Małżeństwo a zdrowie: Żonaci żyją dłużej

Foto Pettine, Unsplash

Żonaci mężczyźni i zamężne kobiety żyją średnio o dwa lata dłużej niż ich niezamężne odpowiedniki. To efekt między innymi tego, że małżonkowie mobilizują ich do zdrowych zachowań.

Naukowcy twierdzą, że jednym z powodów dłuższego życia jest wpływ małżonków na zdrowe zachowania. Według badań osoby w związkach małżeńskich lepiej się odżywiają i rzadziej przesadzają z używkami. Z kolei osoby samotne, które są pozbawione bliskich relacji, częściej cierpią z powodu przewlekłych stanów zapalnych organizmu związanych z chorobami serca, zapaleniem stawów, nowotworami i chorobami autoimmunologicznymi.

Żonaci mężczyźni zwykle zyskują więcej niż ich żony

Co interesujące, to mężczyźni związani z kobietami zyskują więcej korzyści odnośnie do długości życia niż kobiety w związkach z mężczyznami. Wynika to przede wszystkim z faktu, że kobiety częściej promują zdrowe zachowania, co w efekcie przynosi korzyści ich mężom.

Zdrowie mężczyzn wpływa na ich żony także z powodu norm kulturowych i wynikających z nich oczekiwań, że to kobiety będą głównymi opiekunami w związkach. Osoby w średnim wieku, a w szczególności kobiety, bywają określane jako „sandwich generation”, ponieważ często łączą opiekę nad dorastającymi dziećmi i starzejącymi się rodzicami, co nie pozostaje bez wpływu na ich układ odpornościowy i ogólny stan zdrowia. Obowiązki domowe, którymi zwyczajowo są obarczane kobiety, powodują, że mają one zbyt mało czasu, żeby zadbać o własne zdrowie. Kobiety częściej też koordynują wizyty lekarskie swoich mężów i pilnują przestrzegania przez nich zaleceń lekarskich. Z kolei mężczyźni często poświęcają więcej czasu na opiekę, gdy chorują ich żony.

Relacje w małżeństwie też mają znaczenie

Jakość związku i konflikty również odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o zdrowie. Często kobiety bardziej troszczą się o relacje w małżeństwie niż mężczyźni i biorą na siebie rozwiązywanie problemów w związku. Kobiety też częściej niż mężczyźni doświadczają negatywnych skutków konfliktu lub innych kłopotów w małżeństwie dla zdrowia emocjonalnego i fizycznego, takich jak zwiększone ryzyko zespołu metabolicznego, stanów zapalnych i chorób układu krążenia.

Małżonkowie często starają się nakłaniać do zmiany zachowań zdrowotnych swoje „połówki”, zwłaszcza jeśli nawyki partnerów są gorsze niż ich własne. Na przykład jeśli sami ćwiczą, starają się namawiać swoje żony czy mężów do podjęcia aktywności fizycznych.

Na zachowania zdrowotne może wpływać także jakość relacji małżonków. Ci z badanych, którzy w ankietach zgłaszali wyższy poziom wsparcia małżeńskiego, częściej chodzili na ćwiczenia ze swymi mężami czy żonami. Co ciekawe, dla żonatych mężczyzn związek między wsparciem małżeńskim a wspólnym uczestniczeniem w ćwiczeniach stawał się jeszcze silniejszy wraz z wiekiem.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Powiązane

Zmiana czasu a nasze zdrowie

Depresja: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

10 ziół idealnych na relaksującą kąpiel