ma inny kolor (często niebieski), a także nie ma na niej szwów ani zgrzewów. Ta warstwa jest hydrofobowa, czyli odpycha cząsteczki wody, krwi albo jakichkolwiek innych płynów.

Fot. Kuba Wojciechowski

W lepszych maskach jednorazowych pomiędzy tymi dwiema warstwami znajduje się jeszcze jedna, której zadaniem jest niedopuszczenie do przenikania bakterii.

Co zrobić, jeśli obie strony maseczki mają ten sam kolor?

Aby rozpoznać, która warstwa jest wewnętrzna, sprawdźmy, gdzie jest usztywnienie na nos – gdy je wyczujemy, będziemy wiedzieć, z której strony przyłożyć nos. Ważny jest też układ fałd: po wewnętrznej stronie fałdy są skierowane do góry. Zewnętrzne warstwy są skierowane w dół – jak przedłużenie nosa.

Jak założyć maseczkę:

 1. Zdezynfekuj ręce (środkiem dezynfekującym lub umyj dokładnie ręce wodą z mydłem przez co najmniej pół minuty);
 2. Złap maseczkę za brzegi lub gumki. Nie łap za środek, bo tam mogą gromadzić się wirusy;
 3. Cały czas trzymając za brzegi lub gumki dopasuj ją do wyprofilowania na nos;
 4. Naciągnij dolną część maseczki na brodę i załóż gumki na uszy. Prawidłowo nałożona maseczka ściśle przylega do policzków i brody – nie ma żadnej luźniej przestrzeni między nią a dolną częścią naszej twarzy.

Jak ją nosić

Nie wolno jej opuszczać na brodę czy poniżej nosa – on też musi pozostać zakryty. Jeśli podczas spaceru przez maseczkę na twarzy ciężej się nam oddycha, to zamiast zsuwać ją poniżej nosa, przystańmy na chwilę, uspokójmy oddech i nieco zwolnijmy, żeby się nie zasapać.

Unikajmy dotykania twarzy ręką. Jeśli nie jesteśmy w stanie się powstrzymać i musimy na przykład poprawić okulary – zdezynfekujmy ręce noszonym w kieszeni płynem dezynfekcyjnym.

Jeśli maseczka jednorazowa zrobi się wilgotna, musimy ją wymienić na nową.

Jak ją zdejmować

 1. Po powrocie do domy, przed zdjęciem maseczki zdezynfekujmy ręce lub umyjmy je dokładnie wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund.
 2. Ostrożnie, nie dotykając środka maski, a łapiąc za jej gumki, zdejmujemy ją i od razu wrzucamy do zamykanego kosza na śmieci. Nie zostawiamy maseczki na wierzchu, tylko od razu wrzucamy do kosza.
 3. Po zdjęciu i wyrzuceniu maseczki nie dotykamy twarzy i od razu dezynfekujemy ręce płynem lub myjemy je dokładnie wodą z mydłem przez co najmniej pół minuty.

Najważniejsze kwestie dotyczące maseczki

Która strona maseczki jednorazowej jest wewnętrzna?

Zazwyczaj jest biała. Często z tej strony widoczne są szwy albo zgrzewy mocujące gumkę.

Która strona maseczki jednorazowej jest zewnętrzna?

Najczęściej jest niebieska, a nie biała, a także nie ma na niej szwów ani zgrzewów.

Jak założyć maseczkę?

Nigdy nie łap za środek maseczki, bo tam mogą gromadzić się wirusy. Łap za brzegi lub gumki.

Powiązane

14. emerytura w sierpniu – ile wyniesie? [Wyjaśniamy]

Jak dbać o stawy psa?

5 domowych sposobów na cienie pod oczami