Marek Grechuta – dziś miałby 75 lat - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Marek Grechuta – dziś miałby 75 lat

Marek Grechuta – dziś miałby 75 lat

,

„W dzikie wino zaplątani”, „Będziesz moją Panią”, „Nie dokazuj” czy „Dni, których nie znamy”, „Wiosna – ach to ty” – to tylko niektóre utwory Marka Grechuty, których chętnie słuchamy do dziś.

Dziś przypada 75. rocznica urodzin Marka Grechuty, niezapomnianego piosenkarza, poety i kompozytora, związanego także z Piwnicą pod Baranami. Jego przygoda z muzyką zaczęła się w 1966 roku, kiedy wraz Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył Kabaret Architektów Anawa. Marek Grechuta był wtedy studentem architektury na Politechnice Krakowskiej. Kabaret Anawa wkrótce przeobraził się w zespół , który towarzyszył mu na występach.

W 1967 roku wraz z Anawa wziął udział w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wykonał wtedy „Tango Anawa”i zajął drugie miejsce wśród wokalistów. Był to jego pierwszy występ publiczny i jednocześnie początek wspaniałej kariery muzycznej. Już w 1968 na na festiwalu polskiej piosenki w Opolu zdobył nagrodę dziennikarzy za piosenkę „Serce”, a rok później, za utwór „Wesele”, odebrał jedną z głównych nagród.

Z zespołem Anawa nagrał dwie płyty: „Marek Grechuta & Anawa” w 1970 roku i „Korowód” w 1971. Za piosenkę „Korowód” na festiwalu w Opolu zdobył główną nagrodę .

Zespół Anawa funkcjonował do 1971 roku, gdy Marek Grechuta założył nową Grupę WIEM (W Innej Epoce Muzycznej). Z WIEM nagrał dwie płyty – „Droga za widnokres” i „Magia obłoków”.

W 1977 na festiwalu w Opolu jego piosenka „Hop – szklankę piwa” zdobyła Nagrodę Grand Prix. Marek Grechuta napisał także słowa i muzykę do piosenki „Guma do żucia”, którą w Opolu w tym samym roku wykonała Krystyna Janda.

Grechuta był także współautorem musicalu „Szalona lokomotywa” według Witkacego z Krzysztofem Jasińskim i Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Musical był wystawiany w latach 1977-80, między innymi w krakowskim Teatrze STU i katowickim Spodku. W 1981 roku Marek Grechuta i Anawa spotkali się ponownie i wspólnie nagrali płytę „Śpiewające obrazy”. Znalazły się na niej utwory inspirowane obrazami Degasa, Moneta, van Gogha, Picassa, Renoira i Wyspiańskiego.

Ogromny sukces przyniósł mu także nagrany z Krystyną Jandą w 1984 roku album „W malinowym chruśniaku”, z wierszami Bolesława Leśmiana. W 2000 roku została wydana kompilacja wszystkich 13 albumów Marka Grechuty pod tytułem „Świecie nasz”, która została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „najlepsza reedycja”.

Miłą niespodzianką dla fanów Marka Grechuty był nagrany w 2003 roku wspólnie z zespołem Myslovitz cover ich przeboju „Kraków”, który znalazł się na dwupłytowym albumie The Best of Myslovitz.

Marek Grechuta odszedł 9 października 2006 roku w wieku 60 lat.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >