Mars: Perseverance tym razem dowiercił się do próbki

Marsjański łazik Perseverance zdołał zebrać pierwszą próbkę skał z Czerwonej Planety. Dowiedz się, jak tego dokonał.

Łazik Perseverance tym razem skutecznie pobrał próbkę marsjańskich skał. Pisaliśmy już wcześniej o pierwszej – nieudanej próbie pobrania materii za pomocą zaawansowanych narzędzi. Jak poinformowała NASA, do udanego pobrania próbki marsjańskiej skały doszło 1 września. Tym razem – w przeciwieństwie do poprzedniej próby – próbka znalazła się w pojemniku.

Perseverance do pozyskiwania próbek marsjańskich skał wykorzystuje znajdującą się na końcu dwumetrowego robotycznego ramienia specjalną wiertarkę obrotowo-udarową z wiertłem, które w środku ma specjalny otwór. Dzięki temu łazik jest w stanie pozyskiwać próbki skał o grubości nieco większej niż średnica ołówka.

Udane próbkowanie

Jak podała NASA, przy drugiej próbie pobrania materii skalnej celem łazika była skała „wielkości walizki”. Dostarczone na Ziemię zdjęcia wykazały, że w tubie do przechowywania próbek znajduje się materiał skalny. Po jego pobraniu łazik przeprowadził specjalną procedurę, zwaną „trawieniem perkusyjnym” („percuss to ingest”). Polega ona na pięciokrotnym potrząsaniu wiertłem i tubą do przechowywania materiału (za każdym razem potrząsanie trwa sekundę). Ma to na celu pozbycie się różnego rodzaju zanieczyszczeń, które mogły przywrzeć do pobranej próbki. Oprócz tego wstrząsanie wprowadza próbki skał głębiej do pojemnika.

„W ramach misji pobraliśmy pierwsze próbki skał i jest to fenomenalne osiągnięcie. Zespół określił lokalizację oraz wybrał i oczyścił wartościową z punktu widzenia nauki próbkę skał. Zrobiliśmy to, co było naszym zadaniem […]” – powiedziała Jennifer Trosper, manager programu Perseverance z należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory.

Zobacz też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi