Machu Picchu jest starsze niż wcześniej sądzono - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Machu Picchu jest starsze niż wcześniej sądzono

Machu Picchu jest starsze niż wcześniej sądzono

,

Inkaska twierdza Machu Picchu w Peru była zamieszkana już w okresie około 1420-1530 roku – kilka dekad wcześniej niż do tej pory sądzono – wynika z najnowszych badań.

Zespół naukowców pod kierownictwem antropologa, prof. Richarda Burgera z Uniwersytetu Yale, wykorzystał metodę datowania radiowęglowego, dzięki czemu dowiedziano się, że cesarz Pachacuti, który nakazał budowę Machu Picchu, zyskał potęgę wcześniej niż się dotąd uważało. Wyniki swoich badań specjaliści opublikowali we wtorek w serwisie Antiquity.

Wcześniejsza potęga

Z pozyskanych danych wynika, że wczesne podboje Pachacutiego miały miejsce wcześniej, co wyjaśnia, dlaczego Imperium Inków stało się największym i najpotężniejszym państwem Ameryki prekolumbijskiej. Bazując na dokumentach historycznych do tej pory sądzono, że Machu Picchu zostało zbudowane po 1440 lub nawet w 1450 roku. Jednak prof. Burger ze swoim zespołem ustalili dokładny wiek 26 ludzkich szczątków pochodzących z cmentarza w Machu Picchu, które wydobyto w 1912 roku. Ciała były pochowane pod głazami lub w płytkich jaskiniach, zapieczętowanych murowanymi ścianami. Znaleziono przy nich również rozmaite przedmioty z ceramiki, brązu oraz srebrne szpilki do szali.

„To pierwsze badanie bazujące na naukowych dowodach, pozwalające ocenić czas założenia Machu Picchu i długość okresu jego zamieszkania” – napisał prof. Burger w publikacji.

Węgiel priorytetem?

Do tej pory badacze dysponowali przekazami spisanymi przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy dokumentowali swoje podboje w Ameryce Południowej. Choć w badaniu podkreślono, że metoda datowania radiowęglowego „ma swoje ograniczenia”, to można na niej polegać bardziej niż na przekazach pochodzących z dokumentów.

„Być może nadszedł czas na traktowanie dowodów pozyskanych dzięki datowaniu radiowęglowemu priorytetowo podczas prób rekonstrukcji chronologii rozwoju imperium Inków oraz datowania jego pozostałości, takich jak Machu Picchu” – napisali naukowcy w publikacji.

Machu Picchu – pozostałości potęgi

Uważane za jedno z najwspanialszych odkryć archeologicznych w historii ludzkości Machu Picchu umiejscowione jest na wysokości 2090–2400 m n.p.m., między dwoma szczytami: Huayna Picchu i Machu Picchu w peruwiańskich Andach. Składa się na nie niemal 200 kamiennych struktur, których granitowe ściany wciąż znajdują się w znakomitym ścianie, mimo że ich drewniane dachy już dawno uległy zawaleniu. W tym mieście Inków znajdowały się między innymi świątynie, ceremonialna łaźnia, spichlerze oraz akwedukty.

Zobacz też:

Autor:

Zobacz więcej >